romeyoo007ok
Posty: 3
Rejestracja: 03-10-2020 13:10

05-10-2020 13:09

Witam: pytanie laika:
1 pytanie jakie struny do klasyka wybrać? bo można kupić za 20 a można za 40 ale i po 100 zł czym one się będą różniły. Jestem laikiem w tym temacie, jak dobrać do klasyka struny? może ktoś się wypowie kto ma do czynienia ze strunami?
2 Czy gryf w gitarze która ma pręt klasyczna , po zdjęciu strun można uszkodzić? Np. chciałbym wyczyścić podstrunnice. Zdejmować wtedy wszystkie struny czy część zostawić ?

Wybierałem gitarę klasyczną miałem na oku 3 Miguel Esteva Natalia, Yamaha c 30 lub c 40. Szukałem do 450zł używane lub nowe. ale znalazłem w bardzo fajnej cenie salvador cortez cc-10 czy to dla początkującego gitarzysty będzie dobry sprzęt, bo one cenowo są kilkaset zł droższe od tych poprzednich. ale mało informacji mam na temat tej gitary. c 40 II cenowo podobnie do salvadora a która rzeczywiście lepsza? Ktoś może się wypowiedzieć?

Grzewho
Posty: 72
Rejestracja: 02-10-2017 22:40

20-10-2020 19:09

Witam
Jeśli idzie o struny to opinii będzie tyle ilu grających na gitarze, więc moje wskazówki:
Twarde naciągi! (Oczywiście do gitar klasycznych). Brzmią głośniej i po prostu lepiej.
Jeśli kupisz gitarę z cedrowym topem to violiny mogą być z fluorocarbonu.
Jeśli ze świerkowym to może być rektyfikowany nylon na violiny.
Moje typy to d’addario lub savarez – czyli nie te najtańsze. Nie przekonałem się jak dotąd do Hannabach. D’diaddario - nie mam ulubionego typu ostanio sprawdzam 80/20 bronze (ciekawe brzmienie). Savarez - mój typ to basy cantinga, wreszcie bas brzmi jak powinien z violinami new cristal lub alliance.
Gitara którą wybrałeś kosztuje dość drogo jak na sklejkowy top (tak wynika z opisu). Jak dotąd, w tym pułapie cenowym, nie udało mi się znaleźć gitary ze sklejkowym topem która brzmiałaby lepiej od takiej z litym. Wtedy w opisie jest napisane np. cedr lity. Gdybyś nadal wybierał gitary zwróć uwagę na materiał podstrunnicy. W tej klasie na pewno nie znajdziesz gitary z podstrunnicą z hebanu a więc jeśli w opisie jest palisander to przyjrzyj się podstrunnicy. Drewno palisandrowe jest dość charakterystyczne palisander(na podstrunnicy). Jeśli zobaczysz coś poczernionego uciekaj, to później złazi i brudzi.

Nie wypowiadam się na temat gitar z prętem w gryfie bo takowej nigdy nie miałem.
Wszystko co napisałem dotyczy typowych gitar klasycznych.

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

20-10-2020 20:14

Struny z mocnym naciągiem - super hard czy coś takiego.

Pręt nic nie uszkodzi. Obsługa gitary taką samą jak i bez.

Salvador Cortez znam ale od modelu z litym topem. Niezłe gitary. Brzmią jasno, selektywnie może nawet ostro. Ja wolę delikatne i miękkie brzmienie. Cortez jest dobry jeśli chcesz uzyskać brzmienie jak najbardziej zbliżone do akustyka.

romeyoo007ok
Posty: 3
Rejestracja: 03-10-2020 13:10

29-10-2020 20:51

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź na temat strun Grzewho, takiej pomocy potrzebowałem. Nawet nie byłem świadom, że są różnice w brzmieniu wybierając twarde naciągi czy inne. Nie miałem pojęcia. co do podstrunnicy to też mnie zaskoczyłeś, bo myślałem że jak jest z palisandru to już nie jakiś bubel a okazuje się inaczej. Że jak by było czarno to uważać na to. Dzięki za bardzo dobrą uwagę. A jeśli się nie mylę to odnośnie strun, to nie pozostaje nic innego jak po prostu testowanie i dobranie dla siebie najlepszych. ale z zachowaniem tych Twoich sugestii violiny fluorocarbonu bo mam cedrowy top i twardy naciąg.

sss - Tobie też dziękuję za to że pręt nic nie uszkodzi, tak właśnie chodzi mi o zbliżony dźwięk do akustyka, choć wiadomo nigdy taki nie będzie w klasyku.

Wróć do „Jaka gitara akustyczna / klasyczna do 500 zł”