Tom78
Posty: 9
Rejestracja: 16-09-2017 22:47

16-09-2017 22:54

Cześć,

Chciałbym zacząć grać na gitarze klasycznej. W sieci w sklepach jest mnóstwo różnych modeli. Zależy mi aby kupić coś fajnego na początek: dobre do nauki, abym się nie zrujnował, ale żeby było to dobrej jakości. Nie chciałbym jej wymieniać np. za rok. Widzę, że jest wiele różnych modeli - ale same opisy nic mi nie mówią. Sosna czy cedr? Itd. Pomożecie? :-)

Tom78
Posty: 9
Rejestracja: 16-09-2017 22:47

18-09-2017 21:30

Budżetu sprcjalnie nie podawałem aby nic nie sugerować. Ale myślę, że ok 1000 MAX. Oczywiście jak jest cos fajnego na poczatek za 600 to tym lepiej; Klimat klasycznej mi odpowiada i chciałbym przede wszystkim nauczyć sie. A to pewnie potrwa (ciekawe ile :) ) Na razie ćwiczę na 3/4 i "łapię bakcyla"

Tom78
Posty: 9
Rejestracja: 16-09-2017 22:47

18-09-2017 23:16

Dzięki. Właśnie o taką radę mi chodziło. Oczywiście nie zamierzam nic kupować w sieci. Tylko w sklepie. Myślałem o jakiejś Alvaro. Słyszałem, że to porządne gitary na stary. I wydaje mi się , że europejską - hiszpańską. Yamaha też super, tyle że podobno w naszym klimacie lepiej kupować europejskie a nie azjatyckie (ze względu na materiały i ... naszą wilgotność). Nie wiem na ile to mit a na ile prawda.

I jeszcze jedno: jakie struny kupować i jak często należy je wymieniać przy nauce. Pytam praktyków. Nie wiem także co jest montowane w tych sklepowych.

Tom78
Posty: 9
Rejestracja: 16-09-2017 22:47

18-09-2017 23:24

I jeszcze jedno:
1. Czy nie przeszkadza aby uczyć się na mniejszej - 3/4 ?
chodzi o : https://riff.net.pl/gitary/8-alvaro-05.html (taką w domu już mam)

2. Czym generalnie różnią się: (oprócz materiału i ceny ;-) )

a. https://riff.net.pl/gitary-klasyczne/5- ... ro-30.html

b. https://riff.net.pl/gitary-klasyczne/92 ... ro-55.html

c. https://riff.net.pl/gitary-klasyczne/99 ... ro-70.html

Może pytania wydają się dla niektórych śmieszne, ale jako "świeży" jest to dla mnie czarna magia :)

Tom78
Posty: 9
Rejestracja: 16-09-2017 22:47

18-09-2017 23:30

Dzięki! A na koniec jeszcze jedno pytanie - co polecasz dla samouka? Z czego się uczyć?

Tom78
Posty: 9
Rejestracja: 16-09-2017 22:47

20-09-2017 21:11

Myślę o Almensa 401. Przód cedrowy.
https://riff.net.pl/gitary-klasyczne/29 ... y-401.html

Tom78
Posty: 9
Rejestracja: 16-09-2017 22:47

20-09-2017 21:21

Cena wyższa, ale kusi... :-)

shalashaska
Posty: 5
Rejestracja: 18-03-2017 13:05

06-10-2017 08:00

Ja miałem yamaha f310 ale wymieniłem na cort earth grand op, bardzo fajna gitara, dużo fajniejsza gitara i świetny dźwięk.

Awatar użytkownika
Pokrzyva
Posty: 10
Rejestracja: 20-09-2017 12:11

06-10-2017 08:37

Przecież autor wątku chce gitarę klasyczną, a i f310, i ten Cort to akustyki. Nie mieszaj mu...
Obrazek
Fender CD-60 All Mahogany

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

06-10-2017 08:53

Janhalb pisze:O, za 600 - 1000 zł to już spokojnie można kupić coś, na czym się da grać. Tylko powiem Ci jedno:

Gitary, zwłaszcza klasycznej, nie kupuj on-line, z dostawą do domu, bez możliwości wzięcia instrumentu do ręki i usłyszenia go.


Aaaa właśnie kupuj on-line wybrane wstępnie modele. Szczególnie w takich, które sprowadzają sprzęt bezpośrednio do dystrybutora pod zamówienie - będziesz miał nowy instrument z nowymi strunami. Spokojnie bez pośpiechu ograsz sobie w domu i jak nie podpasuje odeślesz. Zakup on-line daje poczucie bezpieczeństwa czyli minimum 14 dni na zwrot a często więcej. Warto usiąść z instrumentem w swoim pokoju, na swoim krzesłku i sprawdzić jak brzmi. Porównanie 5 gitar w sklepie przy założeniu, że wiszą tam ze strunami założonymi na przestrzeni kilku- kilkunasrtu miesięcy (nikt nie wie która kiedy miała założone) ... no cóż po prostu możesz ocenić zupełnie inaczej niż to będzie po wymianie strun a jak już zostało zauważone jedno jest tu bezdyskusyjne - struny robią robotę.

Jest jeszcze jedna kwestia, która warto miec na uwadze. W sklepie, przy innym szumie tła w porównaniu do ciszy domowej, najczęściej lepiej wypada instrument głośniejszy a nie zawsze to musi być priorytetem.

Co do SAVAREZA to jest jedna z najlepszych marek jednak ich filozofia jest taka, aby struny brzmiały jak najlepiej po ich założeniu czyli na świeżo wymiatają ale dla amatora jednak może się okazać, że umierają nieco szybciej niż inne, nieco gorzej brzmiące na początku. Jakby nie było SAVAREZ to jeden z pewniaków.

Ja w tej chwili spróbowałem powlekanych Diaddario. Po założeniu brzmią gorzej ale po 3-4 tygodniach zaczynają miec przewagę. Jeśli chcesz zmieniać co 3-4 tygodnie to zdecydowanie testuj SAVAREZy. Ja na klasyku gram rzadziej i nie stać mnie na 50 zł co miesiąc więc celuję w zupełnie inne struny. Tak więc jak to zwykle bywa co kraj to obyczaj :-D No i polecam spróbować prędzej czy później naciąg extra (super) hard.

Tak więc pamiętaj, że nie ma jednej opcji zakupu. Każda ma wady i zalety. Jeśli sklep ma 5 modeli,które Cię interesują i w każdym modelu kilka egzemplarzy to ok. można wybierać ale tak raczej nie będzie. Jeśli wyberzesz wstępnie model stacjonarnie możesz zamówić dwa takie same instrumenty on-line od dwóch sprzedawców i wybrać lepszy na spokojnie. Nie zamykaj sie wjednej opcji zakupu, modelu, strun czy drewna na topie bo ktoś autorytatywnie tak stwierdza. Jest mnóstwo gitar klasycznych świetnie brzmiących ze świerkiem na topie. Sprawdzaj wszystkie opcej materiałów, wymiarów, zakupu. Jak sie zafiksujesz na jedną opcję bo ktoś na forum tak powiedział to po wstępnej ueuforii za jakiś czas możesz się dowiedzieć, że Twoja opcja wcale nie była dobra.

Awatar użytkownika
Pokrzyva
Posty: 10
Rejestracja: 20-09-2017 12:11

06-10-2017 09:28

czy-ta-gitara-jest-dobra-i-czy-jest-ona-klasyczna-i-flamenco-t98308.html


Tu jest :D nie ma sensu odnawiać dyskusji raczej, i tak każdy ma swój sposób i swoje racje. Obie wersje mają wady i zalety :P
Obrazek
Fender CD-60 All Mahogany

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

06-10-2017 09:53

Janhalb pisze:With all due respect, dyskusja na temat "kupować w sklepie / kupować on-line" już się tu przetoczyła, wszystkie argumenty padły i - z tego, co widzę - moderatorzy ją wysłali w kosmos, uznając zapewne, że jest nie na temat :mrgreen:


Nic nie wysłali ;-)

Sprawdzałem czy stare przysłowie o nożycach się sprawdza..... oj tak ;-)

Czy uważasz, że po Twojej wypowiedzi inne osoby już nie mają prawa zabrać głosu?

Skąd to się w ludziach bierze ??? ... ;-)

Do właściciela wątku aby był głos w temacie - nigdy nie opieraj wyboru na podstawie opinii jednej osoby na forum. Open your mind jak to mówią:-)

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

06-10-2017 14:37

Janhalb pisze:O, faktycznie, to nie ten wątek, przepraszam przedmówców :-)


Moja wiara w ludzi znacznie się podniosła. Szacun :-D

Co do gitar Alavaro to moim zdaniem przepłaca się za nie dośc mocno. Nie jestem na czasie co do modelu i ceny ale dwa-trzy lata temu zaczynały grać modele od circa 1500zł. To był próg, gdzie te gitary zaczynały doganiać konkurencję. W tańszych szkoda gadać. Te gitary sa popularne bo Alvaro, Admira lub oczywiście YAMAHA to były przez wiele lat marki szkolne. Kupowane i polecane przez nauczycieli i szkoły.

Salvador Cortez - bardzo interesujące brzmienie. Głośne i raczej jasne, ostre, perliste, dynamiczne.
Alhambra - brzmienie uniwerslalne. Chociaż może nie porywające jak SC, którego albo sie kocha albo nienawidzi. Docenia się po czasie. Trudno powiedzieć ale te gitary mi akurat dobrze leżą ;-) Ważna rzecz - dobra odsprzedaż w przyszłości.
Hoefner - warte sprawdzenia instrumenty, często wykonane lepiej niż konkurencja.
Esteve - są modele w kolorach ciut ciemniejszych niż typowe - piękne :) Świetne brzmienie do muzyki klasycznej. Koniecznie trzeba tą markę sprawdzić.

Jestwiele innych. Rynek gitar klasycznych jest bardzo bogaty i należy uważać na mało znane firmy, szczególnie o hiszpańsko brzmiących nazwach bo z Hiszpanią mogą mieć tyle wspólnego co w nazwie ;-) Zaskakujące jest jednak to, że chińska gitara za 1000 zł potrafi brzmieć lepiej niż te bardziej uznane droższe o 30-50%. W takiej sytuacji kiedyś byłem i włącznie ze sprzedawcą po kolei kilka osób pobrzdakiwało na chyba 5 gitarach i wzystcy pytali z uśmiechem na twarzy - co to jest ? :-D

Wróć do „Gitary akustyczne i klasyczne”