Awatar użytkownika
BlackReverb
Posty: 56
Rejestracja: 13-08-2019 17:17

27-02-2020 18:19

Nie wiem gdzie powinien być więc tworzę go tutaj. Pomocy, przychodzę z dwoma problemami odnośnie mojego Epiphone'a.

1. Gdy robie bendy lub vibrato to odczuwam mocne tarcie na podstrunnicy. Przez to nie mogę pożądnie wykonywać techniki. Palec się tak dziwnie blokuje, jakby się przyklejał do podstrunnicy. Szczególnie jest to wyczuwalne na trapezowych oznaczeniach. Nie zauważyłem tego przez jakiś czas grania. Mam tą gitarę od kilku tygodni. Bardzo często myje ręce i zawsze przed dotknięciem gitary. Niedawno podczas zmiany strun przeszła gruntowne czyszczenie, podstrunnica została wyczyszczona Dunlop 01 i nasmarowana Lemon Oilem ale problem nie zniknął. Jedyne co się zmieniło, to że drewno WYGLĄDA nieco żywiej.

2. Podczas regulowania menzury (mostek tune o matic) wszystko szło lekko aż dotarłem do struny D. Gdy kręce śrubką aby ten bloczek (nie wiem jak to się nazywa) na którym leży struna się przesunął w strone siodełka, to śrubka się podnosi w górę, odginając ten drut nad śrubkami. Strój gitary wogóle się nie zmienia, bo bloczek zostaje tam gdzie był a o podniesioną śrubkę obija się struna. Śróbka przyjmuje normalną pozycję, gdy kręce w drugą stronę. Nie mam tego problemu z innymi strunami.

Gitara używana, z 95 więc bardzo stara

Czy można po tych zdjęciach ocenić czy może progi nie są za bardzo zeszlifowane?
20200227_180436.jpg

20200227_180248.jpg
Gibson Les Paul w/ Seymour Duncan APH1 Alnico II Pro
>>
Marshall DSL40CR
>>
Dunlop CryBaby SC95 Slash Classic Wah
MXR M135 Smart Gate
ProCo Rat 2 Distortion
Boss GE-7 Equalizer
Line 6 m13 Stompbox Modeler

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

27-02-2020 19:29

Na moje oko, o ile można to ocenić na zdjęciach, to masz po prostu za nisko ustawioną gitarę. Struna dobrze brzmiąca przy normalnym naciśnięciu, a ocierająca się o wyższy próg przy podciągnięciu jest na większości gryfów zjawiskiem normalnym, dlatego ja sobie zawsze reguluję akcję strun tak, żeby czysto wychodziły bendy.
Problemy z mostkiem - polecam wymienić na taki, który nie ma tej cholernej sprężynki, najlepiej z rollerami, co dodatkowo nieco poprawia stabilność stroju przy podciąganiu.

P.S. Przeniosłem wątek do działu gitar elektrycznych, Hyde Park rezerwujemy na dyskusje o zegarkach... :-)
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

27-02-2020 22:17

jpk pisze:
P.S. Przeniosłem wątek do działu gitar elektrycznych, Hyde Park rezerwujemy na dyskusje o zegarkach... :-)


Ooo w końcu coś sensownego padło na forum ;-)

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1647
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

27-02-2020 23:21

Jakie grube masz struny i w jakim stroju?

Awatar użytkownika
BlackReverb
Posty: 56
Rejestracja: 13-08-2019 17:17

28-02-2020 15:12

malyguit pisze:Jakie grube masz struny i w jakim stroju?
Struny 10-54, strój zmieniam tak, że mam przez jakiś czas standardowy a potem przez jakiś czas pół tonu w dół. Nie za często robię tą zmianę oczywiście, żeby gryfu nie męczyć.
jpk pisze:Na moje oko, o ile można to ocenić na zdjęciach, to masz po prostu za nisko ustawioną gitarę. Struna dobrze brzmiąca przy normalnym naciśnięciu, a ocierająca się o wyższy próg przy podciągnięciu jest na większości gryfów zjawiskiem normalnym, dlatego ja sobie zawsze reguluję akcję strun tak, żeby czysto wychodziły bendy.
Na forum na FB zaczęli mi co drugi pisać, że moich progów "już prawie nie ma i do wymiany", czy tak rzeczywiście jest?
Gibson Les Paul w/ Seymour Duncan APH1 Alnico II Pro
>>
Marshall DSL40CR
>>
Dunlop CryBaby SC95 Slash Classic Wah
MXR M135 Smart Gate
ProCo Rat 2 Distortion
Boss GE-7 Equalizer
Line 6 m13 Stompbox Modeler

Awatar użytkownika
kubzun
Posty: 1360
Rejestracja: 28-11-2011 17:27

09-04-2020 23:26

BlackReverb pisze: Struny 10-54, strój zmieniam tak, że mam przez jakiś czas standardowy a potem przez jakiś czas pół tonu w dół. Nie za często robię tą zmianę oczywiście, żeby gryfu nie męczyć.

Zdysza się?
BlackReverb pisze: Na forum na FB zaczęli mi co drugi pisać, że moich progów "już prawie nie ma i do wymiany", czy tak rzeczywiście jest?

Pewnie by pomogło, ale nie takie progi widziałem. Trzeba ustawić wyższą akcję, bardziej gryf można zgarbić.
vinta9e pisze:W życiu potrzebne ci będą tylko dwie rzeczy: WD40 i taśma klejąca. Jeśli coś się nie rusza a powinno, użyj WD40. Jeśli się rusza, a nie powinno, użyj taśmy klejącej.

Wróć do „Gitary elektryczne”