Awatar użytkownika
Duvel
Posty: 50
Rejestracja: 17-01-2010 12:42

13-02-2016 10:31

Siema
Na wstępie: nie zasięgałem jeszcze żadnej porady ekspertów i nie szukam jej tutaj, po prostu chcę się podzielić tym co spotkało moją gitarkę i przedyskutować czy w warunkach domowych jestem w stanie coś z tym zrobić.

Generalnie nie wiem czy problem już istniał w momencie zakupu (przypuszczam, że nie, bo sprawdzałem dokładnie wszystkie dźwięki na progach), czy powstał przez nieodpowiednie warunki w jakich gitara była trzymana. Sprawa wygląda tak, że wróciłem z Kanady na parę miesięcy do Polski, zostawiając gitarkę w kanadzie, w takiej dość średniej temperaturze (minimalna mogła wynosić około 14 -15 stopni) no i po powrocie zauważyłem, że gitara na jednym progu (E1 - próg 9) brzęczy i wydaje ten sam dźwięk co przy progu dziesiątym, co ciekawe, na innych strunach na tym samym progu ten problem nie występuje, albo występuje w stopniu delikatnego brzęczenia . No więc podszedłem do oględzin i albo mi się wydaje, albo gryf gitary jest w jakiś sposób skręcony, dokładniej pokażę to na zdjęciach. Albo jeśli nie jest skręcony, to posiada na tej wysokości jakąś dziwną wklęsłość.

No więc teraz pytanie, czy jest to kwestia regulacji pręta krzywizny gryfu, czy wiąże się z tym jakaś poważniejsza operacja?
Gitarka nie jest droga, bo jest to Epiphone AJ220, jednak mimo wszystko szkoda, bo brzmienia i wygody nie sposób było jej odmówić.

Obiecane zdjęcia

zdjęcie1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Na ostatnim zdjęciu widać tą wklęsłość, na pierwszym lekki garb na gryfie z prawej strony.


Chętnie bym spróbował to wyregulować z nadzieją, że to coś pomoże, ale okazuje się, że imbus który dostałem wraz z gitarą jest za duży ...

Jakieś opinie / porady?
Obrazek Obrazek
Gibson LPJ 2013 + Marshall JCM600

Awatar użytkownika
Goblin
Posty: 900
Rejestracja: 22-02-2011 08:06

13-02-2016 10:38

dokup odpowiedni klucz i wyreguluj krzywiznę gryfu,od tego trzeba zacząć,a i zmień struny
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Duvel
Posty: 50
Rejestracja: 17-01-2010 12:42

13-02-2016 10:41

Struny były zmieniane po tym jak zauważyłem ten problem (jakieś 2, maks 3 tygodnie temu), więc raczej to nie jest ich problem.
Obrazek Obrazek
Gibson LPJ 2013 + Marshall JCM600

Awatar użytkownika
kubzun
Posty: 1360
Rejestracja: 28-11-2011 17:27

20-02-2016 17:51

Nie znam się to się wypowiem. Ja widzę krzywy gryf, ale jestem dość ślepy. Poluzuj gryf na godzinę czy ileś tam, po czym napinając go doprowadź do odpowiedniej krzywizny. Po tym wszystkim sprawdź krzywiznę od strony E i E1. Jeśli będzie różnica, to można by się martwić. Ale jeśli pomiary będą dokładnie identyczne, to raczej obstawiał bym progi, może wyłażą? Bo ja żadnego garba nie zauważyłem. Imbus jaki jest Ci potrzebny to chyba rozmiar 7, o ile dobrze pamiętam. Ale mogę z czymś tę 7 mylić.
vinta9e pisze:W życiu potrzebne ci będą tylko dwie rzeczy: WD40 i taśma klejąca. Jeśli coś się nie rusza a powinno, użyj WD40. Jeśli się rusza, a nie powinno, użyj taśmy klejącej.

Wróć do „Gitary akustyczne i klasyczne”