Albert99

18-07-2021 17:36

Witam.
Chciałbym kupić sobie wzmacniacz do nauki. Chciałbym grać głównie rocka i metal.
Zamierzam grać w domu więc nie potrzebuję dużo mocy.
Czy warto kupić wzmacniacz używany np. przez OLX jeżeli nie mam możliwości ogrania go? Można zawsze poprosić o jakiś filmik z działania wzmacniacza...
Jakie modele polecacie do 500zł?
Ostatnio też dostałem od ciotki 2 kolumny po 80w 8ohm więc mógłbym pewnie do nich poszukać jakiegoś heada ale nie potrzebuję tyle mocy i nie mogłem znaleźć nic w niskiej cenie, jednak jeśli znacie coś co by do nich pasowało to też możecie napisać.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator

18-07-2021 18:30

Kolumny od hifi nie nadają się do gitary. Zajedziesz je szybko. Co do wzmaka, to możesz kupić przez oeliksa, allegro - ap tu ju. Nie ma takiego ryzyka, jakie jest z gitarami, że możesz trafić na egzemplarz który nie brzmi. Wzmaków jest od groma. Typowe tranzyściaki, hybrydy, lampiaki i z cyfrowym modelowaniem. Do 500 zł raczej lampiaki odpadają, bo trzeba na nie mieć z dwa razy tyle. A żeby ci doradzić jaki, to musiałbyś określić swoje wymagania- z efektami, słuchawki - wiele fajnych wzmaków nie ma wyjścia słuchawkowego.

Albert99

19-07-2021 19:45

Jeżeli chodzi o wyjście słuchawkowe, to jak już wspominałem wyżej, zamierzam grać w domu więc wzmacniacz i tak nie będzie chyba raczej jakiś bardzo głośny.
Może nie być wejścia na słuchawki.
Jeżeli chodzi o efekty, to jestem początkujący i w moim aktualnym wzmacniaczu (kustom dart 10) jest tylko overdrive, więc dobrze żeby wzmacniacz miał kilka tych najczęściej używanych efektów żebym mógł się z nimi zapoznać.
Jeżeli chodzi o używane wzmacniacze to przeglądając olx najczęściej przewijają się:
line 6 spider VI/III 30W
Roland cube różnych mocy
Vox vt20+
Marshall MG15
Peavey Vypyr
Harley Benton HB-40B
oraz tańsze modele laneya

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator

19-07-2021 20:44

Benton to takie kukułcze jajo, coś jak Daewoo wśród samochodów. Reszta zdaje się ok, chociaż mi MG nie podszedł, ale to było 15 lat temu i być może była to inna generacja. Cube i Spider są chwalone, ale to też zależy od serii. Ja mam micro cube i jest spoko, do grania w domu wystarcza w 100%. VT mnie nie urzekł, Vypyra tylko widziałem w sklepie, więc się nie wypowiem. Kolega jpk zachwala Marshalla CODE i w sumie nie ma co w to wątpić, bo na ile znam Marshalla, a uwierz że znam, to raczej upchnęli brzmienia swoich klasyków, a jak to ktoś kiedyś powiedział na brzmienie Marshalla- this is rock. Inna opcja, droższa to Boss Katana, ponoć rewelacja. Nie grałem i wątpię, że go nabędę.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator

19-07-2021 21:37

malyguit pisze:Kolega jpk zachwala Marshalla CODE i w sumie nie ma co w to wątpić, bo na ile znam Marshalla, a uwierz że znam, to raczej upchnęli brzmienia swoich klasyków, a jak to ktoś kiedyś powiedział na brzmienie Marshalla- this is rock.

No fakt, zachwala i będzie zachwalał.
Jest tylko jeden problem - żeby w pełni wykorzystać możliwości, które jego projektanci zamknęli w środku dobrze jest WIEDZIEĆ czym różni się JTM45 od JVM410 i jaki wpływ na brzmienie będzie miała zmiana lamp EL34 na 6L6. Oczywiście można do wszystkiego dochodzić metodą prób i błędów, ale tak czy inaczej brak doświadczenia w obsłudze jakichkolwiek wzmacniaczy sprawi, że początkujący gitarzysta będzie próbował znaleźć dla siebie coś odpowiedniego spośród setki totalnie beznadziejnych presetów fabrycznych, aż w końcu zniechęcony sprzeda go za pół ceny. Mi się udało nawet kupić za 30% egzemplarz praktycznie nieużywany, jako że obsługa definitywnie przekraczała możliwości jego pierwszego właściciela... :-)

Dla początkującego polecam Blackstara z serii ID Core, może być nawet dziesiątka. Prosty w obsłudze, sześć presetów stopniowanych od absolutnego cleanu do metalu i naprawdę przyzwoite efekty - w sumie za nieduże pieniądze.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G
Harley Benton SC-550, Gibson SGJ 2014, Cort CR Custom, Harley Benton ST-70RW

Albert99

20-07-2021 20:02

Mam jeszcze jedno pytanie, takie bardziej ogólne.
Jaką moc wzmacniacza potrzebuję do grania w domu.
Niedaleko mnie jest peavey vypyr 30W, ma dużo efektów (nawet nie wiem czy nie za dużo, jestem początkujący).
Czy te 30W to nie za dużo do grania w domu? Czy wykorzystam tyle mocy?
Zauważyłem też że te same modele wzmacniaczy np. roland cube dla mniejszych mocy mają mniej efektów/ustawień.
Czy nie znacie jakiegoś małego wzmacniacza który miałby co najmniej kilka efektów?

Awatar użytkownika
jpk
Moderator

20-07-2021 21:16

NUX Mighty 8.
Mam i zdecydowanie polecam. Jest jeden na OLX za 320 zł.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G
Harley Benton SC-550, Gibson SGJ 2014, Cort CR Custom, Harley Benton ST-70RW

Wróć do „Jaki wzmacniacz gitarowy / combo do 500zł”