Thrashmaniac
Posty: 61
Rejestracja: 25-07-2012 19:38

23-05-2014 18:22

Mam pytanie do kogoś kto pracował na Reaperze.

Mam nagrane ślady perkusji.
Stopa - osobny ślad, każda blacha w osobnym śladzie, każdy tom i werbel w osobnych śladach.

Jak zmienić brzmienie np. stopy w programie Reaper?

Mam wtyczki VST typu superior drummer.

Otwieram w Reaperze ślad stopy, naciskam FX, wybieram np. Superior drummer ale jak nasickam play to stopa cały czas gra swoim dzwiekiem. Jak to zrobić aby wybrać sobie z tej wtyczki jakiś brzmienie?

maciiiek
Posty: 706
Rejestracja: 09-01-2011 18:23

23-05-2014 18:53

Wiesz, to nie jest tak, że wtyczka zmienia brzmienie całkiem. Mastering to doprawianie tej potrawy, nie zmienianie jej smaku.

Thrashmaniac
Posty: 61
Rejestracja: 25-07-2012 19:38

23-05-2014 19:23

No wiem.
Ale centrala ma jakiś słabe brzmienie, takie bez mocy, bez mięsa.
Jakim pluginem to poprawić?

maciiiek
Posty: 706
Rejestracja: 09-01-2011 18:23

23-05-2014 19:29

Dobrym mikrofonem i przede wszystkim jego umiejscowieniem.

Mimo to, ja używając Guitar Riga potrafiłem sporo poprawić brzmienie bębnów nagrywanych jednym, dynamicznym mikrofonem, ale to w życiu nie zabrzmi, hm, profesjonalnie.

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

23-05-2014 20:05

Chodzi Ci chyba o mix nagrania, a nie o mastering, a to różne sprawy.
Mają rację Koledzy, że podstawą dobrego brzmienia są prawidłowo nagrane ślady (jeśli nagrywane były z "żywego" instrumentu). Następnym warunkiem jest dobry mix ścieżek, a dopiero na końcu subtelności typu mastering.

Nie znam Reapera, pracuję w Cubase, ale myślę, że podstawowe funkcje wszystkich DAW są standardowe.
Zawsze możesz wpiąć w dowolną ścieżkę (lub grupę ścieżek) odpowiednie wtyczki do uzyskania pożądanych efektów.
Ostatecznym odniesieniem jest jednak nie pojedyncza ścieżka, czy instrument, ale jak brzmi całość miksu.

Nie rozumiem, po co pojedyncze ślady mając Superior Drummer - przecież z poziomu tego programu możesz uprofilować każdy element zestawu perkusyjnego: wtyczka VSTi zapewnia wybór typów i modyfikację każdego elementu perkusji, ustalanie wzajemnej głośności, panoramy, obwiedni dźwięku, barwy, ambientów, efektów... o presetach nie wspomnę.

Proponuję poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z możliwościami i obsługą tego programu. Nikt tego za Ciebie nie wykona.

Thrashmaniac
Posty: 61
Rejestracja: 25-07-2012 19:38

23-05-2014 20:06

Ale bębny już są nagrane dobrym mikrofonem.

Teraz chce po prostu poprawić brzmienie poszczególnych bębnów.

Stopie nadać większego kopa, tomom wyrazistości i ogolnie jako calosc, żeby brzmiała tak mięsiście, a nie jak z kartonu.

Tak, oczywiście chodzi mi o miks.

Jakiej wtyczki użyć?
Bo Superiora coś nie mogę rozkminić.
Po prostu nic się nie zmienia, może nie działa z Reaperem albo po prostu jest dla mnie zbyt skomplikowany.

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

23-05-2014 20:35

A, to taka kombinacja :)
Czyli masz nagrania audio poszczególnych instrumentów perkusyjnych, a z pomocą Superior Drummer chciałeś jedynie poprawić brzmienie nagranych ścieżek audio, jeśli dobrze zrozumiałem.
Superior Drummer to instrument wirtualny VSTi, i jego wewnętrzne efekty obsługują własne banki brzmieniowe (na wejście bloku efektów podawane są próbki dźwiękowe zawarte w programie).
Nie wiem czy Superior Drummer w czasie instalacji tworzy niezależny blok efektów (plik typu VST), który można by przywołać na kanałach ścieżek audio - jeśli nie, to nie da się wykorzystać wewnętrznego bloku efektów do obsługi "zewnętrznych" plików audio.

W Twoim przypadku rozglądnąłbym się za typowymi pluginami efektów VST (jest ich całe mnóstwo doskonałych i darmowych) do obróbki dynamicznej i korekty pasma częstotliwości. Na temat obróbki kanałów z instrumentami perkusyjnymi w DAW było wiele artykułów, pamiętam m.in. w Estradzie i Studio.

Thrashmaniac
Posty: 61
Rejestracja: 25-07-2012 19:38

23-05-2014 20:47

Tak, zrozumiałeś mnie idealnie :).
Już doczytałem, że Superior to instrument i to narzedzie nie jest mi potrzebne.
Moza podaj jakie ciekawe wtyczki pluginy do obrobki dynamicznej.
Cos z czego uda mi się zrobić w miarę dobre brzmienie perki, głównie stopy.
Ta perka to do utworu metalowego.

BananPL
Posty: 206
Rejestracja: 05-05-2013 23:18

23-05-2014 23:19

Reaper ma swoje wtyczki VST.
W sekcji miksera na dole przy każdym śladzie masz taki guzik "FX". Kiedy klikniesz na niego, pojawi Ci się tzw. łańcuch efektów, początkowo pusty. Klikasz prawym ->"add FX" i o, dostajesz się do wtyczek VST. ReaEQ, ReaVerb, ReaComp itd. - bezproblemowo dasz radę porządnie "skierować" te ślady tam gdzie ich miejsce.

MagnusArias
Posty: 143
Rejestracja: 09-08-2011 10:01

24-05-2014 08:29

Pobaw się pasmami, pozmieniaj częstotliwości. gdzieś miałem ciekawą tabelkę, jakie częstotliwości odpowiadają za ciepło brzmienia, jaskrawość, wypełnienie itd.
Stopa: 2,5kHz "klaśnięcie", a 60Hz-80Hz to dół brzmienia.
Tomy: 5kHz atak, 240Hz wypełnienie, 80Hz wypełnienie we floor tomie.
Hi-hat oraz talerze: 7,5kHz-10kHz czytelność szelest, 200Hz klang, brzmienie gongu
Możesz podbić częstotliwości o ok 2-3dB. Ale nie przesadź, bo za dużo podbicia z zakresie 60-250 da CI efekt dudnienia.

maciiiek
Posty: 706
Rejestracja: 09-01-2011 18:23

24-05-2014 08:47

Klaśnięcie to też w dużej mierze kompresor dobrze ustawiony.

acoto
Posty: 1085
Rejestracja: 12-06-2013 12:27

24-05-2014 09:45

no.. niby wszyscy dobrze radzą ale.. wszelkiego rodzaju działania kompresorami,equalizerami, efektami etc. dadzą pożądany efekt jeśli : wie się jak je używać i (najważniejsze) ślad jest nagrany dobrze. Jeśli jest nagrany byle jak, brakuje pasma czy pojawiają się inne ciekawostki,to nie pomoże najgłębsza edycja.
Gdzieś tam powyżej, autor włączył VSTI na ścieżce stopy i oczekiwał zmiany brzmienia. Można a czasem trzeba tak zrobić. Do tego służą programy typu trigger . Taki soft zamienia oryginalne "puknięcie" na wybrany sampel. Później można taki ślad domiksować do oryginału czy utworzyć kolejne i miksować razem nawet kilka.
[color=#00BFBF]sprzedam/zamienię: , Vantage Avenger 310 (SD invader)[color=#00BFBF][/color]

sweetnoise76
Posty: 24
Rejestracja: 11-11-2012 20:38

24-05-2014 15:24

Ja rowniez polecam uzycie eq. Wrzuc pliki na jakis serwer to Ci pomoge z miksem. Pozdro!

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

24-05-2014 15:28

acoto pisze:...Można a czasem trzeba tak zrobić. Do tego służą programy typu trigger . Taki soft zamienia oryginalne "puknięcie" na wybrany sampel...

Ale Autorowi wątku nie chodzi o wykorzystanie zrobionych z trudem ścieżek nagrań jedynie jako sygnałów wyzwalających sample (wtedy brzmienia byłyby wyłącznie z sampli).
To już prościej byłoby wykroić dobrą perkusję w programie Superior Drummer (z przejściami, z efektami ambientowymi, z miksem, panoramą, obróbką dynamiczną poszczególnych instrumentów itd).

Proponuję poszukać stosownych porad w internecie (np. http://www.realizacja-dzwieku.pl/porady ... -i-werbla/ )

Tak jak pisałem, do obróbki sygnałów audio nagrań perkusyjnych używa się standardowych pluginów VST typu compresor/limiter oraz korektory pasma częstotliwości (najlepiej parametryczne). Może być przydatna również bramka szumów - do zlikwidowania/ograniczenia przesłuchów instrumentów.
W takie pluginy wyposażony jest każdy DAW. Można również uzupełnić swoją stajnię wtyczek o pluginy dodatkowe, np. typu freeware.
Całą masę ciekawych i darmowych pluginów znajdziesz np. tu --> http://www.terrywest.nl/index-7.html
Największą kopalnią oprogramowania muzycznego jest --> http://www.kvraudio.com/q.php
Wystarczy wpisać odpowiednie klucze do poszukiwań np. typ efektów (np. dynamics) oraz ewentualnie inne kryteria (np. free) i strona wysypie Ci ilości propozycji, że się zdziwisz...

acoto
Posty: 1085
Rejestracja: 12-06-2013 12:27

24-05-2014 15:41

humless pisze:Ale Autorowi wątku nie chodzi o wykorzystanie zrobionych z trudem ścieżek nagrań jedynie jako sygnałów wyzwalających sample (wtedy brzmienia byłyby wyłącznie z sampli). .

"Otwieram w Reaperze ślad stopy, naciskam FX, wybieram np. Superior drummer ale jak nasickam play to stopa cały czas gra swoim dzwiekiem. Jak to zrobić aby wybrać sobie z tej wtyczki jakiś brzmienie?" -napisał tak, to i tak zrozumiałem.
Poza tym proponowałem dodatkowo uzyskane brzmienia , mieszać czyli miksować z ujęciem oryginalnym. Generalnie szukać,szukać aż się znajdzie. W końcu (prawie) nigdy instrument po rejestracji nie brzmi tak,że bez edycji można go użyć do miksu.
[color=#00BFBF]sprzedam/zamienię: , Vantage Avenger 310 (SD invader)[color=#00BFBF][/color]

Thrashmaniac
Posty: 61
Rejestracja: 25-07-2012 19:38

06-06-2014 11:42

Może konkretnie ktoś mi opisze jak zrobić aby dźwięk stopy zamienic na ten z EZDrummera?

Mam perkusję nagraną w śladach czyli każdy tom, talerz, centrala, werbel to osobny ślad.

W Reaperze lub FLStudio otwieram na łśadzie stopy plugin z EZDrummer np. Drumkit from hell ale dźwięk stopy się nie zmienia.
Jak to otworzyć aby na moim śladzie było brzmienie stopy z Ezdrummera?

Awatar użytkownika
dead2582
Posty: 1109
Rejestracja: 23-02-2013 14:37

06-06-2014 12:05

Tyle że to wtyczka VSTi, nie VST. Ona korzysta z midi i robi za wirtualny instrument, nie zmienia już nagranego.
ObrazekObrazek
Sterling JP60 blblblblblblblblbllblblblbSterling JP70 (Liquifire+Crunchlab )
Obrazek
Axe FX II Mark2

acoto
Posty: 1085
Rejestracja: 12-06-2013 12:27

06-06-2014 14:03

nie używam reapera ani ezdrummera ale...
używam innych programów i wiele z nich posiada ( być może także reaper bo niby dlaczego nie ) możliwość zamiany audio na midi. Po takiej operacji , użycie innych brzmień z VSTI jest już bardzo proste.
Natomiast, o czym pisałem wcześniej, jeśli niezbyt zadowoleni jesteśmy z brzmienia nagranych instrumentów, używamy programu ( wtyczki VST ) typu trigger która bez ceregieli zamieni nam dźwięk oryginalny na dowolnie wybrany sampel . Od bibliotek sampli uginają się półki internetowe i nie tylko. Darmowe, od wielu lat załączane są np. do pism specjalistycznych .

E: w 10s. znalazłem taki sznurek : http://wiki.cockos.com/wiki/index.php/U ... io_to_midi
[color=#00BFBF]sprzedam/zamienię: , Vantage Avenger 310 (SD invader)[color=#00BFBF][/color]

Thrashmaniac
Posty: 61
Rejestracja: 25-07-2012 19:38

16-06-2014 20:03

Podaj przykład tej wtyczki trigger.

Z innej beczki. Jak nazywa sięte urządzonko Peaveya, które wpina się w USB w celu nagrywania gitary? Chodzi mi o ten Peaveyowy odpowiednik Toneporta.

acoto
Posty: 1085
Rejestracja: 12-06-2013 12:27

20-06-2014 10:51

[color=#00BFBF]sprzedam/zamienię: , Vantage Avenger 310 (SD invader)[color=#00BFBF][/color]

hibernator
Posty: 6
Rejestracja: 23-10-2015 17:11

23-10-2015 21:05

Do tego by zamienić indywidualne dźwięki nagranego zestawu perkusji na ścieżce audio (np. stopy) na brzmienia z jakiegoś drum samplera, jak
EZ Drummer czy Battery, trzeba tę ścieżkę audio puścić przez programik typu wav2midi. Takowych wiele można znaleźć na internecie. On wyczuwa
tzw. transients, czyli ataki w brzmieniu oryginalnych uderzeń nagranej stopy i generuje precyzyjne pod wzg. rytmu i dynamiki eventy MIDI. Mając
je tak wygenerowane, odgrywasz je przez EZ Drummera czy Battery, ustawiasz w tych programach jaki chcesz zamienny dźwięk stopy i miksujesz
to z powrotem do nagranej perkusji.

Hibernator

mick83
Posty: 1
Rejestracja: 12-07-2016 19:49

12-07-2016 19:51

reaper ma elasne trigery samplami elegancko mozna zastapic oryginalne stope werbel itd

Wróć do „Gitara i komputer”