roach7
Posty: 10
Rejestracja: 21-10-2014 12:54

18-01-2016 22:31

Czołem,

dostałem ostatnio trochę zapuszczone wiosło. Gitara na dzień dobry dostała polerkę progów, a podstrunnicę (palisander) potraktowałem dunlopem 01. Po oczyszczeniu drewna nałożyłem olejek cytrynowy Kyser'a (dr. stringfellow) i odłożyłem do kejsa. Nazajutrz moim oczom ukazał się efekt, który jednak zawiódł moje oczekiwania. Drewno na podstrunnicy wydaje się przesuszone. Poniżej zamieszczam zdjęcie na którym po raz kolejny aplikuję warstwę olejku cytrynowego, która nie przyniosła, niestety, spektakularnych rezultatów.

http://fotowrzut.pl/tmp/upload/VKOD40WU3J/1.jpg

Co z tym fantem Panowie? Zakupić i przejechać dunlopem 02? Czytałem też o oleju lnianym. Macie jakieś sprawdzone sposoby? Będę wdzięczy za wszystkie wskazówki.

EDIT:
Udało mi się zamieścić miniaturkę. Zdjęcie w wyższej rozdzielczości w linku powyżej.
Obrazek

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

19-01-2016 10:54

Nie wiem, czego dokładnie oczekiwałeś i nie mogę się wypowiedzieć o "firmowych" specyfikach. W oleju lnianym, jak konsystencja i nazwa wskazuje, wody nie ma. I ma on za zadanie zapobiegać suszeniu, nie nawilżać.

Co robić? Ja bym obejrzał, i potrzymał kilka razy po pół godziny co drugi dzień w jakimś zaparowanym środowisku. Tak, żeby rzecz wchłonęła trochę wilgoci, ale przez długi czas, żadnych mokrych ścierek na to nie kładź :)

No i postaraj się usunąć świeżo nałożony olej.
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

roach7
Posty: 10
Rejestracja: 21-10-2014 12:54

19-01-2016 11:51

Zdjęcie zostało wykonane podczas powtórnej aplikacji olejku cytrynowego, nie żadnego oleju. Olejek cytrynowy wysychając pozostawia, w tym przypadku, podstrunnicę w stanie niezmienionym. Nazwa tematu może być trochę myląca. Podstrunnica nie jest spękana, a z progami wszystko jest w porządku. Wygląda na to, że dunlop do czyszczenia "wyssał" z niej życie. Pewnie to zasługa niewłaściwej / braku konserwacji. Moje pytanie brzmi: czym to teraz "pociągnąć" aby przywrócić jej dawną świetność?

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

19-01-2016 12:09

Nie pisałem wyżej, że olejek cytrynowy to olej ani nie zabrałem głosu na temat progów czy spękania. Wszystko, co bym zrobił, opisałem wyżej, a na temat "dawnej świetności" nic nie wiem. Powodzenia.
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Wróć do „Poradniki (sprzęt muzyczny)”