Maruniu93
Posty: 3
Rejestracja: 26-01-2019 15:50

26-01-2019 16:04

Witam. Zaczelem nauke gry na gitarze klasycznej jakies 2.5mies temu. Z czego juz prawie miesiac gram na akustyku.
Jestem po drugiej indywidualnej lekcji na ktorej omawiamy chwyty i jakies obce mi piosenki... I dostaje cwiczenia do domu.

W domu poswiecam codziennie najmniej 30min do 2 godzin na nauke chwytow plynnego przechodzenia miedzy nimi cwiczeniem bicia i cwiczenia rozciagania lewej reki zalecane przez nauczyciela.
Probuje cwiczyc na prostych kawalkach typu czarny chleb,chce tu zostac,zombie itp

Bicie tlumiac struny wychodzi mi ok lecz grajac i laczac to z akordami to najlepiej zatkal bym uszy... Niektore chwyty nie ida mi jeszcze tak plynnie ale caly czas to cwicze.opuszki mam juz twarde wiec chociaz z tym nie mam problemu.

Moje pytanie; czy po 2.5 mies nie powinieniem juz tego czysto zagrac? Czy popelniam jakies bledy czy poprostu gitara nie jest dla mnie?

jag
Posty: 116
Rejestracja: 25-12-2016 20:58

26-01-2019 17:04

2.5miesiaca nauki to naprawde krótki czas. Myślę że zmiana prostych akordow typu Amoll, Emoll nie jest dla Ciebie problemem ale koordynacja pracy obu rąk, szybkie bicie i zmiana akordow przy tym już może być i nie ma w tym nic dziwnego. Uzbroj się w cierpliwość i ćwicz codziennie. Polecam choć godzinę ćwiczeń dziennie i nadal pobieranie lekcji z nauczycielem. Postępy przychodzą skokowo i trzeba na nie czekać. Jak nie wierzysz spytaj nauczyciela czy nie mam racji;) Ćwicz dużo i systematycznie a efekty przyjdą

Maruniu93
Posty: 3
Rejestracja: 26-01-2019 15:50

26-01-2019 17:22

Pytalem odpowiada ze on tez kiedys przez to przechodzil.
Faktycznie z: a e E C nie mam problemu z G D d A tez nie mam lecz nie przejde plynnie podczas gry. Zawsze slychac falsz. Pytajac sie nauczyciela kiedy cos zagram odpowiada ze za 3 mies juz cos zagram to mnie motywuje;-) . Czy palcowania pajaczki itp to dobre cwiczenia na poczatek? Takie mi zalecil.
Tylko czy mam sie tym biciem przejmowac itp czy to samo przyjdzie z czasem?

jag
Posty: 116
Rejestracja: 25-12-2016 20:58

26-01-2019 18:37

Nie masz do niego zaufania? Ja wierzę w to czego mnie uczy mój nauczyciel. Już 2.5 roku ćwiczę pod Jego okiem i jestem zadowolona z efektów. Wszystko co będziesz systematycznie ćwiczył przyniesie efekty a czy to będzie za 3msce czy za 9 to kwestia indywidualna. Uwierz każdy dochodzi do pewnych umiejętności w innym czasie. I uwierz że długi czas nie ma efektów a później nagle się pojawiają. Tak będzie z każdą nową techniką. Cierpliwość i wytrwale cwiczenie to najważniejsze cechy które musisz w sobie znaleźć. Później jest zajebista frajda z fajnego grania

Maruniu93
Posty: 3
Rejestracja: 26-01-2019 15:50

26-01-2019 19:01

Dzieki za podbudowanie ;-) oczywiscie nauczyciel jest dla mnie autorytetem to slawny muzyk i kompozytor wiec bez dwoch zdan tylko dziwi mnie fakt ze chce zebym cwiczyl piosenki ktorych nie znam wogole:p no ale moze ma na to jakis plan ;-) dzieki za dodanie otuchy i pozdrawiam ;-)

jag
Posty: 116
Rejestracja: 25-12-2016 20:58

26-01-2019 19:13

Każdy nauczyciel ma swoje przemyślenia i swój sposób prowadzenia lekcji. U mnie kawałki wybieram ja, nauczyciel podpowiada gdy mi brakuje pomysłów. Czasem jak porywalam się za wcześnie na za trudne kawałki tłumaczył że to za trudne na tym etapie nauki. Teraz fajnie gram te które były kiedyś nie do przejścia ale nadal mam czego się uczyć a poza tym uwielbiam grać z kimś lepszym. Nauczyciel też ma frajdę z lekcji bo może poimprowizowac gdy ja gram podklad, czasem się wymieniamy. No i przede wszystkim oboje widzimy postępy

misjagitaraPL
Posty: 7
Rejestracja: 15-12-2018 21:07

26-02-2019 20:00

Oczywiście, czas ma duże znaczenie przy nauce gry na gitarze, ale 3 miesiące to naprawdę gitarowy żłobek. Chciałem jednak podpowiedzieć co działa u mnie kiedy uczę się nowego materiału (akordów, skal, zagrywek itp.). Wszystkie ćwiczenia zaczynam od bardzo wolnego tempa, aby od samego początku grać wszystko jak najczyściej i nie "pielęgnować" błędów, które mogą powstać przez chęć jak najszybszego opanowania materiału. Na samym początku uczę się układu dźwięków danej zagrywki, a jak opanuję w miarę całość danej frazy, to zaczynam ćwiczyć z metronomem. Jeżeli jakiś fragment mi nie wychodzi, to spowalniam tempo i powtarzam fragment tak długo, aż słyszę, że gram dobrze (oceniam to subiektywnie oczywiście). Dlatego jak napisałeś, że nie jesteś zadowolony z łączenia akordów, to właśnie na tym elemencie powinieneś skupić uwagę i zacząć ćwiczenia od bardzo wolnego tempa i stopniowo, po opanowaniu materiału, podnosić tempo i znowu grać tak długo, aż opanujesz grę przy zadanej szybkości metronomu na 100 %. To zwykle zajmuje trochę czasu, ale u mnie to działa. Pomimo, że jestem niecierpliwy i od razu chciałbym zagrać wszystko, to wiem, że jak przyłożę się na początku do jakości mojej gry, to efekt pojawi się o wiele szybciej. No i nie poddawaj się :)

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

27-02-2019 08:54

Po 2,5 miesiąca? Hmmm... Znasz Dream Theatre? John Petrucci ostatnia płytę nagrywał po 2 miesiącach ;-) No błagam... Jak po 2 latach będziesz mieć problemy, to znaczy, że coś gdzieś nie gra.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

rawgor
Posty: 1
Rejestracja: 10-03-2019 13:30

10-03-2019 13:34

Byłbym spokojny ;) Dopiero zaczynasz, do wprawy dojdziesz z czasem.
Sale konferencyjne na Mazurach to miejsca, z których będziesz zadowolony! Przekonaj się sam!

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

10-03-2019 14:27

O, kolejny pie...ny spamer.
Jest tu jakiś moderator?
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Amilu13
Posty: 2
Rejestracja: 26-04-2019 23:34

26-04-2019 23:52

Powiem ci coś naprawdę praktycznego przy gitarze , nie ważne co ćwiczysz obecnie na gitarze , lecz jest ważne czy spędzasz z nią czas , jeśli tak to zaczynasz coraz lepiej kontrolować swoje palce, daj czas i miej świadomość że wychodzić nie będzie lecz miej też świadomość że za kilka miesięcy do roku będziesz tak władał gitarą jak długopisem na kartce papieru , po prostu wszystko co będziesz grał będzie przychodziło ci naturalnie , tylko teraz uwazaj , graj dokładnie by nie musieć potem zmieniać złego nawyku

jag
Posty: 116
Rejestracja: 25-12-2016 20:58

27-04-2019 18:19

Z tym rokiem i biegłym posługiwaniem się gitarą jak długopisem to grubooooo przesadziłeś!!! Ja uczę się od 3 lat a gitarzystka bym się nie nazwala! Jak patrzę na mojego nauczyciela, czy chłopaków z zespołu którego słucham to oni mogą powiedzieć że biegle posługują się gitarą a żaden z nich nie powie że umie wszystko. Im dłużej grasz tym bardziej zdajesz sobie sprawę jak wiele możesz się jeszcze nauczyć. Po roku to można sobie akordowo proste piosenki pograć;)

kors
Posty: 32
Rejestracja: 30-03-2019 15:32

28-04-2019 21:28

Amilu dobrze gada, polać jej/jemu!

Za dużo od siebie wymagasz, Maruniu. Ja wróciłem do grania po 20 latach przerwy (wtedy grałem przez 5 lat codziennie, bardzo dużo, całkiem nieźle mi szło), od roku sięgam częściej po gitarę, ostatni miesiąc ćwiczę codziennie min 15 minut. Jak mam czas, to najpierw poćwiczę, potem się bawię gitarą. Jak nie mam czasu, to po prostu biorę materiał (upodobałem sobie intro do wehikułu czasu) i jadę w kółko kwadrans, bez przerwy, z różnymi tempami, obserwuję co idzie nie tak, staram się poprawić - i tak Panie bez końca. Ćwiczę ten rif od miesiąca i ciągle coś mi tam nie wychodzi, ciągle jest co poprawiać - a przypomnę, że jestem "rozegrany" i bardzo obyty z gitarą.

Chyba niepotrzebnie stawiasz sobie jakieś cele, że po X czasu powinno Ci wychodzić tak, czy siak. Znajdź coś, co wychodzi Ci dobrze i se to pograj kilka razy, choćby to był jeden prosty akord - zaraz się humor polepszy :)

jag
Posty: 116
Rejestracja: 25-12-2016 20:58

29-04-2019 09:41

A przeczytałeś ten post Amilu który skomentowałes? Bo chyba bez zrozumienia..
Amilu twierdzi że w rok czasu można nabyć takich umiejętności jakie mają sprawni gitarzysci a to kompletna bzdura! Rok to bardzo krótki czas, to początek drogi. Gdybym ja czytała takie rewelacje na początku gitarowej drogi to bym się mogła zniechęcić do instrumentu.
Nie znam osoby która w rok czasu nabyła biegłości w grze na gitarze!!!

jakit
Lutnik
Posty: 767
Rejestracja: 03-06-2016 09:54

29-04-2019 10:47

Chyba że ktoś odkryje w sobie prawdziwy talent... Ale fakt, rok to nie jest dużo czasu :) a prawda jest taka, że nadal się uczymy i uczyć będziemy się do końca życia. Amen
words fail
sʞɐǝds ɔᴉsnɯ

kors
Posty: 32
Rejestracja: 30-03-2019 15:32

15-05-2019 17:04

jag pisze:Amilu twierdzi że w rok czasu można nabyć takich umiejętności jakie mają sprawni gitarzysci

Moim zdaniem - bzdurą jest to, co Ty piszesz. W poście Amilu nie jest napisane to, co wydaje Ci się, że z posta zrozumiałaś.

jag
Posty: 116
Rejestracja: 25-12-2016 20:58

15-05-2019 18:42

Ja zrozumiałam wszystko idealnie. Nie ma takiej osoby która w rok czasu nauczyła się grac na gitarze tak by grać płynnie, posługiwać sie rożnymi technikami gitarowymi, tworzyć choc odrobinę interesujące solówki. W rok czasu to mozna opanować prosta grę akordową, moze slide, legato? Jak ktorys z kolegow jest takim wymiataczem co w rok czasu opanowal instrument to prosze opublikowac tutaj link do video ze swoimi gitarowymi popisami to chetnie poogladam takiego zdolnego.
A tu ,jeden z wielu, przykład kogo uważam za sprawnego gitarzystę:
https://www.youtube.com/watch?v=XV3bRCqreAo

A tu dla przypomnienia dla tych ktorzy twierdza ze ja czegos nie zrozumiałam cytat słow Amilu: "miej też świadomość że za kilka miesięcy do roku będziesz tak władał gitarą jak długopisem na kartce papieru , po prostu wszystko co będziesz grał będzie przychodziło ci naturalnie "

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

15-05-2019 22:09

jag, popieram Twoje zdanie w 100%. Ja gram od podstawówki (fakt, że miałem dłuuugie przerwy), a od kilku lat dość intensywnie i w dalszym ciągu uważam, że do miana sprawnego gitarzysty dużo mi jeszcze brakuje.
Gitarą jak długopisem to się ten facet posługuje... :-)
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

jag
Posty: 116
Rejestracja: 25-12-2016 20:58

15-05-2019 23:02

Masz rację Jpk, Tommy, posługuje się gitarą tak swobodnie jak każdy z nas długopisem. I z pewnością nikomu by nie obiecal że po roku czy nawet 3 latach będzie choć w połowie tak dobry jak on. Na to trzeba ćwiczeń, ćwiczeń, ćwiczeń latami!

Kolegow z forum proszę by nie wprowadzali ludzi początkujących w błąd bo niektórzy czytając wasze posty poddadza się szybciej niż zaczęli się uczyć !!
Początkujący mają wobec siebie wielkie oczekiwania A, po sobie wiem, że potrzeba im przede wszystkim cierpliwości i upartego ćwiczenia.
Ostatnio zmieniony 15-05-2019 23:45 przez jag, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

15-05-2019 23:27

Janhalb pisze:Ty lepiej zobaczy TEGOhttps://www.youtube.com/watch?v=COc1ljZEb-M faceta :-)

Tak, na klasykach to rzeczywiście trzeba umieć, co najmniej tak jak uliczny grajek... :-)
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

jag
Posty: 116
Rejestracja: 25-12-2016 20:58

15-05-2019 23:47

A propo czy ktoś z Was probowal się już z Classical Gas?;) Ja troszeczkę;)

kors
Posty: 32
Rejestracja: 30-03-2019 15:32

16-05-2019 20:53

jag pisze:Ja zrozumiałam wszystko idealnie.

Rzecz właśnie w tym, że nie.

jag pisze:A tu dla przypomnienia dla tych ktorzy twierdza ze ja czegos nie zrozumiałam cytat słow Amilu: "miej też świadomość że za kilka miesięcy do roku będziesz tak władał gitarą jak długopisem na kartce papieru , po prostu wszystko co będziesz grał będzie przychodziło ci naturalnie "

Wina ewidentna, tłumaczenia mętne.

Amilu chodziło o to, że po roku granie będzie bardziej naturalne, nie będzie walczył z instrumentem i własnymi rękoma. Pisał z perspektywy odczuć osoby grającej, a Ty kwestionujesz z perspektywy osoby, która grającego słucha - kwestionujesz coś, czego Amilu nie napisał/-a. Nie złapałaś kontekstu jej/jego posta i z błędnych założeń doszłaś do błędnych wniosków.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1786
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

16-05-2019 22:31

kors, przestań, bo to już się robi mało ciekawe. W innym swoim poście (27-04-2019 07:58) Amilu13 napisał:
Amilu13 pisze:Witam , jestem dość młodym gitarzystą , gram na gitarze od roku i w sumie za ten czas nie nauczyłem się prawie nic

W świetle tego stwierdzenia jego kolejny wpis o władaniu gitarą jak długopisem po roku ćwiczenia brzmi zdecydowanie mało przekonująco, a biorąc pod uwagę jego dotychczasowe doświadczenie nie spodziewałbym się po innych użytkownikach tego forum, żeby tego typu rady brali na poważnie.
kors pisze:Amilu chodziło o to, że po roku granie będzie bardziej naturalne, nie będzie walczył z instrumentem i własnymi rękoma. Pisał z perspektywy odczuć osoby grającej.

Po pierwsze: nie pisał z punktu widzenia osoby grającej, bo sam na pisał, że nie nauczył się prawie nic, więc grać raczej nie umie.
Po drugie: po roku grania dalej będzie walczył zarówno z instrumentem, jak i własnym słuchem. Płynnie będzie grał tylko to, czego się mechanicznie nauczył nie rozumiejąc harmonii i raczej nie potrafiąc nazwać wydawanych dźwięków. Chyba, że ma wrodzony talent muzyczny i przez ten rok poświęci się wyłącznie ćwiczeniom praktycznym popartym nauką teorii.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

jag
Posty: 116
Rejestracja: 25-12-2016 20:58

17-05-2019 09:13

Jedyne czego ja nie rozumiem to Ciebie Kors i Twojego zawilego tłumaczenia mi czegoś co tłumaczenia nie wymaga:D Może masz problem jak kobieta Ci zwraca uwagę i za wszelką cenę próbujesz wybrnąć z sytuacji???
Jaki by powód nie był zapamiętaj na zawsze ,nie ma możliwości w rok czasu nauczyć się grać na gitarze tak by to było przyjemne i interesujace dla ucha które dobrze słyszy .Rok to czas aby opanować podstawowe akordy ich zmianę pod nieskomplikowane bicia, może liznąć prostszych technik typu slide. W rok nikt gitarzystą nie zostanie, ani nawet w 3 lata!
Jestem osobą ucząca się od 3 lat, potrafię naprawdę sporo ale nie powiem bym była w gitarze biegła! Ktoś kto nie umie nic może by się zachwycil, przy moim nauczycielu wypadam ciągle blado.

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”