morfeus2428
Posty: 7
Rejestracja: 11-08-2011 10:02

05-07-2018 12:41

Witam Forumowiczów!

Zamierzam kupić multiefekt, opcje wyboru zawęziłem do Bossa GT-100 v 2.0 i Line 6 POD HD500X. Moje gusta i dokonania muzyczne krążą wokół brzmień i klimatów vintage (rock lata 70/80). Przejrzałem fora i materiały na YouTube po kilka razy ale niestety nie pomogły w podjęciu decyzji :) Filmiki na YT fajnie pokazują możliwości i presety obu sprzętów ale nie dają odpowiedzi w kwestii, która mnie najbardziej interesuje. Multiefekt ma współpracować z combem (konstrukcja hybrydowa, lampa-tranzystor) na 4 kable, a na ten temat konkretnych informacji nie ma dużo.

Z tego co udało mi się dowiedzieć:

1) GT-100 wypada lepiej pod kątem efektów modulacyjnych i przestrzennych,
2) POD jest lepszy pod względem brzmień przesterów i hi-gain - tutaj pytanie. Chodzi o wzmaki (symulacje) czy same efekty (overdrive, distortion itd.)?
3) W PODzie można efekty ustawić w dowolnej kolejności a w GT-100 nie - tutaj nie bardzo rozumiem o co chodzi. Oba mają przecież pętlę efektów? Proszę o dodatkowe wyjaśnienia :)

Podsumowując, proszę Was o pomoc w podjęciu decyzji i odpowiedź na pytanie, która podłoga będzie lepsza do współpracy ze wzmakiem? Wszystkie dodatkowe opinie i uwagi też mile widziane.

Pozdrawiam i z góry dziękuję!

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

05-07-2018 12:58

Ja mogę Ci powiedzieć jedno - musisz sam ograć. Inaczej się nie dowiesz który lepiej będzie Ci brzmiał z Twoim wzmacniaczem.

Kolejność efektów ma znaczenie - możesz np. ustawić echo za przesterem albo przed, lub też wpiąć je w pętli, za każdym razem uzyskasz inne brzmienie, zobacz jak Eddie Van Halen ustawiał Flanger, echo i reverb z przesterem w "Ain't talkin' but love" - stąd jest to brzmienie, które tam uzyskał.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

morfeus2428
Posty: 7
Rejestracja: 11-08-2011 10:02

05-07-2018 13:55

6nt pisze:Kolejność efektów ma znaczenie - możesz np. ustawić echo za przesterem albo przed, lub też wpiąć je w pętli, za każdym razem uzyskasz inne brzmienie, zobacz jak Eddie Van Halen ustawiał Flanger, echo i reverb z przesterem w "Ain't talkin' but love" - stąd jest to brzmienie, które tam uzyskał.


Czyli, jeśli dobrze rozumiem, w GT-100 będzie tak, że jest sztywno ustawiona kolejność efektów (np. reverb po chorusie) i tego nie zmienię, a w PODzie mogę sobie je poustawiać tak jak chcę. No to to jest argument za PODem.

Ogranie będzie, bez tego nie kupię :) Dzięki za odpowiedź.

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

06-07-2018 08:50

No więc ja to też tak rozumiem, co nie znaczy, że się nie mylę. Rzeczywiście byłby to solidny argument za PODem. Ja bym jeszcze na twoim miejscu rozważył Firehawk - zbiera świetne recenzje i szczerze mówiąc sam się nad nim zastanawiam...
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

morfeus2428
Posty: 7
Rejestracja: 11-08-2011 10:02

06-07-2018 09:55

Z tego co wyczytałem Firehawk nie daje możliwości prowadzenia dwóch torów sygnału w obrębie presetu, dlatego go odrzuciłem. Jak się mylę to proszę kogoś mądrzejszego ode mnie o sprostowanie :)

Jeszcze co do Bossa, przejrzałem dokładnie filmiki na YouTube i w trybie edycji łańcucha i efektów jeden potencjometr odpowiada za funkcję "Move", a kolejności efektów w łańcuchu wydaje mi się, że były różne na kilku filmikach. Wychodzi więc na to, że Boss jednak ma opcję dowolnego ustawiania efektów. Może dodali to w tej aktualizacji 2.0, a wcześniej nie było.

polishmilk
Posty: 17
Rejestracja: 24-08-2010 11:46

09-07-2018 13:12

Też kiedyś zastanawiałem się nad tymi multi, wybór padł na POD'a. Sprzęt solidny, dobrze wykonany, przełączniki działają bardo fajnie, nie ma strachu, że jak mocniej naciśniesz to się połamią (w GT są plastikowe). Pedału ekspresji używam raczej rzadko, ale spełnia swoją funkcję. Odnośnie brzmienia, to POD ma bardzo fajne emulacje wzmacniaczy, razem z efektami można ukręcić bardzo fajne brzmienie. Soft do tworzenia presetów jest prosty i dość intuicyjny. Na samym podzie bez programu też dość łatwo jest tworzyć presety. Efekty możesz ustawiać jak chcesz, zarówno przed jak i po emulacji wzmacniacza, po prostu przeciągasz blok tam gdzie chcesz, żeby był. Jeżeli chodzi o podłączenie metodą 4 kabli to sprawdza się dobrze. Ja miałem przez pewien czas tak podłączone multi do VS8080. Jedyny minus to to, że w łańcuchu efektów musi być efek FX Loop, więc jeden blok efektu masz już mniej. Kiedyś również darzyło mi się przekroczyć pamięć urządzenia i musiałem zdjąć jeden efekt - ustawiłem poda jako stompbox i już Reverb sprężynowy nie chciał wskoczyć. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytanie odnośnie poda to pisz na priv, postaram się pomóc.

Fajfer3
Posty: 41
Rejestracja: 27-02-2015 22:16

10-09-2018 07:52

Witam. Mam pytanie odnośnie podłączenia GT-100 pod combo lampowe.Jeszcze nie zakupiłem tego multi ale chciałbym się dowiedzieć czy będę mógł sterować kanałami wzmacniacza przez to multi. Wzmacniacz mam MG Vintage 40 i ma bardzo fajny przester i z niego chciałbym korzystać a z efektów modulacyjnych z GT100. Z tego co kojarzę to GT100 trzeba podłączyć pod wejście footswitch we wzmacniaczu tylko że u mnie footswitch ma wejście jak od monitora w komputerze a nie Jack więc nie wiem czy da radę to tak podłączyć żeby sterować kanałami z GT100. Chyba że zostaje mi podłączyć multi i osobno sterownik footswitch ale czy się to nie będzie gryzło?
Obrazek

Wróć do „Multiefekty / Procesory”