DrGonzo

30-01-2021 10:06

Na wstępie sorry za lamerskie pytanie, ale będę brał się za temat po raz pierwszy i jestem w tym kompletnie zielony. Przede wszystkim szukam w miarę uniwersalnego mikrofonu, którym nagram jednocześnie wokal i gitarę elektroakustyczną (Epiphone ej 200). Mam przy kompie kartę muzyczną EMU 0404, która ma wejścia na jack i mikrofonowe, więc chyba przydałoby się z tej karty w końcu skorzystać. Polecicie coś w miarę rozsądnej cenie (powiedzmy do 400, 500 zł), co pozwoli na niezłe wykorzystanie karty i da dobry efekt końcowy. Widziałem różne polecenia (Behringer C-2, Rode M3) i z tego wszystkiego już sam nie bardzo wiem co wybrać ;)

DrGonzo

14-02-2021 18:35

Kupiłem Rode M3. Zaczynam coś tam nagrywać. Generalnie chodzi mi o to, by jak najlepiej brzmiało zestawienie: wokal + gitara nagrywane jednocześnie na mikrofon (mniej preferowana opcja to: elektroakustyk po kablu plus dograny wokal).

Nagrałem taki prosty 4-akordowy kawałek Blue October z moim (pożal się boże :) wokalem i prócz oczywistych braków wokalnych i potknięć innych mam kilka pytań:

1) Dlaczego mikrofon nagrywa mi w mono?
2) Dlaczego gitara brzmi tak tępo i jakoś kompletnie się nie przebija (kwestia ustawienia mikrofonu, grania palcami, ustawień preampu w gitarze?)
3) Jak to wszystko podrasować? Chętnie pooglądam jakieś poradniki i posłucham wszystkich rad.

LINK do nagrania:
https://drive.google.com/file/d/1snlqBKfTUWYrf2SFz0zjvItrtLBqrQE6/view?usp=sharing

Nagrywałem to w Audacity w obróbce korzystając tylko z redukcji szumu i normalizacji (wykorzystałem domyślne parametry).

Mój sprzęt to mikrofon Rode M3 podłączony do EMU 0404 i gitara Epiphone EJ200 ce

Dzięki z góry za wszelkie rady. Jeśli trzeba będzie coś dopytać to nie ma problemu.

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator

16-02-2021 20:07

1 Mikrofon nie nagrywa, tylko służy do nagrywania. Nagrywasz programem i w nim ustawiasz jak to nagrywasz.
2 Domyślam się, że nagrywasz gitarę z pieca, skoro piszesz o ustawieniach preampu i użyciu mikrofonu. Ten majk potrzebuje solidnych decybeli żeby w miarę przenosił, a żeby wiernie przenosił, to potrzebujesz parę tysięcy dolarów ;) Jeszcze nie widziałem akustyka co identycznie ustawi brzmienie na PA takie jak ma gitara z pieca. Ponad to do nagrywania instrumentów elektrycznych, el-akustucznych z pieca używa się mikrofonów dynamicznych. Pojemnościówki, takie jak kupiłeś to głównie do bębnów, dęciaków, a w warunkach studyjnych pomieszczenie, od biedy wokal.
3 Na YT jest wiele filmów na ten ten temat. Głównie potrzeba $ i czasu.

DrGonzo

16-02-2021 20:44

malyguit pisze:1 Mikrofon nie nagrywa, tylko służy do nagrywania. Nagrywasz programem i w nim ustawiasz jak to nagrywasz.
2 Domyślam się, że nagrywasz gitarę z pieca, skoro piszesz o ustawieniach preampu i użyciu mikrofonu. Ten majk potrzebuje solidnych decybeli żeby w miarę przenosił, a żeby wiernie przenosił, to potrzebujesz parę tysięcy dolarów ;) Jeszcze nie widziałem akustyka co identycznie ustawi brzmienie na PA takie jak ma gitara z pieca. Ponad to do nagrywania instrumentów elektrycznych, el-akustucznych z pieca używa się mikrofonów dynamicznych. Pojemnościówki, takie jak kupiłeś to głównie do bębnów, dęciaków, a w warunkach studyjnych pomieszczenie, od biedy wokal.
3 Na YT jest wiele filmów na ten ten temat. Głównie potrzeba $ i czasu.

AD1 Niestety, w programie Audacity po wyborze "stereo" nagrywana i tak jest tylko jedna ścieżka. Czy to wina kabla (XLR chyba nie dzieli się na mono czy strereo) czy ustawień mojej karty muzycznej (EMU 0404). Nie widzę jednak, gdzie tu można by coś zmienić.

AD2 Nie. Nagrywam gitarę z pudła + wokal jednocześnie i dlatego wybrałem na start pojemnościowy mikrofon. Rozumiem, że za 350 zł trudno oczekiwać cudów, ale na start nie zamierzam wydawać x-tysięcy jeśli nie wiem czy z tego skorzystam.

AD3 Jasne, rozumiem i chętnie bym pooglądał i posłuchał kilku sprawdzonych i polecanych.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator

16-02-2021 22:17

DrGonzo pisze:2) Dlaczego gitara brzmi tak tępo i jakoś kompletnie się nie przebija (kwestia ustawienia mikrofonu, grania palcami, ustawień preampu w gitarze?)

DrGonzo pisze:AD2 Nie. Nagrywam gitarę z pudła + wokal jednocześnie i dlatego wybrałem na start pojemnościowy mikrofon.

Co maja ustawienia preampu do nagrywania przez mikrofon?
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C - JOYO BantAmp ZOMBIE - Blackstar ID:Core 20 v.2 - Mooer GE100 - ZOOM G1 Four
Epiphone DOVE - HB SC-550 Tobacco Flame - Gibson SGJ 2014 - Cort CR Custom - HB ST-70RW

Grzewho

17-02-2021 15:20

Drobna uwaga
Każdy kanał w interfejsie to sygnał mono.

DrGonzo

17-02-2021 17:51

jpk pisze:
DrGonzo pisze:2) Dlaczego gitara brzmi tak tępo i jakoś kompletnie się nie przebija (kwestia ustawienia mikrofonu, grania palcami, ustawień preampu w gitarze?)

DrGonzo pisze:AD2 Nie. Nagrywam gitarę z pudła + wokal jednocześnie i dlatego wybrałem na start pojemnościowy mikrofon.

Co maja ustawienia preampu do nagrywania przez mikrofon?

Po prostu myślałem, że z przy jakiejś włączonej przystawce dźwięk bardziej się wybije. Niestety, ostatni raz nagrywałem gitarę z naście lat temu i już kompletnie nic z tego nie pamiętam, prócz tego że nagrywałem po kablu właśnie, a nie przez mikrofon.

Pomyślę jeszcze o osobnym nagraniu gitary przez kabel i wokalu na mikrofon w takim wypadku.

Awatar użytkownika
6nt
Moderator

18-02-2021 08:56

Przystawka to magnes i przewody (w skrócie) - zbiera drgania ze struny, przetwarza je na prąd elektryczny i puszcza go do gniazda, skąd zabiera go kabel i transportuje do wzmacniacza (odbiornika), który wykonuje operację odwrotną - przetwarza prąd na drgania membrany głośnika. Dlatego żadna przystawka nie zmieni Ci brzmienia "z pudła", bo niby jak?
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

DrGonzo

18-02-2021 18:34

Grzewho pisze:Drobna uwaga
Każdy kanał w interfejsie to sygnał mono.

Czyli mikrofon zawsze będzie nagrywał w mono i nie można tego zmienić? Przy nagrywaniu gitary po kablu (w stereo) i dogrywaniu tego wokalu (w mono) będzie przecież widoczna różnica.

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator

18-02-2021 20:12

Są preampy stereo do gitary, ale to jest rzadkość. Normalnie prawie każda gitara jest w mono, tj wychodzi z niej pojedynczy sygnał. Koniec kropka. Jeśli ktoś nagrywa w stereo, to zwykle dubluje sygnał (więc to nadal jest mono), lub używa takich efektów które generują taki sygnał, np.: chorus, delay, reverb (wtedy jest prawdziwy efekt stereo). Tak samo jest z wokalem, tyle że tu można użyć dwóch mikrofonów. Jest dokładnie tak jak kolega Grzechu napisał. Każde wejście inst/mic w interfejsie jest pojedynczym kanałem. Aby nagrać instrument tak by był w prawym i lewym kanale, w programie w którym rejestrujesz muzykę, ustawiasz co ma iść i w jakiej ilości na dany kanał LR. Na konsolach jest od tego potencjometr pod nazwą panorama.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator

18-02-2021 21:56

Ja często nagrywam dwa podkłady gitarowe, jeden z flangerem, drugi z chorusem jako dwie ścieżki mono, po czym przesuwam w Audacity jedna ścieżkę w lewo, drugą w prawo. Audacity to bardzo ładnie wykrywa, i po zmiksowaniu wszystkich ścieżek otrzymuje się wynik końcowy w wersji stereo.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C - JOYO BantAmp ZOMBIE - Blackstar ID:Core 20 v.2 - Mooer GE100 - ZOOM G1 Four
Epiphone DOVE - HB SC-550 Tobacco Flame - Gibson SGJ 2014 - Cort CR Custom - HB ST-70RW

DrGonzo

19-02-2021 20:00

Dzięki za wszelkie rady. Powoli wiem coraz więcej. @jpk wiesz jak ustawić "panoramę" do mikrofonu w Audacity, bo ja tego na pierwszy rzut oka nie zauważyłem. W weekend postaram się nagrać kilka próbek i wystawić w odpowiednim temacie do oceny.

Wróć do „Gitary akustyczne i klasyczne”