Weronix

08-04-2019 13:13

Cześć,polecacie jakieś struny do gitary klasycznej? Nie jestem obeznana w tym temacie a doszłam do wniosku,że w końcu trzeba je wymienić;D

Janhalb

08-04-2019 13:21

Polecanie o tyle niewiele da, że w doborze odpowiednich strun decydujące są dwa czynniki:

1. Konkretna gitara

2. Konkretne "ucho" gitarzysty.

Ja kiedyś grałem głównie na jakichś D'Addario (już nie pomnę, jakie to konkretnie były). Od kiedy kupiłem moją obecną gitarę (a było to już dobre ćwierć wieku temu…) gram wyłącznie na Savarezach (520 R) i choć próbowałem wielu innych (także sporo droższych), to żadne mi tak dobrze nie brzmią na tej, konkretnej gitarze.

Poeksperymentuj.

Grzewho

10-04-2019 10:58

Witaj

Faktycznie lepiej by było gdybyśmy wiedzieli jaką masz gitarę.
Generalnie zasada jest taka że do gitar ze świerkowym topem (świerkowa sklejka) zakładamy struny ciemniej brzmiące np. z rektyfikowanego nylonu.
Do gitar z topem cedrowym jaśniej brzmiące czyli nylon lub carbon.
Jeśli chcesz konkretnie jakie struny to napisz jaką masz gitarę.

pozdrawiam

Weronix

12-04-2019 09:32

Grzewho pisze:Witaj

Faktycznie lepiej by było gdybyśmy wiedzieli jaką masz gitarę.
Generalnie zasada jest taka że do gitar ze świerkowym topem (świerkowa sklejka) zakładamy struny ciemniej brzmiące np. z rektyfikowanego nylonu.
Do gitar z topem cedrowym jaśniej brzmiące czyli nylon lub carbon.
Jeśli chcesz konkretnie jakie struny to napisz jaką masz gitarę.

pozdrawiam
Witam,model gitary to MARTINEZ MTC080PPB,pozdrawiam.

Grzewho

12-04-2019 23:22

Hej
Wobec topu nieokreślonego "sklejka lutnicza" zalecałbym struny ciemno brzmiące po redukcjach budżetowych wyłaniają się:
D'Addario EJ29, EJ30, EF31. Odpowiednio miękkie, normalne i twarde.
Zachęcam do używania naciągów twardych. Struny są grubsze - głośniej brzmią (czyli ładniej:) Często maskują mankamenty tanich gitar tzn- np. brzęczenie o progi. Przy tej samej głośności co naciągi bardziej miękkie mają mniejszą amplitudę drgań (to dlatego).
Kosztują ok 35 pln.
pozdrawiam

jeszcze jedno - zanim założysz twardy naciąg sprawdź czy nie odrywa się podstawek (wydaje mi się że ta gitara nie jest najwyższej klasy). Czyli najlepiej po zdjęciu strun (aby nie dostać którąś w oko) spójrz od tyłu pudła czy między pudłem i podstawkiem nie ma szczeliny (można spróbować wsadzić paznokieć).
Można jeszcze zobaczyć czy nie odkleił się gryf czyli odwracamy gitarę otworem od się i szukać szczeliny między pudłem i stopką gryfu. powodzenia

Wróć do „Struny do gitary klasycznej”