mazaq
Posty: 8
Rejestracja: 11-03-2020 23:24

12-03-2020 00:34

Witam,
Moja sprawa jest dość prosta i pewnie sam sobie tylko komplikuję życie. Ale zaczęło się od tego że kupiłem sobie Squier Classic Vibe Stratocaster. Gitara chwalona i polecana. I już taka nie najtańsza bo kosztuje 1500zł w górę. Ja powiedzmy to głośno gram hobbystycznie i koszmarnie słabo.
Kupiłem swój egzemplarz w sklepie wysyłkowym (guitar center).
Paczka była nienaruszona, ale gitara była ustawiona masakrycznie. Brzęczały 2 najniższe struny, górna struna e brzmiała jak sitar. Gryf wklęsły ale nie masakrycznie. Nagrałem nawet filmik (https://www.youtube.com/watch?v=-qhXHzzGSVw) i wysłałem link do sklepu.

Pomyślałem że wyreguluję choćby wstępnie sprzęt. Gryf wyprostowałem, choć korekta była bardzo malutka. Poprawiłem dla paru strun menzurę, ustawiłem wysokość żeby nie brzęczało. Akcja strun na 12 progu to jakieś 2.0-2.2mm i nie brzęczy. Choć na mostku wysokość niektórych strun jest pociągnięta prawie na max. Nagrałem kolejny filmik pokazujacy jak gitara stroi (https://www.youtube.com/watch?v=EyTkqt32p2c). Wygląda to dość dobrze, chociaż daleko do ideału. Szczególnie słabo stroi na akordach na niskich pozycjach. przystawiając metalową linijkę do progów z jednej strony jest wklęsłość, z drugiej linijka się huśta. Są to oczywiście dziesiąte części milimetra, ale akcję można by było spokojnie obniżyć jeszcze sporo gdyby nie te niedokładności.

No ale wszystko się zbiegło z tym że akurat odbierałem gitarę akustyczną od lutnika. Swoją drogą świetna gitara tylko zaczął odklejać się mostek. Pokazałem mu odbierając gitarę tego elektryka. Powiedział tylko że ot surowa gitara którą trzeba ustawić. 250zł plus nowe struny by to kosztowało. Trochę mi szkoda hajsu przyznam szczerze jak na moje amatorskie pogrywanie...

W międzyczasie odpowiedział sklep że mi gitarę za darmo ustawią żeby tylko odesłać.
Ale myślę sobie tak: progów mi nie przeszlifują tylko gitara trafi do jakiegoś pracownika który w 5 minut podokręca śrubki i to wszystko. Może się mylę, ale chyba w obecnej sytuacji ustawić tego bez lutniczej pracy lepiej się za bardzo nie da.

Może wydziwiam i dobrze jest jak jest, ale pewnie pogram chwile i nie wytrzymam i oddam ją komuś do zrobienia...

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

12-03-2020 08:52

Guitar Center to solidna firma. Odeślij - zaznacz, że jeśli nie da się ustawić odpowiednio, to chciałbyś wymianę na nową, która nie ma wad. To jest nowa gitara, tu nie powinno być grubych niedokładności. Nie powinno się grzebać w wiosełku ze sklepu, poza samym ustawieniem. Szlif progów na starcie? Łooopaaanie...
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

mazaq
Posty: 8
Rejestracja: 11-03-2020 23:24

12-03-2020 10:16

Zgadza się, moje obawy są tylko takie, że zasadniczo gitarę udało mi się ustawić do akceptowalnego poziomu. Boję się zatem, że w sklepie powiedzą: "co pan chce, przecież gitara jest dobra". Załączyłem z resztą próbkę brzmieniową w poprzednim poście, choć trudno mi się o niej wypowiedzieć obiektywnie ale zasadniczo stroi. Nie chcę się wygłupić i usłyszeć że oczekuję od gitary za półtora tysia osiągów gitary za 10 tysi.

Problem z programi o którym mówiłem nie dotyczy jakiejś wielkiej krzywizny i "śmigła" na gryfie tylko drobnych niedokładności mieszczących się w ułamkach milimetrów. W pewnym ustawieniu po jednej strone gryfu było płasko a po drugiej bardzo delikatna wypukłość, powodująca że metalowy kątownik się bujał. Wydaje mi się że jeden próg wystaje o jakieś 0,1-0,2mm, ale nie mam specjalistycznego sprzętu ani wiedzy żeby to potwierdzić. Całość sprowadza się do tego że gitarę można ustawić na akcję strun 2mm ustawiając minimalną wklęsłość gryfu. Jest to w miarę ok, natomiast jest to już limit a moim zdaniem stratocaster powinien dać się ustawić na 1,5mm spokojnie albo i mniej jak się nie będzie bardzo szarpało :). Na mostku obie struny E są blisko maksymalnej wysokości.

No i jak wspominałem: moje wątpliwości dotyczą tego czy wypada od tej gitary oczekiwać więcej czy jak na tą klasę sprzętu jest ok. Ale zapewne odeślę...

Awatar użytkownika
kubzun
Posty: 1360
Rejestracja: 28-11-2011 17:27

09-04-2020 23:20

Nie bój dupy. Mam squiera affinity telecaster za 800zł, i gitara bangla jak trzeba. Jeżeli nie da się sklepowej gitary ustawić poprawnie, to trzeba zwrócić bubla.
vinta9e pisze:W życiu potrzebne ci będą tylko dwie rzeczy: WD40 i taśma klejąca. Jeśli coś się nie rusza a powinno, użyj WD40. Jeśli się rusza, a nie powinno, użyj taśmy klejącej.

Wróć do „Gitary elektryczne”