koxu357
Posty: 14
Rejestracja: 31-05-2021 20:28

06-06-2021 09:55

Cześć,
generalnie panuje takie przekonanie, iż gitara klasyczna jest najlepsza na początek - ja mając w głowie to, że chciałbym grać muzykę rozrywkową, kupiłem gitarę akustyczną, lecz... wąski gryf nieco zniechęca - początki... (choć mam gitarę już ok. 1,5 roku)
Teraz, pojawiła się okazja, iż mógłbym kupić klasyczną, a akustyczna która posiadam, sprzedać.
I znowuż stanąłem przed pytaniem - czy gitara klasyczna i muzyka rozrywkowa (a nie klasyczna, hiszpańska etc...) mają jakikolwiek sens, tzn. żeby np. grać akordami, akompaniować lekko, grać różne kawałki.
Bo z pewnością (wiem to!) nauka poszłaby nieco lepiej.
Pozdrawiam serdecznie!

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

06-06-2021 12:15

1. "muzyka rozrywkowa" to jakbyś napisał po prostu "muzyka" - od jazzu po death metal. Muzykę rozrywkową możesz grać na wszystkim.
2. Nade mną takie przekonanie nie panuje i nie przekona mnie nikt, że jak chcę grać metal na elektryku, mam, zaczynać od Bacha na klasyku. To bzdura totalna. Ucząc się jeździć autem nie zaczynałem od koparki i podobnie z gitarą.
3. Jeśli wąski gryf Ci przeszkadza, to znaczy, że za mało albo źle ćwiczysz. Nic więcej. Nauka nie pójdzie Ci lepiej, gdy będziesz się uczył na innym instrumencie, pójdzie Ci lepiej, gdy będziesz z sensem, konsekwentnie i regularnie ćwiczył.

A teraz zdecyduj się co chcesz grać, do tego dobierz rodzaj instrumentu. Jeśli chcesz się nauczyć - nauczysz się. Najlepszy dowód - ja zaczynałem sporo po 40-ce, mój mózg już nie tak chłonny, a palce nie tak elastyczne. Mimo to coś tam już umiem, granie sprawia mi przyjemność, a regularne ćwiczenia stopniowo, powoli pchają mnie do przodu. Na wąskim gryfie, elektrycznym...
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

koxu357
Posty: 14
Rejestracja: 31-05-2021 20:28

06-06-2021 13:21

6nt pisze:1. "muzyka rozrywkowa" to jakbyś napisał po prostu "muzyka" - od jazzu po death metal. Muzykę rozrywkową możesz grać na wszystkim.
2. Nade mną takie przekonanie nie panuje i nie przekona mnie nikt, że jak chcę grać metal na elektryku, mam, zaczynać od Bacha na klasyku. To bzdura totalna. Ucząc się jeździć autem nie zaczynałem od koparki i podobnie z gitarą.
3. Jeśli wąski gryf Ci przeszkadza, to znaczy, że za mało albo źle ćwiczysz. Nic więcej. Nauka nie pójdzie Ci lepiej, gdy będziesz się uczył na innym instrumencie, pójdzie Ci lepiej, gdy będziesz z sensem, konsekwentnie i regularnie ćwiczył.

A teraz zdecyduj się co chcesz grać, do tego dobierz rodzaj instrumentu. Jeśli chcesz się nauczyć - nauczysz się. Najlepszy dowód - ja zaczynałem sporo po 40-ce, mój mózg już nie tak chłonny, a palce nie tak elastyczne. Mimo to coś tam już umiem, granie sprawia mi przyjemność, a regularne ćwiczenia stopniowo, powoli pchają mnie do przodu. Na wąskim gryfie, elektrycznym...


Chcialbym grać - raczej muzykę ROZRYWKOWĄ (doprecyzowując, chodzi mi o popularne kawałki, akordy, akompaniament) ale nie wykluczam też oczywiście czegoś innego - bardziej stonowanego, klasycznego, 'od deski do deski', że tak to ujmę.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

06-06-2021 17:02

Nie wiem, skąd wziąłeś to "generalnie panujące przekonanie" o większej przydatności gitary klasycznej do nauki, tak samo jak nie wiem, skąd ta pewność, że na klasyku będzie Ci lepiej szło. Przypuszczam, że miałeś jakiś kontakt z gitarą klasyczną i z jakichś przyczyn grało Ci się po prostu wygodniej. Jeżeli tak, to moim zdaniem jest to po prostu dowód na to, że Twój akustyk albo jest bardzo źle ustawiony, albo masz założone za grube struny, albo jedno i drugie...
Mój Epiphone DOVE zapewnia mi znacznie większy komfort gry niż niejeden elektryk. Leniwym będąc nie cierpię się męczyć, więc wolałem poświęcić pół dnia na regulację, ustawiając instrument tak, żeby granie na nim było czystą przyjemnością, a nie mordęgą... :-)
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

koxu357
Posty: 14
Rejestracja: 31-05-2021 20:28

07-06-2021 19:33

jpk pisze:Nie wiem, skąd wziąłeś to "generalnie panujące przekonanie" o większej przydatności gitary klasycznej do nauki, tak samo jak nie wiem, skąd ta pewność, że na klasyku będzie Ci lepiej szło. Przypuszczam, że miałeś jakiś kontakt z gitarą klasyczną i z jakichś przyczyn grało Ci się po prostu wygodniej. Jeżeli tak, to moim zdaniem jest to po prostu dowód na to, że Twój akustyk albo jest bardzo źle ustawiony, albo masz założone za grube struny, albo jedno i drugie...
Mój Epiphone DOVE zapewnia mi znacznie większy komfort gry niż niejeden elektryk. Leniwym będąc nie cierpię się męczyć, więc wolałem poświęcić pół dnia na regulację, ustawiając instrument tak, żeby granie na nim było czystą przyjemnością, a nie mordęgą... :-)


Źle ustawiony, mówisz? Kto wie - być może tak jest. Sam niestety nie umiem tego naprawić - gdzie taką gitarę do regulacji oddać? Do lutnika, sklepu muzycznego?

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

07-06-2021 19:43

Do lutnika.
A najpierw zobacz sobie na YouTube jak się sprawdza ustawienie i dokonuje regulacji w akustyku. To jest wiedza, którą każdy gitarzysta powinien posiąść.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

koxu357
Posty: 14
Rejestracja: 31-05-2021 20:28

09-06-2021 10:04

jpk pisze:Do lutnika.
A najpierw zobacz sobie na YouTube jak się sprawdza ustawienie i dokonuje regulacji w akustyku. To jest wiedza, którą każdy gitarzysta powinien posiąść.


Bardzo dziękuję za pomoc :)
A przy okazji zapytam jeszcze - czy Yamahę CX40 II ("gitara klasyczna z elektroniką") dałoby się podłączyć do interfejsu audio i nagrywać? :)
Bo do wzmacniacza podobnież tak.

Od razu serdecznie dziękuję.

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

09-06-2021 10:51

Jak ma elektronikę, czyli da się podłączyć, to tak samo do pieca, jak do interfejsu.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

koxu357
Posty: 14
Rejestracja: 31-05-2021 20:28

09-06-2021 10:53

6nt pisze:Jak ma elektronikę, czyli da się podłączyć, to tak samo do pieca, jak do interfejsu.


Dziękuję! Wydaję się to też ciekawa opcja - bo przecież lepiej mieć niż nie mieć! A nuz się przyda - a w razie zepsucia się elektroniki, gitara tak czy tak gra :D

Dziękuję!

Wróć do „Żłobek gitarowy (gitary, wzmacniacze, sprzęt)”