koxu357
Posty: 14
Rejestracja: 31-05-2021 20:28

31-05-2021 20:49

Dobry wieczór,
przymierzam się do kupna pierwszej gitary elektrycznej, na której chciałbym zacząć naukę.
Jeśli chodzi o samą gitarę, chciałbym zamknąć się w 600-700 złotych + na piec, wzmacniacz myślę tak ok. 150-200 złotych. :smile:
Myślałem np. o czymś takim:
https://muzyczny.pl/217125_Ibanez-Gio-G ... yrxO3QwVp4
Piszę tutaj, gdyż potrzebuję rady osób nieco bardziej znających się na rzeczy - a nie wątpię, iż tutaj takowych znajdę :lol:

PS Szukałem na innych forach, inne tematy, natomiast wolałbym sam z kimś na ten temat pogadać, aby jak najlepiej - oczywiście na mozliwości zdalne - wybrać PIERWSZĄ gitarę! :smile:

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

01-06-2021 08:53

Jeśli masz kupować tanią gitarę, to nie szukaj drogich marek. Ibanez GIO to jednak spore ryzyko jakościowe. Raczej poszukaj marki budżetowej, gdzie płacisz za drewno i wykonanie, nie dokładasz za logo. Obejrzyj sobie gitary Harley Benton. Lansu nie ma, bo to nie Gibson czy Skervesen, ale za 600 zł kupisz coś fajnego, co będzie grało, stroiło i nie zniechęci Cię do nauki.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

koxu357
Posty: 14
Rejestracja: 31-05-2021 20:28

01-06-2021 13:26

6nt pisze:Jeśli masz kupować tanią gitarę, to nie szukaj drogich marek. Ibanez GIO to jednak spore ryzyko jakościowe. Raczej poszukaj marki budżetowej, gdzie płacisz za drewno i wykonanie, nie dokładasz za logo. Obejrzyj sobie gitary Harley Benton. Lansu nie ma, bo to nie Gibson czy Skervesen, ale za 600 zł kupisz coś fajnego, co będzie grało, stroiło i nie zniechęci Cię do nauki.


Jasne, chciałbym jeszcze zapytać o np. Cort X100 OPBK oraz Jackson JS11? ;)
A co do Harley Benton - slyszalem sporo dobrych opinii, zerkne z chęcią. A może masz coś do polecenia od HB?

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

01-06-2021 13:44

Tego Corta nie znam, na temat nowych Jacksonów mam opinię słabą. Fender zrobił z Jacksona markę budżetową i nie mam do niej zaufania. Miałem kiedyś fajnego Jacksona z przełomu wieków, miałem fajnego Charvela z lat '90 (Charvel by Grover Jackson), ale to były gitary z dawniejszych czasów.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

koxu357
Posty: 14
Rejestracja: 31-05-2021 20:28

01-06-2021 16:04

6nt pisze:Tego Corta nie znam, na temat nowych Jacksonów mam opinię słabą. Fender zrobił z Jacksona markę budżetową i nie mam do niej zaufania. Miałem kiedyś fajnego Jacksona z przełomu wieków, miałem fajnego Charvela z lat '90 (Charvel by Grover Jackson), ale to były gitary z dawniejszych czasów.


Pięknie dziękuję za dotychczasową pomoc. A masz może coś do polecenia na pierwszą gitarę elektryczną do +-600zlotych, czy to z HB czy też z czegoś innego? :)

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

01-06-2021 16:35

ok. 600 zł nic lepszego niż HB raczej nie dostaniesz. Mogę Ci tylko polecić, żebyś odezwał się do najbardziej chyba znanego sprzedawcy tychże (sam od niego kiedyś akustyka HB kupiłem) - firmy Gitaresko z Sandomierza. Na bank coś Ci znajdzie sensownego.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

koxu357
Posty: 14
Rejestracja: 31-05-2021 20:28

01-06-2021 21:33

6nt pisze:ok. 600 zł nic lepszego niż HB raczej nie dostaniesz. Mogę Ci tylko polecić, żebyś odezwał się do najbardziej chyba znanego sprzedawcy tychże (sam od niego kiedyś akustyka HB kupiłem) - firmy Gitaresko z Sandomierza. Na bank coś Ci znajdzie sensownego.


Jasne, dziękuję. Tak zrobię! :)
A do Ciebie mam jeszcze jedno pytanie, tym razem (przy okazji...) dotyczące już wzmacniacza.
Co myślisz o takim? I może to głupie pytanie, ale... da sie go podłączyć normalnie, kablem do prądu? Czy tylko na baterie - już się gubię!
Oto ten, o który pytam: https://riff.net.pl/do-gitar-elektryczn ... theproduct

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

01-06-2021 22:35

koxu357 pisze:Co myślisz o takim? I może to głupie pytanie, ale... da sie go podłączyć normalnie, kablem do prądu?

Prawdę mówiąc ten Twój pomysł kupienia sobie wzmacniacza za 200 zł od samego początku wzbudził mój niepokój...
Model, o który pytasz oczywiście da się podłączyć do prądu, jeżeli dokupisz do niego zasilacz za kilkadziesiąt zł. Bardzo mi się w nim nie podoba brak regulacji barwy tonu - jeden potencjometr w żaden sposób nie załatwi sprawy.
Z tanich wzmacniaczy mogę Ci zdecydowanie polecić NUX Mighty 8SE - mam, używam i z własnego doświadczenia wiem, że na warunki domowe jest więcej niż wystarczający. Poza normalną, trzypunktową regulacją ma kilka emulacji wzmacniaczy o różnym stopniu przesterowania i kilka całkiem przyzwoicie brzmiących efektów - szczególnie chorus i delay.
Na OLX jest w tym momencie jeden za 300 zł, według oferenta praktycznie nowy, w komplecie z zasilaczem, więc w sumie nie wyjdzie Cię to drożej niż ten Kustom + dodatkowy zasilacz.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

koxu357
Posty: 14
Rejestracja: 31-05-2021 20:28

01-06-2021 23:26

jpk pisze:
koxu357 pisze:Co myślisz o takim? I może to głupie pytanie, ale... da sie go podłączyć normalnie, kablem do prądu?

Prawdę mówiąc ten Twój pomysł kupienia sobie wzmacniacza za 200 zł od samego początku wzbudził mój niepokój...
Model, o który pytasz oczywiście da się podłączyć do prądu, jeżeli dokupisz do niego zasilacz za kilkadziesiąt zł. Bardzo mi się w nim nie podoba brak regulacji barwy tonu - jeden potencjometr w żaden sposób nie załatwi sprawy.
Z tanich wzmacniaczy mogę Ci zdecydowanie polecić NUX Mighty 8SE - mam, używam i z własnego doświadczenia wiem, że na warunki domowe jest więcej niż wystarczający. Poza normalną, trzypunktową regulacją ma kilka emulacji wzmacniaczy o różnym stopniu przesterowania i kilka całkiem przyzwoicie brzmiących efektów - szczególnie chorus i delay.
Na OLX jest w tym momencie jeden za 300 zł, według oferenta praktycznie nowy, w komplecie z zasilaczem, więc w sumie nie wyjdzie Cię to drożej niż ten Kustom + dodatkowy zasilacz.


Być może jest to mierząca sprawa - tak jak pisałem, nie znam się, przymierzam się do zakupu pierwszej gitary, wzmacniacza, etc..
Natomiast mam jeszcze pytanie - czysto techniczne - jakim kablem/zasilaczem(!) podłączyć wzmacniacz do gniazdka?
Jakiś przykład?
Masakra, totalnie nie wiem! A Internet o dziwo nie pomaga...

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

02-06-2021 09:19

koxu357 pisze:Natomiast mam jeszcze pytanie - czysto techniczne - jakim kablem/zasilaczem(!) podłączyć wzmacniacz do gniazdka?
Jakiś przykład?
Masakra, totalnie nie wiem! A Internet o dziwo nie pomaga...

Zasilacz 9V, najlepiej stabilizowany, o wydajności co najmniej 1500 mA, z wtykiem 2,1/5,5 mm, z plusem na obudowie.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

koxu357
Posty: 14
Rejestracja: 31-05-2021 20:28

02-06-2021 20:56

jpk pisze:
koxu357 pisze:Natomiast mam jeszcze pytanie - czysto techniczne - jakim kablem/zasilaczem(!) podłączyć wzmacniacz do gniazdka?
Jakiś przykład?
Masakra, totalnie nie wiem! A Internet o dziwo nie pomaga...

Zasilacz 9V, najlepiej stabilizowany, o wydajności co najmniej 1500 mA, z wtykiem 2,1/5,5 mm, z plusem na obudowie.


Bardzo dziękuję za odpowiedzi - naprawdę! Temat nieco się rozjaśnił, a przecież o to chodziło.
Natknąłem się jeszcze na parę instrumentów i chciałbym zapytać co o nich sądzisz lub - jaki Ci się wydaje:
1. Washburn WS 300 H (ma super opinie, w testach wypada bardzo dobrze, natomiast martwi mnie ruchomy mostek)
2. Cort G200 (wydaje się być spoko z jakichś testów na YT)
3. Jackson JS11 (pytałem o niego wcześniej, ale również opinie są niezwykke pochlebne, więc zapytam tym razem Ciebie)
Jako 4. mogę dorzucić jeszcze Ibanez GRX40, który - co prawda - jest już droższy.
Co do wzmacniaczy - używany Marshall MG10, Kustom KG BAT10, Harley Benton HB-10G.
Pozdrawiam raz jeszcze i już teraz bardzo (bardzo!) dziękuję.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

03-06-2021 08:25

Szczerze powiem, że żadnej z tych gitar nie miałem w ręku. Mam wrażenie, że wszystkie z nich prezentują podobny, dość przyzwoity poziom. Gdybym to JA miał wybierać, to z podanych przez Ciebie wziąłbym Washburna, chociażby ze względu na najbardziej uniwersalny układ przystawek. Co do mostka - wszystkie te modele mają mostek podobnej konstrukcji, więc nie wiem skąd Twoje zastrzeżenie...
Zastanawiam się tylko, dlaczego z takim uporem odżegnujesz się od zaproponowanego Ci wcześniej przez kolegę Harleya Bentona. Miałbyś dokładnie to samo, a może nawet lepiej za sporo mniejsze pieniądze.

W kwestii wzmacniaczy - rzuć sobie okiem i uchem na to porównanie, może to Ci cos rozjaśni. Od razu dodam, że w tej półce cenowej rewelacji się raczej nie należy spodziewać.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

koxu357
Posty: 14
Rejestracja: 31-05-2021 20:28

03-06-2021 12:16

jpk pisze:Szczerze powiem, że żadnej z tych gitar nie miałem w ręku. Mam wrażenie, że wszystkie z nich prezentują podobny, dość przyzwoity poziom. Gdybym to JA miał wybierać, to z podanych przez Ciebie wziąłbym Washburna, chociażby ze względu na najbardziej uniwersalny układ przystawek. Co do mostka - wszystkie te modele mają mostek podobnej konstrukcji, więc nie wiem skąd Twoje zastrzeżenie...
Zastanawiam się tylko, dlaczego z takim uporem odżegnujesz się od zaproponowanego Ci wcześniej przez kolegę Harleya Bentona. Miałbyś dokładnie to samo, a może nawet lepiej za sporo mniejsze pieniądze.

W kwestii wzmacniaczy - rzuć sobie okiem i uchem na to porównanie, może to Ci cos rozjaśni. Od razu dodam, że w tej półce cenowej rewelacji się raczej nie należy spodziewać.


Dziękuję. Co do Harleya Bentona, jest to z pewnością ciekawa propozycja, natomiast wybrnay przez Ciebie Washburn znalazłem prawie o 100 złotych taniej od polecanego przez sklep Gitaresko Harleya Bentona.
A może jesteś w stanie polecić konkretny model HB? :)

PS Co do porównania wzmacniaczy, niebawem ogarnę. Już po raz kolejny bardzo dziękuję koledze za pomoc, sporo pomagasz, serio!

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

03-06-2021 13:45

koxu357 pisze:A może jesteś w stanie polecić konkretny model HB? :)

Na przykład ST-20 w układzie HSS. Ma dwie wersje kolorystyczne po 449 zł. Właśnie ze względu na taką konfigurację polecałem Washburna na tym się naprawdę da zagrać wszystko.
Oczywiście pamiętaj, że to wszystko są tylko sugestie, finalny wybór i związana z nim odpowiedzialność za satysfakcję z zakupu i tak zawsze będzie należał do Ciebie. Ostatecznie nikt z nas nie wie, co się TOBIE będzie bardziej podobało... :-)
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

koxu357
Posty: 14
Rejestracja: 31-05-2021 20:28

03-06-2021 14:02

jpk pisze:
koxu357 pisze:A może jesteś w stanie polecić konkretny model HB? :)

Na przykład ST-20 w układzie HSS. Ma dwie wersje kolorystyczne po 449 zł. Właśnie ze względu na taką konfigurację polecałem Washburna na tym się naprawdę da zagrać wszystko.
Oczywiście pamiętaj, że to wszystko są tylko sugestie, finalny wybór i związana z nim odpowiedzialność za satysfakcję z zakupu i tak zawsze będzie należał do Ciebie. Ostatecznie nikt z nas nie wie, co się TOBIE będzie bardziej podobało... :-)


Oczywiście!
Chodzi tylko o techniczną stronę - moja styczność z gitarą elektryczną będzie pierwsza. Dlatego chciałbym od strony technicznej kupić taką, która w swojej klasie cenowej będzie "całkiem, całkiem". Sugestie bardzo pomocne, po raz nie wiem który - dziękuję!
HB za 449 złotych, Washburn (o którym pisałem) mógłbym kupić za 479 złotych - i tutaj, czy faktycznie są jakieś różnice przeważające w tę lub w tę stronę?
+ masz jakąś opinię na temat wzmacniacza Laney LX10 (za 190zl, uzywany)?

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

03-06-2021 15:12

koxu357 pisze:HB za 449 złotych, Washburn (o którym pisałem) mógłbym kupić za 479 złotych - i tutaj, czy faktycznie są jakieś różnice przeważające w tę lub w tę stronę?

Nie sądzę. Różnice na pewno będą, ale nie na zasadzie lepsza gitara-gorsza gitara, tylko po prostu nieco inna. Kwestia wyłącznie subiektywnej oceny brzmienia i wygody grania.

koxu357 pisze:masz jakąś opinię na temat wzmacniacza Laney LX10 (za 190zl, uzywany)?

Nie polecam.
Przede wszystkim musisz sobie uświadomić jedną, bardzo ważną rzecz: w układzie gitara-wzmacniacz drastycznie większy wpływ na brzmienie ma ten drugi element. Gibson za 25 tys. podłączony do taniego wzmacniacza zabrzmi jak kupa. W stosunku do założonych 700 zł na gitarę oszczędziłeś już ponad 200 zł - dołóż tę różnicę do kwoty przeznaczonej na wzmacniacz i kup coś z przynajmniej 8-calowym głośnikiem. W tym momencie na OLX jest Orange Crush 20RT za 300 zł - to jest naprawdę dobra okazja.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

koxu357
Posty: 14
Rejestracja: 31-05-2021 20:28

04-06-2021 21:45

jpk pisze:
koxu357 pisze:HB za 449 złotych, Washburn (o którym pisałem) mógłbym kupić za 479 złotych - i tutaj, czy faktycznie są jakieś różnice przeważające w tę lub w tę stronę?

Nie sądzę. Różnice na pewno będą, ale nie na zasadzie lepsza gitara-gorsza gitara, tylko po prostu nieco inna. Kwestia wyłącznie subiektywnej oceny brzmienia i wygody grania.

koxu357 pisze:masz jakąś opinię na temat wzmacniacza Laney LX10 (za 190zl, uzywany)?

Nie polecam.
Przede wszystkim musisz sobie uświadomić jedną, bardzo ważną rzecz: w układzie gitara-wzmacniacz drastycznie większy wpływ na brzmienie ma ten drugi element. Gibson za 25 tys. podłączony do taniego wzmacniacza zabrzmi jak kupa. W stosunku do założonych 700 zł na gitarę oszczędziłeś już ponad 200 zł - dołóż tę różnicę do kwoty przeznaczonej na wzmacniacz i kup coś z przynajmniej 8-calowym głośnikiem. W tym momencie na OLX jest Orange Crush 20RT za 300 zł - to jest naprawdę dobra okazja.


A Vox Pathfinder 10? :) Ostatnie pytanie - już ostatnia prosta przy wyborze a) gitary i b) comba :)

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

04-06-2021 21:59

Rewelacja to to nie jest, ale na początek powinien Ci wystarczyć.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Wróć do „Jaka gitara elektryczna od 500zł - 1000zł”