BlackDog71

01-01-2021 21:51

Siema, potrzebuję dowiedzieć się trochę podstawowych rzeczy na temat budowy pedalboardu ponieważ zamierzam zbudować swój pierwszy więc robię research a nie chce mi się przebierać wśród strzępków przydatnych dla mnie informacji z podobnych tematy, niby są filmiki na youtube ale jakoś mnie nie satysfakcjonują, dużo informacji dla zaawansowanych, owijania w bawełnę itp. a ja potrzebuję żeby ktoś w najprostszy sposób mi to przedstawił. Najlepiej by było z konkretnymi linkami do różnych "produktów" (chociaż będę kupował najpewniej używki). Będę to podpinał do Marshalla JCM 2000 DSL 50, paka 1960 vintage + attenuator. Narazie planuję ok. 5 efektów, na pewno chorus, delay, wah. Więc moje pytania to:

1. Jaki rodzaj szyny wybrać i w jaki sposób montować efekty na niej? Efekty same w sobie nie mają żadnych rzepów ani uchwytów żeby je przykręcić więc czego jeszcze będę potrzebował żeby to zamocować, to jest jakoś w komplecie z szyną?
2. Jaki wybrać zasilacz i jak go zamocować? Jakimi kabelkami łączy się efekty z zasilaczem? Jakimi kabelkami połączyć efekty między sobą i jak to zrobić żeby było estetycznie, ekonomicznie?
3. Czy na początku warto inwestować w takie rzeczy jak bramka szumów albo kompresor? Za co to w ogóle odpowiada, tzn. co mi to daje, kiedy brzmienie może być do dupy jeżeli tego nie używam? Słyszałem że sam attenuator kompresuje brzmienie ale jak to dokładnie się odbywa? Grywam też mocno high gainowe klimaty, podejrzewam że tu ten temat ma znaczenie ale jakie konkretnie?
4. Czy jest sens inwestować w jakieś kostki z przesterem, typu distortion Bossa itp. jeśli sam wzmak ma bardzo dobry (jcm 2000 ma dwustopniowy kanał ultra gain i muszę przyznać że brzmi to dość satysfakcjonująco). Czy uzyskam jeszcze lepsze, cięższe brzmienie dzięki temu czy nie będzie zbytniej różnicy? Albo kostki typu overdrive np Fulltone OCD, czy to w istotny sposób zmieni albo urozmaici brzmienie które już i tak jest dobre?
5. Jeśli mój wzmak ma obok pęntli przycisk "loop level" to za co on odpowiada? Pozwala ominąć pętlę? Bo żadnego wejścia na footswitch od pętli nie mam.
6. Jaki wybrać case żeby było ekonomicznie i dobrze.

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator

02-01-2021 11:05

1 Masz dwa rodzaje pedalbordów. Jeden to pedaltrain, drugi to klasyczny pedalboard. Jedni wolą rybki, drudzy pipki, więc to od ciebie zależy co wybierzesz. Ja wolę skrzynie bo zawsze flaszkę jeszcze schowasz. Mocowanie to też kwestia wyboru. Najbardziej popularnym sposobem jest na rzepy - kupić można na allegro na metry. Jak wnętrze pudła jest wyścielone dywanikiem to stosujesz tylko rzep na spód efektu, jak nie to wyklejasz dwie strony, jedną rzepem, drugą tym tym... drugim, nie wiem czy to to ma nazwę. Innym sposobem jest na blaszki, a te dorabiasz sam i kombinujesz by to trzymało. Robiłem tak, ale niewygodna ta metoda. Darek Kozakiewicz też tak robi.
2 Zasilacz to jeden z najważniejszych elementów podłogi, więc jak ma być dobrze i ekonomicznie, to kupujesz dobry i nie na zapas. Ale lepiej na zapas. Więc nie ekonomicznie. Przewody są zwykle dostarczane z zasilaczem, ale z tym też jest różnie. Ważne byś miał różnej długości.
3 Nie musisz mieć tych efektów. Bramka przydaje się do nagrywania i gdy masz naprawdę duże szumy. Kompresor - sam nie wiem, nie używam, mam i leży w pudle, czeka na swoją kolej.
4 Ja mam 5 kostek typu OD i 2 na stałe siedzą w podłodze. Używam w zależności od tego co akurat gram, czasami dopalam, czasami przester z pieca, czasami same OD. Pobawisz się to będziesz wiedział.
5 Zauważyłem, że większość starych wzmacniaczy lampowych nie radzi sobie z impedancją wyjściową efektów, przez co obniża się poziom głośności. Jest szczególnie słyszalne jeśli używa się bajpasa w pętli. Dlatego nowsze konstrukcje mają poty lub przyciski, które wyrównują to niedogodność.
6 Case do czego?

Wróć do „Efekty gitarowe”