zielona
Posty: 1
Rejestracja: 21-11-2019 13:41

21-11-2019 13:55

Dzień dobry,

chciałam poprosić o poradę.

jestem nastolatką i chwiałam rozpocząć naukę gry na gitarze, tylko nie wiem do końca na jakiej najlepiej.
Najbardziej interesuję się muzyką klasyczną i jazzową, dlatego mam dylemat czy lepiej zacząć naukę na klasycznej czy na akustycznej.

Pozostaje też już kwestia kupna instrumentu, jakie pieniądze szykować by kupić dobrą gitarę do nauki.
Nie chcę kupić czegoś, czego będę potem żałować.

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

21-11-2019 14:08

Muzyka klasyczna i jazz... chyba najlepiej pójść w gitarę klasyczną. Na początek kupić instrument taki "do nauki", bo naprawdę dobra gitara to już są pieniądze konkretne. Nie wiem jakich rozmiarów fizycznych jesteś nastolatką, może do rozważenia jest rozmiar instrumentu np. 3/4, jeśli jesteś drobną istotą? Gitary klasyczne przyzwoite na poziomie "do nauki" zaczynają się nowe od ok. 350-400 zł.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Awatar użytkownika
fate
Posty: 49
Rejestracja: 07-08-2019 16:05

21-11-2019 17:32

Yamaha c40 albo dolozyc i wziac cos konkretnego z litym topem

Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 26
Rejestracja: 25-10-2018 10:49

21-11-2019 20:21

Analizując Twoje zainteresowania muzyczne uważam, że lepszym wyborem będzie gitara klasyczna. Koszt dobrej budżetowej gitary klasycznej to pieniądze rzędu ok. 1000 - 1200 zł. Tańsze gitary sobie odpuść bo do klasyki czy jazzu gitara musi naprawdę dobrze brzmieć i stroić. Z takich przystępniejszych cenowo zobacz sobie np: Kantare. Dobre wykonanie idzie w parze z przyjemnym klasycznym brzmieniem.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

21-11-2019 22:08

No nie wiem, czy dla zupełnie zielonej nastolatki, która jeszcze przede wszystkim nie wie, czy złapie bakcyla i w ogóle cos z tego wyjdzie, propozycja instrumentu za ponad 1000 zł ma jakikolwiek sens. Ostatnio miałem w ręku ten model i zrobił na mnie fantastyczne wrażenie, polecam rzucić okiem na film podlinkowany pod opisem. W rzeczywistości prezentuje się znacznie lepiej, na filmie wyszła za jasno (mam na myśli kolor płyty, a nie brzmienie). I co z tego, że to chińczyk? Mit o ich słabej jakości już dawno można włożyć między bajki, ta gitara naprawdę jest wykonana tak, żeby nie można się było do niczego przyczepić. Z płytą z litego świerku można kupić za 100 zł taniej, chociaż nie jestem pewien, czy dla osoby, która dopiero zaczyna takie niuanse brzmieniowe będą miały jakiekolwiek znaczenie, a rezygnacja z litej płyty oznacza kolejne 100 zł oszczędności...
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

22-11-2019 09:12

Dokładnie. Oczywiście można i tak: https://guitarcenter.pl/catalog/gitary/ ... lana-india, tylko po co? Dziewczyna chce się nauczyć, popróbować, poszukać czegoś dla siebie. To świetny pomysł, a wiek właśnie poszukiwań. Warto z muzyką, z instrumentem sobie dorastać, bo to wpływa bardzo na kształtowanie się dorosłego człowieka. A może po paru miesiącach przesiądzie się na pianino, weźmie do reki saksofon albo usiądzie do perkusji? A może zasmakuje w death metalu i kupi ośmiostrunowego potwora na aktywnych przetwornikach? Póki co gitara ma być przede wszystkim wygodna, niedroga i brzmieć na tyle dobrze, by nie zniechęcić. Za kilkaset złotych naprawdę przyzwoity sprzęt do nauki można kupić, kompletnie bez sensu jest wydawanie zylionów. Na to przyjdzie czas gdy z poszukiwania hobby koleżanka przejdzie do etapu poszukiwania brzmienia.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 26
Rejestracja: 25-10-2018 10:49

22-11-2019 09:46

Oczywiście wszystko pięknie ładnie tyle, że koleżanka dość ambitne cele przedstawiła jeżeli chodzi o gatunki muzyczne jakie ją interesują, a co za tym idzie szuka instrumentu dobrego, który będzie wstanie tym wymaganiom podołać. Oczywiście można trafić dobry egzemplarz spośród tańszych gitar, ale to już trzeba grać i umieć taki sobie wyszukać. Osoba bez doświadczenia nie jest wstanie określić czy dana gitara jest dobra czy zła, a w tych tanich produktach model modelowi nie równy. Poza tym nie sądzę, żeby wydatek 1200 zł na instrument muzyczny był zbytnio wygórowanym. A jak ktoś uważa inaczej, to niech się przejdzie do pierwszej lepszej Państwowej Szkoły Muzycznej i zapyta profesora gitary od jakiej minimalnej kwoty zaczynają się gitary klasyczne nadające się do edukacji.

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

22-11-2019 10:37

Rozumiem, że jako nastolatek wydajesz/wydawałeś takie 1200 zł na hamburgery w tydzień? A po wzięciu do ręki pierwszy raz w życiu gitary, już umiałeś zagrać wszystko w każdym założonym przez siebie stylu?

Jeszcze raz - do nauki i rozwoju przez nawet kilka lat wydawanie więcej niż kilku stówek na instrument jest bez sensu. Do grania koncertów jak już się nauczysz i będziesz rozwijać umiejętności, technikę, poszukasz instrumentu według upodobań brzmieniowych i budżetu pewnie już wyższego. Po 3-4 latach (czasem wcześniej, czasem później, czasem nigdy) naprawdę osłuchanie i ogranie jest już zupełnie inne, człowiek zaczyna wiedzieć czego od instrumentu oczekuje i potrafi zdecydować co i w jakim budżecie kupić. Przez ten czas można uzbierać zazwyczaj trochę więcej pieniędzy, by kupić coś naprawdę fajnego.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

22-11-2019 10:53

chochlik pisze:od jakiej minimalnej kwoty zaczynają się gitary klasyczne nadające się do edukacji.

Przestańmy wiązać jakość z ceną, bo to tylko doprowadza do absurdu. Za 1200 zł też można kupić bardzo słaby instrument, ja już się wielokrotnie przekonałem, że wiara w zależność drogie=dobre jest dobra tylko dla sprzedającego...
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Karls
Posty: 576
Rejestracja: 26-07-2018 12:01

22-11-2019 11:20

To prawda, sam mam jednego akustyka, jakiś no-name za 300-400 zł a mahoń + świerku i już nie jeden chwalił jak to świetnie brzmi. Jasne, jak ktoś ma kasę to można pójść w pewniaki znanych marek, wywalić 1,5k i mieć z głowy. Ale to absolutnie nie oznacza, że za dużo mniejsze pieniądze nie da się kupić dobrej gitary - tylko po prostu trzeba dłużej poszukać. Zwłaszcza bym miał wątpliwości na start, kiedy nie wiadomo czy dana osoba złapie bakcyla, czy wyłożyć taką sumę.
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy, tak pełni wątpliwości."
Zapraszam na forumowy kanał Discord: https://discord.gg/RzwFW8d

Awatar użytkownika
fate
Posty: 49
Rejestracja: 07-08-2019 16:05

23-11-2019 08:06

Instrument sam nie zagra jak biore w łapy Taylora to i tak wychodzi jak na moim ibanez. Ja jestem za tym by na poczatek troche pobrobowac poznieniac a potem dokonac jakiegos swiadomego wyboru i doinwestowac

forresty
Posty: 2
Rejestracja: 03-12-2019 13:32

03-12-2019 16:57

W ogóle nie rozumiem dylematu. Jak ktoś ma zamiar grać klasykę to istnieje ku temu odpowiedni typ instrumentu. jazz jak najbardziej na gitarze klasycznej można grać - a nawet trzeba ze względu na selektywność dźwięku. Akustyk potrafi zamazać każda linię melodyczną i ukryć głosy - to jest trudny instrument do grania solo - a zwłaszcza klasyki. Akustyk dla mnie to gitara do akompaniamentu głównie lub do grania solo bluesa, rocka , rocka-billy, country itp. Na akustyku też da się zagrać wszystko - nie ma problemu, ale klasyk na początku wiecej wybacza. Tam nada się znakomicie. OGądając gitarzystów grających akustycznie jazz/klasykę przeważajaca większość wybiera jednak klasyka choc nie jest on bez wad - nie ma tego co ma akustyk : siły dźwięku i dźwięczności . TO po prostu trochę inny instrument i w technice gry i konstrukcji że o barwie dźwięku nie wspomnę bo to oczywistość

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”