Albert99
Posty: 11
Rejestracja: 12-11-2020 08:50

01-12-2020 19:44

Witam.
Uczę się grać na gitarze klasycznej, ale większość chwytów w utworach które chciałbym zagrać nie jestem w stanie złapać. Macie jakieś sposoby/ćwiczenia aby odpowiednio rozciągnąć palce. Próbowałem już wiele razy robić to ćwiczenie które polega na dociskaniu po kolei progów na 1 strunie kolejnymi palcami bez odrywania poprzednich palców, potem przejście na niższą strunę i tak dalej. Jednak przy tym ćwiczeniu gdy chcę to zrobić z małym palcem to wygina mi się on do boku, wskazujący też, choć nie tak bardzo. W efekcie małym palcem dociskam strunę jakby bokiem palca a nie na prosto opuszkiem. Zdarza mi się też że dotykam niższej struny pomimo tego że staram sie trzymać palce prostopadle do podstrunnicy. Będę bardzo wdzięczny za wszystkie rady, jak możecie to podrzućcie jakieś tytuły prostych piosenek które mógłbym zagrać i przy okazji się rozwinąć.

Awatar użytkownika
xPaJaCx
Posty: 160
Rejestracja: 13-05-2018 14:50

01-12-2020 19:56

Z malym palcem to kwestia wprawy. Pozniej i tak czasami bedziesz nim dociskal od boku bo nie bedziesz wstanie inaczej zagrac danego chwytu, ale proste ulozenie przyjdzie z czasem
Zobacz tańczą policjanci
Facet z teczką trochę krwawi
Tu jest ławka, zdejmij bluzkę
Wypalimy całą trawę

Wybaczcie za błędy ort. mam dysleksje :)

Grzewho
Posty: 72
Rejestracja: 02-10-2017 22:40

02-12-2020 00:24

Nie wiem jakie akordy próbujesz łapać ale te podstawowe nie wymagają specjalnego rozciągnięcia palców. Mam na myśli a, d, e, A, D, E, C, G da się jeszcze złapać H ale z septymą czyli H7. Od tych powinieneś zaczynać a nie np. od barowych.
Poza tym skoro zacząłeś od gitary klasycznej warto oprócz akordów nauczyć się podstawowej techniki palcowej czyli arpeggio. Gdybyś nauczył się nut (to naprawdę nie jest żaden uniwersytet) mógłbyś skorzystać za zbiorów tego pana:
https://www.youtube.com/watch?v=tsvy4uZpx5A&list=PLPJfhKFNvKSn8evdZH6peAX1fUoXTxJ2s
Pierwsza z etiud tego filmu jest godna polecenia i na pewno jest ciekawsza od przebierania palcami od progu 1 do 4. Można od biedy jej nauczyć się jej z tego filmu ale lepiej ściągnąć nuty. Prawie wszystkie utwory które gra ten pan są udostępnione za darmo. Te na poziomie basic mają napisane palcowanie.
A wracając do ćwiczenia czyli palce na progach, to gitara ma jeszcze progi dalej niż 4 a tam są one węższe. Warto zacząć dalej na gryfie bo lepiej jest w ogóle ćwiczyć niż próbować sięgnąć tam gdzie na razie się nie da )).
Szukania atlasu do ćwiczeń na gitarę odradzam, znacznie lepiej jest ćwiczyć z instrumentem w ręku.
powodzenia

Albert99
Posty: 11
Rejestracja: 12-11-2020 08:50

06-12-2020 18:03

Dziękuję wam za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie ułożenia palców. Mianowicie według klasycznej szkoły i teorii muzyki powinno się trzymać kciuk prosto, a mi wygodniej jest czasem złapać jakiś chwyt gdy bardziej przechylę kciuk w stronę główki, tak że jest bardziej równolegle do gryfu. Czy jest to zła praktyka i nie powinienem tak robić?

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”