Seroocs
Posty: 18
Rejestracja: 16-08-2013 14:21

09-11-2016 14:05

Cześć, mam pytanie:
Czy znacie może jakieś alternatywy dla paneli akustycznych(Również w podobnej cenie), które przykleja się na ścianę?
Np. Panele akustyczne, które się jakoś wiesza zamiast przyklejać albo inne rzeczy?
Chciałbym wyciszyć pokój, ale nie chcę pokrywać ścian klejem.
Z góry dziękuję :).
Obrazek
Epiphone AJ 220SCE

Obrazek
Schecter Omen Extreme

acoto
Posty: 1085
Rejestracja: 12-06-2013 12:27

09-11-2016 14:20

panele z wełny mineralnej, najlepiej PT-80. Pierwsze z brzegu http://allegro.pl/panele-akustyczne-124 ... bi_c=97308
Jeśli jednak myślisz o izolacji akustycznej to jakiekolwiek panele niewiele dadzą.
Chyba że zrobisz sobie "box in the box" .
[color=#00BFBF]sprzedam/zamienię: , Vantage Avenger 310 (SD invader)[color=#00BFBF][/color]

jakit
Lutnik
Posty: 767
Rejestracja: 03-06-2016 09:54

09-11-2016 14:28

Aha, więc powstaje zasadnicze pytanie, czy koledze chodzi stricte o 'wygłuszenie' pomieszczenia, gdzie fakt - 'pokój w pokoju' to najlepsze rozwiązanie. Czy chodzi mu po prostu o walory akustyczne wewnątrz :)
words fail
sʞɐǝds ɔᴉsnɯ

Awatar użytkownika
pisage
Posty: 147
Rejestracja: 02-04-2013 09:39

09-11-2016 14:56

Jeśli chcesz zapobiec wydostawaniu się dźwięków z pomieszczenia, tak aby rodzina czy sąsiedzi Cię nie słyszeli to pamiętaj o uszczelnieniu drzwi, wymianie podłogi i kuciu ścian. Dźwięk to fala, która nie odbija się magicznie od powierzchni, a oddziałuję na nią.

A takie panele sobie daruj. Jeśli myślisz, że jeden panel za 110 pln/sztuka zmieni Ci akustykę w pomieszczeniu to się mylisz.
Do czasu kupienia gitary myślałem, że w życiu faceta najważniejsza jest prawa ręka

Seroocs
Posty: 18
Rejestracja: 16-08-2013 14:21

09-11-2016 18:19

Chodzi mi o poprawienie akustyki pokoju.
Co do wyciszania - teraz mam puste, gładkie ściany, więc jeśli będę miał jakieś pułapki basowe i inne materiały pochłaniające fale dźwiękowe to też pokój stanie się troszkę wyciszony.
Generalnie chciałbym się dowiedzieć jakie macie z tym doświadczenie, czy jest coś czego ja jeszcze nie widziałem, przeoczyłem itp(może jakieś super domowe metody, tricki z afryki?)


@pisage - tak właściwie fala dźwiękowa ulega odbijaniu od powierzchni, część jej energii jest pochłonięta a reszta jest odbita. Ściany mam czyste, więc jest dużo powierzchni, na których te fale mogą się załamywac i powstaje u mnie w pokoju echo, pokój jest po remoncie, wiec wiadomo, że jest "wyczyszczony". Jak dojda rozne firanki itp to pewnie się nieco polepszy z tym echem, ale mimo wszystko rozważam jakieś materiały, które pochłoną mi trochę górnego pasma.
Obrazek
Epiphone AJ 220SCE

Obrazek
Schecter Omen Extreme

Awatar użytkownika
pisage
Posty: 147
Rejestracja: 02-04-2013 09:39

09-11-2016 21:05

Ważne jest żeby równomiernie wyciszyć wszystkie częstotliwości. Do tego trzeba zastosować stożki zamocowane prostopadle do ściany.
A z domowych sposobów to może być obłożenie ścian takimi podstawkami do jajek. Wyjdzie taniej i dużo skuteczniej niż takie panele.
Do czasu kupienia gitary myślałem, że w życiu faceta najważniejsza jest prawa ręka

acoto
Posty: 1085
Rejestracja: 12-06-2013 12:27

10-11-2016 09:33

pisage pisze: obłożenie ścian takimi podstawkami do jajek. Wyjdzie taniej i dużo skuteczniej niż takie panele.

sorki, ale to trzeci rodzaj prawdy.
Sugeruję, najpierw umeblować, udekorować,zawiesić a później słuchać i myśleć co dalej.
Domowe sposoby? dobrze na rozproszenie dźwięku robią otwarte półki,regały z dużą ilością książek.
[color=#00BFBF]sprzedam/zamienię: , Vantage Avenger 310 (SD invader)[color=#00BFBF][/color]

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

10-11-2016 09:39

Pytałem niedawno profesjonalisty o te wytłoczki od jajek. Powiedział mi, że to często spotykany mit, rzeczywiście potwierdził, że to ten trzeci, niecenzuralny rodzaj prawdy. Skracając Jego wypowiedź do najważniejszych stwierdzeń - ani to nie wygląda, ani nie działa.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

10-11-2016 10:18

Jak zwykle tutaj pierwsi do odpowiadania są ci, którzy najczęściej mają najmniej wiedzy w temacie.

Panele akustyczne jak w tym linku do allegro nie służą do wyciszania pomieszczenia, tylko do poprawy jego akustyki poprzez absorbowanie fal dźwiękowych (płaskie panele) bądź ich rozpraszanie celem wyeliminowania odbić od ścian (panele typu piramida czy klin) - po to, żeby poprawić jakość odsłuchu, a nie święty spokój sąsiadów za ścianą.

Żeby skutecznie wyciszyć pomieszczenie, trzeba by było opier*** izolacją dźwiękową wszystkie ściany, sufit i podłogę. Takie pojedyncze panele to sobie można wieszać co najwyżej po to, żeby dziecko mogło na nich farbkami akwarelowymi kwiatki malować - prędzej się do celów dekoracyjnych sprawdzą niż jako wyciszenie pomieszczenia.
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

acoto
Posty: 1085
Rejestracja: 12-06-2013 12:27

10-11-2016 10:32

kavoo pisze:Jak zwykle tutaj pierwsi do odpowiadania są ci, którzy najczęściej mają najmniej wiedzy w temacie..


jeśli to do mnie to proponuję przeczytać jeszcze raz i spróbować zrozumieć. Później porównać to z własną wypowiedzią. Wychodzi na to samo :mrgreen: .

kavoo pisze:Panele akustyczne jak w tym linku do allegro nie służą do wyciszania pomieszczenia, tylko do poprawy jego akustyki .


a jeśli poczytasz dalej to wyjdzie na to,że pytającemu właśnie o to chodzi.
[color=#00BFBF]sprzedam/zamienię: , Vantage Avenger 310 (SD invader)[color=#00BFBF][/color]

Awatar użytkownika
pisage
Posty: 147
Rejestracja: 02-04-2013 09:39

10-11-2016 11:11

kavoo pisze:Jak zwykle tutaj pierwsi do odpowiadania są ci, którzy najczęściej mają najmniej wiedzy w temacie.

Panele akustyczne jak w tym linku do allegro nie służą do wyciszania pomieszczenia, tylko do poprawy jego akustyki poprzez absorbowanie fal dźwiękowych (płaskie panele) bądź ich rozpraszanie celem wyeliminowania odbić od ścian (panele typu piramida czy klin) - po to, żeby poprawić jakość odsłuchu, a nie święty spokój sąsiadów za ścianą.

Żeby skutecznie wyciszyć pomieszczenie, trzeba by było opier*** izolacją dźwiękową wszystkie ściany, sufit i podłogę. Takie pojedyncze panele to sobie można wieszać co najwyżej po to, żeby dziecko mogło na nich farbkami akwarelowymi kwiatki malować - prędzej się do celów dekoracyjnych sprawdzą niż jako wyciszenie pomieszczenia.


Akurat panele typu piramida/klin wygaszają fale dźwiękowe, a nie je rozpraszają (vide: komora bezechowa). Chaotycznie ustawione, czy losowo przyklejone do ściany panele zupełnie nic nie dadzą.
Z drugą częścią wypowiedzi całkowicie się zgadzam.

Co do wytłoczek do jajek to niestety dla wspomnianego wyżej profesjonalisty działają. Jednak zawsze jest jakieś "ale". Wielkość "klina" w wytłoczkach, jego kształt odstęp pomiędzy nimi determinuje wygaszane częstotliwości. Mała jest szansa, że pomogą w mieszkaniu, ale w teorii działają.
Do czasu kupienia gitary myślałem, że w życiu faceta najważniejsza jest prawa ręka

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

10-11-2016 11:43

pisage - facet budował studio nagraniowe, jest wykształconym akustykiem z dużym doświadczeniem. Jego zdaniem (on to długo i obrazowo opowiadał, ja niewiele zapamiętałem, ale sendo mam) oczywiście każde "wypustki" na ścianie dadzą "coś", ale nie da się z takiego towaru zrobić nic sensownego, nic co warto by było robić. W skrócie - nie dają wytłoczki efektu, którego oczekuje montujący takie cudo na ścianie. Czyli - nie działają.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

jakit
Lutnik
Posty: 767
Rejestracja: 03-06-2016 09:54

10-11-2016 14:15

kavoo pisze:Jak zwykle tutaj pierwsi do odpowiadania są ci, którzy najczęściej mają najmniej wiedzy w temacie.

Panele akustyczne jak w tym linku do allegro nie służą do wyciszania pomieszczenia, tylko do poprawy jego akustyki poprzez absorbowanie fal dźwiękowych (płaskie panele) bądź ich rozpraszanie celem wyeliminowania odbić od ścian (panele typu piramida czy klin) - po to, żeby poprawić jakość odsłuchu, a nie święty spokój sąsiadów za ścianą.

Żeby skutecznie wyciszyć pomieszczenie, trzeba by było opier*** izolacją dźwiękową wszystkie ściany, sufit i podłogę. Takie pojedyncze panele to sobie można wieszać co najwyżej po to, żeby dziecko mogło na nich farbkami akwarelowymi kwiatki malować - prędzej się do celów dekoracyjnych sprawdzą niż jako wyciszenie pomieszczenia.



jakit pisze:Aha, więc powstaje zasadnicze pytanie, czy koledze chodzi stricte o 'wygłuszenie' pomieszczenia, gdzie fakt - 'pokój w pokoju' to najlepsze rozwiązanie. Czy chodzi mu po prostu o walory akustyczne wewnątrz :)


Jak zwykle się wypowie nie czytając wszystkiego. A może olewając wszystkich, by kolejny raz połechtać swoje ego, jakże złudne pokazując, że coś wie, choć niestety to tylko poszlaki...
words fail
sʞɐǝds ɔᴉsnɯ

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

10-11-2016 18:59

pisage pisze:Akurat panele typu piramida/klin wygaszają fale dźwiękowe, a nie je rozpraszają (vide: komora bezechowa).

Rozpraszają w sensie "niwelują" lub "rozmieniają na drobne", nie w sensie "odbijają na wszystkie strony". Nieprzypadkowo napisałem o "rozpraszaniu celem wyeliminowania odbić od ścian"... wydawało mi się, że to wystarczająco zrozumiałe. No ale ok - jestem skłonny przyznać, że być może nie dla wszystkich "rozproszenie" było wystarczająco precyzyjnym określeniem, "wygaszenie" jest faktycznie trafniejszą nazwą ich funkcji.
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

lexy
Posty: 1
Rejestracja: 25-08-2017 22:56

25-08-2017 23:07

Witam, jestem tu nowy, znalazłem temat trochę przypadkowo, ale mam nadzieję, że uzyskam odpowiedź na swoje pytanie. Noszę się z zamiarem adaptacji akustycznej mojego domowego studia nagrań, jednak nie mam zamiaru inwestować w tanie pianki, o których naczytałem się wiele niepochlebnych opinii. Chciałbym zainwestować w panele akustyczne z wełny mineralnej i połączyć je z dyfuzorami. Szukam od jakiegoś czasu sklepu gdzie można nabyć takie ustroje. Znalazłem trzy firmy: BadWave, Adictivesound i Bluetone. Zastanawiam się nad ofertą tej ostatniej i stąd moje pytanie. Czy ktoś miał do czynienia z ww. firmami ? Czy panele oferowane przez te firmy spełnią swoją rolę w domowym studiu nagrań ? Które z paneli ze strony https://bluetone.pl/panele-akustyczne będą najbardziej odpowiednie na moje półprofesjonalne potrzeby ? Bardzo proszę o jakąs informację, gdyż w temacie akustyki jestem laikiem i zależy mi na fachowej opinii. Pozdrawiam serdecznie.

romaxx
Posty: 1
Rejestracja: 24-04-2018 10:17

24-04-2018 10:18

Moim zdaniem do wyciszenia pokoju idealnie nadają się ścianki akustyczne, dzięki którym możemy grać całą noc i nie będzie tego słychać w pozostałych pomieszczeniach. :)

niclas
Posty: 101
Rejestracja: 24-10-2016 15:46

18-07-2018 18:31

Jeśli chcecie założyć własne domowe studio nagrań to polecam poczytać ten artykuł
https://muzyczny.pl/168_artykul_Przystosowanie-pomieszczenia-do-homerecordingu.html

izzi32
Posty: 1
Rejestracja: 14-09-2018 08:36

14-09-2018 08:38

Jeśli chodzi o poradniki tego typu, to rzuć okiem także tutaj https://www.mega-acoustic.pl/wyciszenie-drzwi-scian-sufitu-pokoju-pomieszczen-poprawic-akustyke/. Myślę, że znajdziesz tam wiele przydatnych informacji. Fajnie, że takich poradników można znaleźć w sieci coraz więcej.

Wróć do „Poradniki (sprzęt muzyczny)”