DrGonzo

12-01-2021 17:34

Po kilku latach "odwyku" od gitary wróciłem do grania. Najpierw kupiłem elektroakustyka, który na powrót przywrócił mi sporo radochy z gry (a zacząłem jeszcze do tego śpiewać), a teraz kupiłem sobie na święta Code 50 do mojego Fendera. Chciałem sobie co nieco ponagrywać, głównie elektryka (do podkładów) oraz akustyka (z wokalem), stad moje dwa pytania.

1) Jak najlepiej wykorzystać zestaw, który mam, czyli Marshall Code 50 i kartę muzyczną EMU 0404? Marshall ma możliwość nagrywania z wejścia mini USB (dziwny patent). Z kolei karta EMU ma wejście, w które można wpiąć gitarowego jacka. Nie mam jednak pomysłu jak to połączyć. Czy potrzeba mi coś jeszcze "pomiędzy" czy tylko jakieś kabel/kable + przejśćiówki? Sorry za głupie pytanie, ale kwestie nagrywania nigdy wcześniej mnie nie interesowały.

2) Druga opcja to możliwość nagrywania przez mikrofon. Mam tak czy siak w planie kupić jakiś mik do nagrywania akustyka i wokalu. Jest coś co polecacie w granicach max 500 zł i co sprawdziłoby się zarówno przy nagrywaniu akustyka z wokalem jak i gitary elektrycznej ?

Awatar użytkownika
jpk
Moderator

12-01-2021 20:33

Jako kilkuletni już posiadacz rzeczonego Marshalla, po wypróbowaniu wielu rozwiązań wyszło mi, że najlepsze efekty otrzymuję nagrywając dźwięk ze wzmacniacza podłączonego do komputera bezpośrednio kabelkiem USB. Nie wiem, dlaczego uważasz to za "dziwny patent", mam przynajmniej kilka urządzeń muzycznych wyposażonych właśnie w ten typ złącza.
Kilkakrotnie spotkałem się z opiniami, że są problemy z konfiguracją, że koniecznie trzeba instalować ASIO4ALL - to jest nie do końca prawda. Jak dotąd raz miałem taki przypadek, gdy próbowałem nagrywać programem Presonus Studio. W żaden sposób nie mogłem w programie ustawić źródła, mimo iż Windows rozpoznaje Marshalla na wprost. Ponieważ jednak zdecydowanie preferuję Audacity, więc nie mam absolutnie żadnych problemów.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C - JOYO BantAmp ZOMBIE - Blackstar ID:Core 20 v.2 - Mooer GE100 - ZOOM G1 Four
Epiphone DOVE - HB SC-550 Tobacco Flame - Gibson SGJ 2014 - Cort CR Custom - HB ST-70RW

DrGonzo

13-01-2021 18:46

jpk pisze:Jako kilkuletni już posiadacz rzeczonego Marshalla, po wypróbowaniu wielu rozwiązań wyszło mi, że najlepsze efekty otrzymuję nagrywając dźwięk ze wzmacniacza podłączonego do komputera bezpośrednio kabelkiem USB. Nie wiem, dlaczego uważasz to za "dziwny patent", mam przynajmniej kilka urządzeń muzycznych wyposażonych właśnie w ten typ złącza.
Kilkakrotnie spotkałem się z opiniami, że są problemy z konfiguracją, że koniecznie trzeba instalować ASIO4ALL - to jest nie do końca prawda. Jak dotąd raz miałem taki przypadek, gdy próbowałem nagrywać programem Presonus Studio. W żaden sposób nie mogłem w programie ustawić źródła, mimo iż Windows rozpoznaje Marshalla na wprost. Ponieważ jednak zdecydowanie preferuję Audacity, więc nie mam absolutnie żadnych problemów.

Dzięki, ale potrzebuje łopatologicznego wyjaśnienia jak połączyć Marshalla z kartą muzyczną. Jakiego kabla używasz, bo ja znalazłem tylko takie coś:
https://allegro.pl/oferta/interfejs-gitary-przejsciowka-jack-6-3-mm-usb-2-9563836271?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Sprz%C4%99t+estradowy,+studyjny+i+DJ-ski&ev_adgr=Sprz%C4%99t+estradowy,+studyjny+i+DJ-ski&gclid=Cj0KCQiA0fr_BRDaARIsAABw4Evntj3Xnu99uqAzenYtpC9X82SznpctzyNQ-813xcWSlAqlFup3mjcaAqbdEALw_wcB
Wystarczy ten kabel plus przejściówka (z USB ma mini USB) czy coś jeszcze pomiędzy tym masz?

Co do programów typu DAW to na razie mam zainstalowanego Cakewalka, ale póki nie mam jak nagrywać to trudno mi cokolwiek więcej powiedzieć o ewentualych błędach.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator

13-01-2021 22:12

Zupełnie nie tak. Używam takiego kabla, którego mniejszą wtyczkę wtykam do wzmacniacza, większą - do komputera, z zupełnym pominięciem karty dźwiękowej, która w tym przypadku jest potrzebna wyłącznie do odtwarzania nagranego dźwięku.

Marshall CODE 25C - JOYO BantAmp ZOMBIE - Blackstar ID:Core 20 v.2 - Mooer GE100 - ZOOM G1 Four
Epiphone DOVE - HB SC-550 Tobacco Flame - Gibson SGJ 2014 - Cort CR Custom - HB ST-70RW

DrGonzo

14-01-2021 19:49

@jpk dzięki. To teraz mam zagwozdkę. Czy probować, wykorzystywać tę swoją kartę muzyczną i kupić adapter mini USB to USB + ten kabel z wyjściem na dużego jacka (obawiam się czy takie skomplikowanie nie wpłynie na jakość brzmienia). Ewentualnie zrobić tak ja Ty masz i nagrywać po prostu na kompatybilną kartę dźwiękową. Wolałbym jednak skorzystać z możliwości swojej karty, którą kupiłem specjalnie do nagrywania, a nigdy tak naprawdę nie wykorzystałem.

Korzystasz z brzmień fabrycznych czy bawisz się też brzmieniami ze strony Marshalla?

Awatar użytkownika
jpk
Moderator

14-01-2021 20:34

To podłącz wyjście słuchawkowe Marshalla do wejścia karty EMU. Zwykły kabelek audio i taka przejściówka.

Najlepiej by było spróbować obu rozwiązań i wybrać to, które daje lepsze brzmienie. "Lepsze" - to znaczy takie, które Tobie bardziej odpowiada... :-)

DrGonzo

15-01-2021 18:55

jpk pisze:To podłącz wyjście słuchawkowe Marshalla do wejścia karty EMU. Zwykły kabelek audio i taka przejściówka.

Najlepiej by było spróbować obu rozwiązań i wybrać to, które daje lepsze brzmienie. "Lepsze" - to znaczy takie, które Tobie bardziej odpowiada... :-)

Dzięki za pomysł. To rzeczywiście może być najlepszy patent. Nawet spróbuje nabyć kabel jack 3,5 - 6,3, bo mam takie wyjście w karcie.

DrGonzo

16-01-2021 21:29

No i lipa z takim rozwiązaniem, bo taki patent nie umożliwia nagrywania. Zanabyłem dziś kabelek 3,5 mm jack plus przejśćiówkę i zyskałem tylko tyle, że wyłączyłem sobie "odsłuch" samego wzmacniacza.

Czyli pozostaje opcja z kablem duży jack - USB plus adapter do micro USB. Inna sprawa, że mam jakieś problemy z kartą dźwiękową, a może raczej z programem Cakewalk (jeszcze spróbuje inny program do nagrywania), bo po każdym włączeniu go i próbie nagrywania muszę restartować kartę muzyczną, by normalnie działał mi dźwięk w komputerze. Miał ktoś taki problem?

Awatar użytkownika
jpk
Moderator

16-01-2021 21:54

Zdecydowanie polecam Audacity - nigdy nie miałem żadnych problemów i nie musiałem instalować żadnych dodatkowych sterowników.
DrGonzo pisze:No i lipa z takim rozwiązaniem, bo taki patent nie umożliwia nagrywania. Zanabyłem dziś kabelek 3,5 mm jack plus przejśćiówkę i zyskałem tylko tyle, że wyłączyłem sobie "odsłuch" samego wzmacniacza.

Tego nie rozumiem, jeżeli Twój komputer rozpoznaje EMU jako kartę dźwiękową, to musi być możliwość ustawienia jej jako źródła w programie do nagrywania. Sprawdź to jeszcze raz na Audacity, to nic nie kosztuje. Szczerze mówiąc nie bardzo wierzę, żeby się to nie dało w ten sposób podłączyć.
DrGonzo pisze:Czyli pozostaje opcja z kablem duży jack - USB plus adapter do micro USB.

I jak masz zamiar to podłączyć?

Grzewho

16-01-2021 23:22

Jeśli się uda trochę to uporządkujmy. Masz Marshall Code 50 i EMU 0404. Oba te urządzenia mają opcję DAW (Digital Audio Workstation) czyli oba mogą pracować jako karty muzyczne. Do tego upierasz się jeszcze kupić ten kabel z allegro który nie jest niczym innym jak trzecim już interfejsem umożliwiającym połączenie gitary z komputerem (najgorszym z wymienionych).
Skoro używasz Cakewalka twój problem prawdopodobnie nie leży w sprzęcie tylko w oprogramowaniu. Ja mam EMU 0204 i w swoim systemie musiałem zainstalować FlexAsio bo Asio4all nie pomógł. Inaczej po prostu Cakewalk nie widział żadnej innej karty muzycznej poza zintegrowaną i pewnie tak jest u ciebie.
Teraz jeśli chcesz nagrywać gitarę to nie masz lepszego sprzętu niż Marshall Code 50. Gitara do niego a on do komputera.
Jeśli chcesz nagrywać wokal to musisz wykorzystać EMU (możesz nim też nagrywać gitarę). Mikrofon do niego a on do komputera.
Jeśli idzie o mikrofon do EMU to albo dynamiczny albo pojemnościowy ale jeśli pojemnościowy to taki który oprócz zasilania phantomowego ma bateryjne np. Rode M3 (to mój). Oczywiście jest takich więcej (mikrofonów fantomowych z opcją zasilania bateryjnego). Ewentualnie zawsze możesz dokupić zasilacz phantom.

DrGonzo

17-01-2021 20:12

Grzewho pisze:Teraz jeśli chcesz nagrywać gitarę to nie masz lepszego sprzętu niż Marshall Code 50. Gitara do niego a on do komputera.
.

No i tu jest właśnie ten problem. Jak podłączyć Code do EMU? Twoje EMU wygląda podobnie jak moje (u mnie jedno wyjście na jacka lub mikrofon więcej). Panel Code 50 wygląda tak jak tu widać:
https://marshall.com/marshall-amps/prod ... ode/code50
Do nagrywania zastosowano wejście micro USB, bo drugie wejście na jacka to kontroler footswitchów.

Z kartą muzyczną to wygląda tak, że podłączając gitarę bezpośrednio z EMU jest reakcja karty na grę (reakcja lampek). W Cakewalku mogłem nagrać tak gitarę (czystą) i to potem odsłuchać, więc z kartą jest raczej ok (?).

Zresztą mam też problem z połączeniem elektroakustyka (Epiphone ej 200 ce) do karty muzycznej.

Sorry za głupie pytania, ale ja wieki się tym nie zajmowałem i po prostu muszę się wszystkiego uczyć od podstaw ;)

Kwestia mikrofonu będę rozkminiał jak uda mi się ogarnąć dotychczasowe problemy, ale generalnie szukam czegoś do zgrywania gitary plus wokalu. Ten Rode dobrze się sprawdza w takim przypadku?

Awatar użytkownika
jpk
Moderator

17-01-2021 22:08

Jeżeli możesz nagrać gitarę bezpośrednio wpiętą do EMU, a masz brak sygnału po wpięciu słuchawkowego wyjścia wzmacniacza do tej samej karty, to znaczy, że dajesz zdecydowanie zbyt słaby sygnał. Aktualne normy europejskie narzucają drastyczne ograniczenie na wyjścia słuchawkowe. W przypadku mojego Marshalla, gdy chcę nagrywać w ten sposób to głośność wzmacniacz daję na max.

Jednak będąc na Twoim miejscu zdecydowanie przestałbym się upierać przy wykorzystaniu karty. Jak napisał kolega:
Grzewho pisze:Teraz jeśli chcesz nagrywać gitarę to nie masz lepszego sprzętu niż Marshall Code 50. Gitara do niego a on do komputera.

I ja się z tym stwierdzeniem zdecydowanie zgadzam.
I koniecznie zainstaluj sobie Audacity.

Grzewho

18-01-2021 00:47

Mam taką propozycję:
Podłącz gitarę bezpośrednio na jeden z kanałów wejściowych karty EMU (dużym Jackiem).
Włącz direct monitor (u ciebie przycisk na górnej płycie, pierwsze naciśnięcie „main”). Po odpowiednim ustawieniu wzmocnienia wejścia do którego podłączyłeś, level direct monitora, powinieneś usłyszeć w słuchawkach swoją gitarę (zakładam, że słuchawki są podłączone do EMU).
Jeśli słyszysz to spróbuj ją nagrać. Jeśli ci się nie uda to znaczy że problem leży w oprogramowaniu.

Jeśli się okaże że tak jest, podłącz Code do komputera tym kablem co ci kolega JPK linkował (USB - miniUSB). No i gitarę do Code. Być może teraz Cakewalk zobaczy wejście Code50 albo podobnie. Z kartą EMU i Cakewalkiem może być taki problem jak pisałem wyżej.

Podłączanie Code do EMU? Dobrze próbowałeś. Jeśli chcesz możesz sprawdzić w ten sam sposób co wyżej za pomocą direct monitora. powinieneś go usłyszeć.
Tylko po co? Marshall produkuje ci gotową ścieżkę gitary nawet z ustawionymi licznymi efektami. Jaki widzisz sens przepuszczać go jeszcze przez przedwzmacniacz EMU? Poziom sygnału z Code będzie przecież wystarczający. EMU wydaje się być urządzeniem niższej klasy. Może tylko popsuć.

Według mnie, po rozwiązaniu problemów powinieneś oba urządzenia podłączyć bezpośrednio do komputera. W systemie nie masz ograniczenia do jednej karty muzycznej. W DAW jakim jest Cakewalk albo Audacity albo wiele innych można dowolnie konfigurować wejścia i wyjścia. Możesz np. jako wejścia ustawić wszystko co masz: dwa wejścia EMU i jedno Code. A jako wyjście masz do wyboru głośnik Code albo wyjścia EMU.

DrGonzo

21-01-2021 19:46

Grzewho pisze:
Podłączanie Code do EMU? Dobrze próbowałeś. Jeśli chcesz możesz sprawdzić w ten sam sposób co wyżej za pomocą direct monitora. powinieneś go usłyszeć.
Tylko po co? Marshall produkuje ci gotową ścieżkę gitary nawet z ustawionymi licznymi efektami. Jaki widzisz sens przepuszczać go jeszcze przez przedwzmacniacz EMU? Poziom sygnału z Code będzie przecież wystarczający. EMU wydaje się być urządzeniem niższej klasy. Może tylko popsuć.

Dzięki za pomoc. Szczególnie Grzewho mnie przekonał tymi słowami wyżej. Rzeczywiście chcę nagrywać to, co "wyprodukował" Code bez żadnych dodatków. Wiem, że mogę nagrywać czystą gitarę i dodać sobie różne efekty w dowolnym DAW-ie, ale na razie mnie to nie interesuje.

Po wpięciu do kompa kabelka mini USB - USB - Audacity widzi ścieżkę - cyfrowy interfejs audio (Code) i spokojnie można nagrywać gitarę wpiętą do Marshalla. Mogę się już tym pobawić ;)

Inna sprawa, o którą chciałem spytać to mikrofon do nagrywania akustyka i wokalu. Jest jakieś niezły uniwersalny mik, który zrobi robotę i będzie kosztował w miarę normalne pieniądze (powiedzmy max 300-400 zł)? Ten Twój Rode @Grzewho się sprawdza? Słyszałem też co nieco dobrego o zestawie dwóch mikrofonów Behringer C-2, ale to chyba bardziej do samej gitary by się nadało.

Wróć do „Gitara i komputer”