KonradB
Posty: 3
Rejestracja: 04-11-2020 15:07

06-11-2020 13:38

Cześć,

Będzie to trochę długi post, ale ogólnie rzecz biorąc będę potrzebował trochę wsparcia w kupnie mojego pierwszego elektryka + combo :-) Kiedyś trochę brzdąkałem na gitarze klasycznej, ale to były tylko podstawy i dawno temu, więc można uznać, że będę się uczył od podstaw.

Jestem zdecydowanie fanem ciężkich brzmień i sam takie będę chciał produkować. Dlatego układ HH bądź HSH (choć będę miał dalej pytanie odnośnie przetworników ;-) ).

Założyłem sobie budżet na poziomie 1500 PLN, gdzie jakiś 1000 na gitarę, a reszta na combo. Raczej będę celował w nowy sprzęt niż używany.

Jak kiedyś przeglądałem fora, to sporo ludzi polecało modele od Corta (głównie Katana). Aktualnie ich bazowe modele to X100 i KX100.

https://www.cortguitars.com/product/item.php?ca_id=101040&it_id=1261&page=1#tab_Specifications
https://www.cortguitars.com/product/item.php?ca_id=101070&it_id=1257&page=2#tab_Specifications

Poza ceną (KX jest trochę droższy) główna różnica to mostek, bo X100 ma jednostronne tremolo. Tutaj moje pierwsze pytanie. Porządne tremolo dwustronne dobrze trzymające strój swoje kosztuje. Czy podobnie jest z jednostronnym, czy też nawet te w tanich gitarach dają radę?

W podobnym przedziale cenowym kilka gitar ma też Ibanez (seria Gio): GRG121DX, 131DX, 170DX bądź GRX70QA

https://www.ibanez.com/eu/products/detail/grg121dx_2y_03.html (HH, stały mostek)
https://www.ibanez.com/eu/products/detail/grg131dx_2y_02.html (HH, stały mostek)
https://www.ibanez.com/eu/products/detail/grg170dx_2y_04.html (HSH, tremolo)
https://www.ibanez.com/eu/products/detail/grx70qa_2y_04.html(HSH, tremolo, ten model w przeciwieństwie do pozostałych Cortów i Ibków ma 22 progi i bardziej wypukłą podstrunnicę).

Tutaj będę miał pytanie do ogarniętych osób w kwestii przetworników. Corty mają układ HH z 3-pozycyjnym przełącznikiem. Ibanezy w układzie HH mają 5-pozycyjny jak poniżej.

https://www.ibanez.com/common/product_artist_file/file/puswitch_53.png

Czy taka połówka humbuckera brzmi dużo gorzej niż prawdziwy single?

Dodatkowo czy dobrze rozumiem, że dwa działające razem humbuckery zawsze będą dawać mocniejsze brzmienie niż konfiguracje, które proponuje Ibanez przy układzie HSH?

https://www.ibanez.com/common/product_artist_file/file/puswitch_1.png

Co w ogóle myślicie o tych modelach? Wybór nie mniejszy niż AGD do kuchni (wiem, bo jestem w trakcie) :P

Dodatkowo będą jakiegoś komba potrzebował. Tutaj research zrobiłem znacznie mniejszy, ale słyszałem dobre opinie np. o Fender Mustang 1 v2 (niby jeden kanał, ale ma presety brzmieniowe i efekty). Co o nim sądzicie? Ogólnie nie pogardziłbym coś, co można skonfigurować z kompem.

Nabuchodonozor56
Posty: 30
Rejestracja: 13-05-2020 08:58

07-11-2020 22:14

Tutaj będę miał pytanie do ogarniętych osób w kwestii przetworników. Corty mają układ HH z 3-pozycyjnym przełącznikiem. Ibanezy w układzie HH mają 5-pozycyjny jak poniżej.


W corcie będziesz miał pewnie rozłączanie cewek za pomocą potencjometru tone (typu push pull) :
1.neckowy humbucker
2.neckowy rozlaczony
3.2 humbuckery
4.2 rozłączone
5.mostkowy humbucer
6.mostkowy rozlaczony

W Ibanezie podobnie tylko masz 5 kombinacji które wybierasz 5 pozycyjnym przełącznikiem

Raczej będę celował w nowy sprzęt niż używany.

Ja na twoim miejscu celowałbym w dobre używane, ponieważ używaną kupisz taniej a prawie tak samo dobrą. Jednak rób jak uważasz.

Czy taka połówka humbuckera brzmi dużo gorzej niż prawdziwy single?

Aż tak tragicznie nie jest. Jest to brzmienie zbliżone do singla. Więc jeżeli nie potrzebujesz ładnego szklankowatego cleanu to powinien wystarczyć.

Dodatkowo czy dobrze rozumiem, że dwa działające razem humbuckery zawsze będą dawać mocniejsze brzmienie niż konfiguracje, które proponuje Ibanez przy układzie HSH?


Jeżeli będziesz grał metal czy rock po raczej na przetworniku mostkowym, bo po prostu brzmi to lepiej. To że grając na wszystkich przetwornikach uzyskasz "mocniejsze" brzmienie jest nieprawdą. Więc musisz się zastanowić czy ten singiel w środku jest Ci potrzebny.

Zireael
Posty: 8
Rejestracja: 20-07-2020 13:44

08-11-2020 17:58

Mam Corta X100 i ten model nie ma rozłączania cewek.
Gibson SG Standard, Cort X100
Marshall Code 25

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1647
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

08-11-2020 21:11

Ani Corta, ani Ibaneza dobrze nie sprzedasz i pewnie zamiar taki będziesz mieć - jak np. stwierdzisz granie nie dla mnie, albo potrzeba mi lepszej gitary. Dobrze było by gdybyś posłuchał kolegi z postu powyżej, dobrze pisze, że używany sprzęt będzie lepszy jakościowo. Gitara to nie samochód czy samolot, że z roku na rok tracą na wartości. One tracą tylko po wyjściu ze sklepu, a potem jak wino, im starsze tym lepsze, ale nie wszystkie. Z używanych zobacz sobie Jacksony Dinky, Epiphony LP, G400, Ibanezy RG. No jest z czego wybierać. I z tym Mustangiem to jak kulą w płot. Może jest to fajny wzmacniacz, ale nie szatanów. Jak cyfrowe modelowanie, to lepiej Boss Katana, Marshall Code.

KonradB
Posty: 3
Rejestracja: 04-11-2020 15:07

10-11-2020 14:45

Dzięki za szybkie odpowiedzi ;-)

Mam Corta X100 i ten model nie ma rozłączania cewek.


Tak jak pisze Zirael, tak Cort X100 jak i KX100 nie mają rozłączanych cewek (są dostępne w wyższych modelach, jak np X700).


Aż tak tragicznie nie jest. Jest to brzmienie zbliżone do singla. Więc jeżeli nie potrzebujesz ładnego szklankowatego cleanu to powinien wystarczyć.


Single aż tak nie jest mi do szczęścia raczej nie potrzebny, więc może być układ HH.


Ja na twoim miejscu celowałbym w dobre używane, ponieważ używaną kupisz taniej a prawie tak samo dobrą. Jednak rób jak uważasz.


Właśnie też się zastanawiałem nad używką, tylko że z drugiej strony jest to trochę kupowanie kota w worku, bo nigdy do końca nie wiadomo co gitara przeżyła ;-) Polecacie jakieś konkretne miejsca z ofertami, czy standardowo OLX itp?

A jak w ogóle mają się do siebie pod względem jakości i bebechów takie podstawowe Corty i Ibanezy (gdzieś mi nawet mignęło na jakiś forum, że w tym samym miejscu są produkowane)? Mocno odstają od wspomnianych przez malyguit Jacksonów czy Epiphone (choć nie ukrywam, że stricte wizualnie zawsze bardziej mi się podobały superstraty niż LP czy SG)?

Wracając jeszcze do wzmacniaczy, jest w ogóle coś sensownego za +/- 500 PLN? Katana 50 to widzę jakiś 1000 PLN. Bazowy Code to wersja 25C?

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1647
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

11-11-2020 19:58

To, że w tym samym miejscu, to nie znaczy że musi być ta sama jakoś w przypadku produkcji dla dwóch innych brandów. W dodatku gitary z tej samej serii mogą się brzmieniowo od siebie znacząco różnić. Ba, nawet nie zdarzyło mi się, by brzmiały tak samo. Więc najlepszą metodą jest ogrywać, ale do tego trzeba mieć doświadczenie, lub w miarę możliwości w ciemno kupić jak najwyższy model w zakładanym budżecie. Kolega wcześniej wspomniał o RG 370, że jest to w miarę bezpieczny zakup w ciemno. Ale tyle o ile sprzedający nie zataił jakiś wad które dla laika nie będą widoczne czy wyczuwalne podczas regulacji gitary jak i grania. Akurat to się dotyczy w wszystkich gitar, ale wiadomo... Na całe szczęście rzadko trafiają się nędzne egzemplarze. Ja kupiłem w ciemno z 7 gitar i 5 z nich mam mam do dziś. Nie znaczy to, że dwie były lipne i się ich pozbyłem. Nie. Były to fajne wiosła, serce bolało przy sprzedaży, no ale powiedzmy sobie, że były to nie trafione brzmieniowo, a jakikolwiek upgrade był dla mnie nie opłacalny. Z kolei w śród pozostałych 5 to jedna jest wybitna, a reszta takie jakich się spodziewałem, czy też takie jak powinny być. Co do combo. To Marshall Code 25, 50, 100, to nie są żadne bazowe wzmaki Marshalla, ale znając realia, to pewnie jest aktualnie ich najlepiej się sprzedającym wzmacniaczem.

KonradB
Posty: 3
Rejestracja: 04-11-2020 15:07

12-11-2020 15:54

Kolega wcześniej wspomniał o RG 370, że jest to w miarę bezpieczny zakup w ciemno


Chodzi Ci o te modele RG, które są w hierarchii ponad RG Gio?

Na innym forum jedna osoba poleciła mi Blackstar ID:Core Stereo 20 v2? Mieliście może z nim styczność?

Wróć do „Jaka gitara elektryczna od 500zł - 1000zł”