Awatar użytkownika
GitarzysciPL
Administrator
Posty: 659
Rejestracja: 26-01-2007 19:28

28-04-2015 20:21

http://hurtowniamuzyczna.pl/faq/11/wszy ... ktach.html

Świat efektów od zawsze zdominowany był przez pojedyncze „kostki”. Rozwój technologii i zapotrzebowanie na poręczne rozwiązania typu „all-in-one” odpowiadają za narodzenie multiefektów. Początkowo były to po prostu łączone analogowe kostki, zamykane w jednej, dużej obudowie. Dopiero lata dziewięćdziesiąte i cyfrowa rewolucja sprawiły, że rynek multiefektów wręcz eksplodował! I chociaż wróciła moda na analogowy sprzęt vintage, cyfrowe „kombajny” nadal utrzymują mocną pozycję na rynku. Decydując się na multiefekt, prócz ceny i możliwości brzmieniowych musimy wziąć pod uwagę rozmiar, a więc i poręczność urządzenia. Praktycznie każdy z dostępnych na rynku multiefektów posiada po kilkanaście efektów różnego rodzaju – od efektów modulacyjnych, poprzez przestery, symulacje, pogłosy, kompresory i różnego rodzaju delaye. Do tego komplet wejść, wyjść i zazwyczaj opcję pracy jako interface. Dlatego też w niniejszym artykule skoncentrujemy się przede wszystkim na wygodzie użytkowania.

Czytaj całość na
http://hurtowniamuzyczna.pl/faq/11/wszy ... ktach.html
=> Katalog Muzyczny - dodaj swój profil lub stronę
=> Sklepy Muzyczne - ranking sklepów muzycznych - sprawdź sklep zanim kupisz!!!

Takigrajek
Posty: 2
Rejestracja: 13-12-2016 14:43

13-12-2016 14:47

Witam serdecznie

Przepraszam jeżeli pisze nie tu gdzie powinienem. Posiadam niestety line6 spider IV i dostałem bossa me80. Czy możecie mi powiedzieć w jaki sposób i czy w ogóle mogę je że sobą podłączyć?

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

13-12-2016 14:54

W bossie "out" do spidera "in" i jedziesz z koksem, tylko... Spider ma swój wbudowany "multiefekt", nie dostrzeżesz raczej wielkiej różnicy...
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

amigo7777
Posty: 5
Rejestracja: 14-10-2017 16:44

15-10-2017 07:36

Witam. Kupiłem używany multiefekt DigiTech RP70, jest to pierwsze urządzenie tego typu w moim posiadaniu. Niestety nie mam instrukcji, a mój angielski jest na poziomie początku szkoły podstawowej, bo tyle zdążyłem się z dziećmi nauczyć :-P . Czy ktoś może udostępnić mi takową instrukcje w języku polskim? Byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.

tomaszbhp
Posty: 1
Rejestracja: 08-05-2019 14:27

08-05-2019 15:50

Witam serdecznie Kochani Pilnie potrzebuje instrukcje w jezyku Polskim do DigiTech RP 55. Moze ktos pomoc

Henzyk
Posty: 3
Rejestracja: 07-09-2020 01:35

07-09-2020 17:05

Mam trzy multiefekty gitarowe:

1. Headrush pedalboard
2. Helix LT
3. BOSS GT-1000

Posiadam wzmacniacz cyfrowy BOSS KATANA ARTIST MK-II.

Jak podłączyć te multiefekty (pojedynczo) do tego wzmacniacza przez panel tylni?

Do tego służą, wg instrukcji w języku polskim, gniazda SEND I RETURN wzmacniacza. Instrukcja obsługi nie podaje z jakich odpowiednich wyjść multiefektów winno się prawidłowo podłączyć.
Interesuje mnie głównie multiefekt BOSS GT-1000.
Bardzo proszę osobę, która na tym się zna podanie w odpowiedzi prawidłowość podłączenia?

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

07-09-2020 17:18

Send/Return to wejście i wyjście pętli efektów. Multiefekty chyba jednak najlepiej wpinać w linię, chyba że nie korzystasz z przesterów. Nawiasem mówiąc, Helix do Katany? To jak frak do jeansów...
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1647
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

07-09-2020 22:38

No, opowiedz nam więcej o tym Helixie i Katanie. Jak to tak i dlaczego? Bo coś mi nie styka...

Henzyk
Posty: 3
Rejestracja: 07-09-2020 01:35

08-09-2020 02:11

Wzmacniacz BOSS KATANA ARTIST MK-II on w zasadzie nie potrzebuje multiefektów zewnętrznych, choć nie do końca jest to prawda. Ma wszystko w sobie, ale wiele ich brakuje, nawet tych podstawowych. Natomiast najsłabszą stroną jego jest to, że jest wzmacniaczem monofonicznym a multiefekty są stereo. Można osiągnąć efekt stereo gdy połączy się dwa takie wzmacniacze. Drugą słabą stroną jest kanał CLEAN (dźwięk czysty), oraz brak wystarczającego podbicia wysokiego dźwięku, przy zachowaniu dołów (klasyczne brzmienia wzmacniaczy lampowych).
Niestety, ale przy czystym dźwięku i silniejszym uderzeniu dźwięk idzie w przester. Można do niego podłączyć multiefekty zewnętrzne te które podałem: np. Headrusch, Helix, BOSS GT-1000 oraz ew. inne. Chcę sprawdzić jak wówczas będzie brzmiał dźwięk czysty.

Jak mam to sprawdzić skoro diabli wiedzą jak to podłączyć. Nie chodzi o to w jakie wejścia wzmacniacza podłączyć na panelu tylnym. To jest wiadome i podane w instrukcji obsługi - wejścia SEND/RETURN. Natomiast nie jest podane z jakich wejść należy to dokonać z multiefektów. Ani jedna instrukcja (wzmacniacz) oraz drugie (multiefekty) tego w ogóle nie podają.

UWAGA!!! Wzmacniacz BOSS KATANA ARTIST MK-II jest przystosowany do współpracy z multiefektem BOSS GT-1000 tak pisze w reklamach sprzętu. Natomiast w instrukcjach obsługi jednego i drugiego urządzenia nie podają jak to w praktyce wykonać!

Czy można podłączyć prosto w szereg? Jak najbardziej, ale wówczas kanał CLEAN dalej będzie wchodził w przester. Dodatkowo traci się brzmienie, bowiem przy takim podłączeniu występują inne parametry wejściowe.

Jak można najprościej zadać pytanie? Mamy dwa kable z dużymi jackami mono - gdzie te kable "wpieprzyć" w multiefektach i wzmacniaczu?

Takiej prostego, zdawałoby się pytanie NIE IDZIE ZA CHINY nigdzie się dowiedzieć. Całe Youtube zawalone jest po przysłowiowe "same sufity" różnymi dema instruktarzu. Zamiast barany tłumaczyć różne opcje podłączeń towarzystwo od demonstracji urządzają sobie własne koncerty i pokazy umiejętności.
Mało tego, wiele sprzedawców sprzedają urządzenia a o podłączeniach praktycznie nikt nie ma zielonego pojęcia. Natomiast praktycznie wszystkie instrukcje obsługi, różnego sprzętu, tego bardziej skomplikowanego jest tak napisane, że po przeczytaniu ich, człowiek jest jeszcze głupszy niż gdyby wcale nie czytał.
Ostatnio zmieniony 08-09-2020 22:37 przez Henzyk, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1647
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

08-09-2020 08:33

Przester na czystym powstaje w jednej sytuacji, w tedy kiedy jest wysoki sygnał z gitary. Pewnie katana ma emulację jakiegoś black face ( Twin Reverb) czy tez Roland Chorus (te się nie przesterowują), to spróbuj na tych. Send i return, tu się wpina głównie efekty przestrzenne - chorus flanger, delay, reverb, tremolo, phaser... I jeśli w multi można ustawić to na pętli to jak najbardziej można to tak wykorzystać. Jesli się nie da, to zmień wzmak, albo całkowicie z niego zrezygnuj. Te procesorki bardzo dobrze sobie radzą bez, ale trzeba umieć je ustawić.

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

08-09-2020 11:26

Dobra, teraz już wiem o co Ci chodzi :-)
Wyjaśnię tak, żebyś zrozumiał nie tylko gdzie, ale i dlaczego.

Send - to jest wyjście z pętli efektów
Return - to jest wejście do pętli efektów

Według mnie sygnał powinien iść z gitary do pieca, z pieca do multiefektu, z multiefektu znów do pieca. czyli gitarę wpinasz w piec (in), następnie wyjściem Send wyprowadzasz sygnał z pieca do multiefektu poprzez In w multiefekcie, następnie przetworzony w multiefekcie sygnał wyjście Out wyprowadzasz kablem do wejścia Return pieca.

Pamiętaj o tym, że w takiej konfiguracji nie stosuje się przesteru z multi, tylko własny "piecowy", pamiętaj też, że symulacje wzmacniaczy i paczek w multiefekcie (np. Helix takie ma) trzeba koniecznie wyłączyć przy wpinaniu w pętlę, bo inaczej brzmienie Ci się zniekształci i powstanie efekt "studni".

Moim zdaniem takie Helixy i tym podobne procesory najlepiej brzmią z aktywnymi monitorami. Wtedy używasz sobie symulacji i słyszysz wszystko jak ma być. Ja mam w domu zestaw Mooer GE200 + Headrush FRFR-108 i zrezygnowałem w domu z pieca i pasywnej paczki w ogóle. Jak będę chciał stereo, dokupię drugiego Headrusha.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1647
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

08-09-2020 12:26

Dobra, z tego co widzę w instrukcji dla GT1000, to pod pętlę podłączasz dodatkowe efekty. I w sumie by się to zgadzało, bo w innym wypadku pewnie by oznaczyli to jako FX in/out. Cóż w piecu nie użyjesz już pętli, chyba że będziesz używał tylko przestrzennych. Wtedy send z pieca łączysz z guitar in na multi, a return z pieca z out z multi. https://www.boss.info/global/promos/gt- ... ate_guide/

Henzyk
Posty: 3
Rejestracja: 07-09-2020 01:35

10-09-2020 08:30

Dzięki za ukierunkowanie problemów podłączeniowych. Ten wzmacniacz BOSS KATANA ARTIST MK-II wg mnie jest dość dobrym wzmacniaczem w tej grupie cenowej (umownie tranzystorowej - nie lampowej) kosztował 1999 zł. On ma swoje specyficzne brzmienie i takie powinno zostać. Jakie, na razie do końca nie wiem. Będę jeszcze kombinował jakie najlepsze brzmienie można osiągnąć?
Na dzień dzisiejszy gitarę podłączamy normalnie, bez żadnych efektów do wejścia wzmacniacza. On sam w sobie ma sporo efektów, które w dziecinnie prosty sposób można sobie programować, łącząc nawet do 5 efektów w jednym brzmieniu. Programuje się na 8 niezależnych kanałach - każdy osobno. Przełączamy kanały dwoma footswitsch BOSS FS-6 i BOSS Sterownik GA-FC. Można oczywiście podłączać jeszcze dodatkowo pedały ekspresji. To już w miarę przyzwoicie hula. Można zniwelować (nie do końca) wchodzenie w przester na kanale CLEAN wyłączając przycisk VARIATION. To, że mimo wszystko kanał CLEAN wchodzi w przester, wg mnie jest jego ewidentną wadą. Ja nie mam jednej gitary, tylko jest ich aż 5 sztuk. Nie jest to najwyższa półka cenowa, ale gdzieś klasa średnia w grupie cenowej do 5000 zł - gitara Fender i 2 GRETSCH oraz 2 Epiphone w tym akustyk 1800 - 2800 zł. Wszystkie miały by mieć za silny sygnał? Aby wszystkie te mankamenty zniwelować wychodzimy ze wzmacniacza wyjściem LINE OUT zwykłam kablem gitarowym duży jack mono. Ja podłączyłem to pod wzmacniacz ROLAND JAZZ-CHORUS JC-40. Po drodze włączyłem w szereg wah - wah firmy Dunlop. To jest w zupełności wystarczające. Ze wzmacniacza ROLAND JC-40 wychodzimy tylnym panelem dwoma kablami duży jack mono wyjścia LINE OUT (R + L). To można podłączyć do dowolnego miksera i dalej do np. dwóch kolumn aktywnych gitarowych - ja mam 2 x kolumny aktywne HEADRUSH FRFR-112. DZIAŁA WYŚMIENICIE. Mamy, pomimo podłączenia mono wydawałoby się efekt stereo, zwłaszcza gdy włączamy super chorus ze wzmacniacza ROLAND JC-40, którego to efektu nie posiada wzmacniacz bazowy BOSS KATANA ARTIST MK-II. Nie ma żadnego przesteru na bazowym kanale CLEAN. Wszystkie 5 gitar hula super, łącznie z gitarą elektroakustyczną. W przypadku tej ostatniej, należy przełączyć we wzmacniaczu BOSS KATANA ARTIST MK-II na wejście ACUSTICK.

Nie ma najmniejszego sensu podłączanie dodatkowo dowolnego multiefektu, skoro można go podpiąć bezpośrednio do wzmacniacz stereo jakim jest ROLAND JC-40. Mamy wówczas autentyczne stereo, którego żadem wzmacniacz mono nie jest w stanie brzmieniowo przebić.

Przy taki podłączeniu, jak opisałem na podłodze masz tylko cztery zgrabne i malutkie przełączniki: wah - wah, 2 BOSS FS-6 i jeden sterownik BOSS GA-FC. Wszystko spokojnie można obsłużyć 1 nogą. Sterownik BOSS GA-FC świetnie i bardzo prosto funkcjonuje. Po wciśnięciu przełącznika EFFECTS włączają się wszystkie efekty. Np. grasz na zaprogramowanym wcześniej swoim przesterze. Możesz spokojnie włączać i wyłączać dowolnie efekty w czasie grania + dodawać (drugi przełącznik BOSS FS-6) efekt naprawdę wyśmienitego chorusa z drugiego wzmacniacza ROLAND JC-40. Tymi dwoma wzmacniaczami można spokojnie obsłużyć nawet narodowy stadion w Warszawie, w zależności od tego jaką końcówką mocy dysponuje organizator imprezy masowej.
Jako wadę wzmacniacza BOSS KATANA ARTIST MK-II uważam, pomimo wszystko kanał CLEAN oraz niewystarczające podbicie dźwięku. To, że można to zniwelować innym wzmacniaczem lub mikserem wg mnie tak nie powinno być. Wzmacniacz powinien mieć to w sobie i samodzielnie funkcjonować.

Niestety, wg mojej oceny BOSS KATANA ARTIST MK-II może spokojnie "czyścić buty" wzmacniaczowi ROLAND JC-40 kiedy do niego podłączymy multiefekt BOSS GT-1000. Praktycznie te same firmy, świetnie dopasowane wszystkie parametry). Wzorem klasyków gitarowych - jak masz problemy, który z nich jest lepszym kup sobie jeden i drugi. Problem masz z głowy, pozostaje tylko polować na lepsze gitary z wyższej półki cenowej i jakościowej.
Ostatnio zmieniony 10-09-2020 08:55 przez Henzyk, łącznie zmieniany 4 razy.

Wróć do „Multiefekty / Procesory”