WujekDave
Posty: 13
Rejestracja: 18-11-2012 11:08

07-08-2015 23:30

Witam. Szukam interfejsu (karty zew.) do nagrywania wokalu i gitary w tym samym czasie. Czyli potrzebne mi wejścia XLR, gitarowe (duży jack) i odsłuch. Coś w tym stylu: http://drumstore.pl/produkty_muzyczne/studio_i_rejestracja_dzwieku/interfejsy/focusrite_scarlett_solo_interfejs?gclid=CM3VhvX0l8cCFcTJtAodg3kCmQ#fo_c=707&fo_k=c3e15396596669c5577436a916df7dd8&fo_s=gplapl

gitara i wokal -> interfejs -> komputer

Bez względu czy nowy, czy używany, chciałbym się zmieścić w 500zł

Co polecacie?

Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam.

Edit.:

Takie pytanie mnie naszło. Bo w tym wypadku chodzi mi o nagrywanie wokalu i elektroakustyka w tym samym czasie. Czy mikrofon dynamiczny (SM58) nie będzie łapał gitary na swojej ścieżce? A jeżeli tak, to czy to wpłynie negatywnie na jakość nagrania?
Obrazek

Awatar użytkownika
dead2582
Posty: 1109
Rejestracja: 23-02-2013 14:37

08-08-2015 11:20

Focusrite Scarlett 2i2 /2i4 zaleznie od tego co potrzebujesz. Dobre interfejsy, plus masz phantoma na przyszłość.
ObrazekObrazek
Sterling JP60 blblblblblblblblbllblblblbSterling JP70 (Liquifire+Crunchlab )
Obrazek
Axe FX II Mark2

WujekDave
Posty: 13
Rejestracja: 18-11-2012 11:08

08-08-2015 11:52

Dziękuję za szybką odpowiedź. Tak myślałem, że właśnie Scralett pójdzie na pierwszy ogień. Zakupię raczej 2i2, ponieważ w tej chwili nie posiadam monitorów studyjnych a jedynie wieże sony z dwoma kolumnami, jednak interesuje mnie kilka kwestii:
1. Czy przy nagrywaniu mikrofonem monofonicznym (Shure SM58) odsłuch mono (jaki posiada 2i2) będzie tylko w jednej słuchawce? Czy w obu?
2. Ta sama sprawa tyczy się dźwięku jaki pójdzie na monitorach w czasie rzeczywistym (np. by nagłośnić mały koncert, czy sale prób przy pomocy interfejsu i kolumn). Czy ten dźwięk (mimo monofonicznego sygnału mikrofonu) będzie w obu, czy tylko w jednym głośniku?
Obrazek

Awatar użytkownika
dead2582
Posty: 1109
Rejestracja: 23-02-2013 14:37

08-08-2015 12:09

Nie posiadam tego interfejsu, ale wydaje mi sie ze raczej mono pojdzie na oba kanały. Poszukaj w google.
ObrazekObrazek
Sterling JP60 blblblblblblblblbllblblblbSterling JP70 (Liquifire+Crunchlab )
Obrazek
Axe FX II Mark2

WujekDave
Posty: 13
Rejestracja: 18-11-2012 11:08

08-08-2015 12:12

Chciałbym jeszcze poznać opinie nt. Line 6 POD Studio UX2. Jeżeli ktoś posiada ten: http://hurtowniamuzyczna.pl/offer/124/22459/line-6-pod-studio-ux2.html interfejs, proszę o trochę informacji. Jak bardzo różni się od 2i4 i który warto kupić.

edit: Poprzednie pytania nt. 2i2 nadal aktualne. W google nic nie znalazłem.
Obrazek

Awatar użytkownika
dead2582
Posty: 1109
Rejestracja: 23-02-2013 14:37

08-08-2015 13:51

Mam line 6 ux1 i gdybym mogl wybierac jeszcze raz, wybral bym focusrite. Plus dla line jest taki, ze dostajesz PodFarma w cenie. Poza tym focusrite jest lepszy, masz kontrole gainu, phantoma(UX2 tez ma) i design lepszy :D
ObrazekObrazek
Sterling JP60 blblblblblblblblbllblblblbSterling JP70 (Liquifire+Crunchlab )
Obrazek
Axe FX II Mark2

WujekDave
Posty: 13
Rejestracja: 18-11-2012 11:08

08-08-2015 17:35

Ok dzięki. To teraz tylko proszę o pomoc w związku z tymi zagadnieniami:

1. Czy przy nagrywaniu mikrofonem monofonicznym (Shure SM58) odsłuch mono (jaki posiada 2i2) będzie tylko w jednej słuchawce? Czy w obu?
2. Ta sama sprawa tyczy się dźwięku jaki pójdzie na monitorach w czasie rzeczywistym (np. by nagłośnić mały koncert, czy sale prób przy pomocy interfejsu i kolumn). Czy ten dźwięk (mimo monofonicznego sygnału mikrofonu) będzie w obu, czy tylko w jednym głośniku?


Bo jeżeli odsłuch w słuchawkach a także dźwięk puszczany w czasie rzeczywistym (chodzi mi o to, żeby np. grać na gitarze na głośnikach, poprzez wyłącznie połączenie cyfrowe) będzie wylatywał tylko z jednego głośnika w przypadku 2i2 (mono), to będę zmuszony kupić 2i4 (gdzie mamy na panelu przełączenie mono - stereo). Wydaje mi się, że to niepoprawne, by sygnał mono wylatywał tylko z jednego głośnika (zwłaszcza, że mikrofon jest mono a połączenie jest symetryczne XLR), ale ktoś mnie tak nastraszył na anglojęzycznym forum; pewien pan twierdził iż właśnie tak było. Dlatego wolę się upewnić :oops:

Edit.: Może już na przyszłość kolejne pytanie od pana zielonego. Czy Shure SM58 powinien mieć włączony PHANTOM 48v na interfejsie? I tak samo, jak sprawa wygląda z gitarą podłączoną cyfrowo?
Obrazek

Awatar użytkownika
dead2582
Posty: 1109
Rejestracja: 23-02-2013 14:37

08-08-2015 20:33

Nie, Phantom Power tylko dla mikrofonów pojemnościowych.

* Przednie wyjście słuchawkowe jest przecież stereo.
ObrazekObrazek
Sterling JP60 blblblblblblblblbllblblblbSterling JP70 (Liquifire+Crunchlab )
Obrazek
Axe FX II Mark2

Nych
Posty: 73
Rejestracja: 30-06-2015 16:38

10-08-2015 16:50

Mono powinien być normalnie na obu kanałach. I nie jest to istotne jaką maszynkę masz. Ja akurat pracowałem na RME Fireface.
Inna rzecz to nagrywanie gitary akustycznej tylko przez piezo - będzie naprawdę słabo... Ja bym radził nagrywać gitarę mikrofonem. No chyba, że twoja gitara ma zamontowany L.R. Baggs to wtedy będzie fajnie. ;-) Ja Nagrywałem tylko z piezo kilka razy bo nie miałem innej opcji. Cały materiał wylądował w koszu. Dźwięk straszny. A budżetowym rejestratorem rolanda przez mikrofon - super.

WujekDave
Posty: 13
Rejestracja: 18-11-2012 11:08

11-08-2015 13:28

@Nych, bardzo mi pomogłeś. Właśnie zamierzałem nagrywać elektro-akustyka przez kabel, ale nie pomyślałem o tym, że to może to brzmieć słabo. Na chwilę obecną stoję przed wyborem zakupu elektro-akustyka do 1000zł (miałem zamiar na razie bawić się w miksowanie ścieżek, ale Scarletta 2i2 kupuję już na przyszłość bo SOLO to marna opcja). Nigdy nie słyszałem o czymś takim jak L.R. Baggs. Czy mógłbyś powiedzieć co to jest i jakie gitary to posiadają?

+ prosiłbym też o polecenie jakiegoś budżetowego mikrofonu pojemnościowego, do nagrywania gitary akustycznej.

Będę stał przed wyborem, co lepiej kupić. Czy gitarę elektro-akustyczną czy mikrofon. Bo gitarę elektro-akustyczną do listopada muszę i tak czy tak nabyć. Wszystko teraz zależy od kosztów tego mikrofonu
Obrazek

Nych
Posty: 73
Rejestracja: 30-06-2015 16:38

11-08-2015 14:00

Zależy co i gdzie grasz. Jeśli zamierzasz koncertować, grać na piecu to zdecydowanie elektroakustyk. Jak nie, tylko chcesz nagrywać - mikrofon i normalna gitara. Co do samego nagrania - gitary budżetowe trochę ciężko się nagrywa. Trzeba naprawdę się naszukać odpowiedniego ustawienia.
Z mikrofonami nie doradzę - ja nie miałem nigdy dobrego pojemnika. Jedyny którego używałem do nagrywania to był jakiś elektretowy Rduch. Do gitary słaby.

Jak gitara ok 1000zł to możesz poszukać przetworników magnetycznych, a nie piezo. Ostatnio patrzyłem co znajdę w sali muzycznej i znalazłem dwa akustyki - Craftera z piezo i samica z magnetycznym. To piezo brzmiało jak plastikowe pudełko. (I to tyle co do budżetowych przystawek).

U siebie w Furch D40 mam Fishman presys blend (czyli z wbudowanym mikrofonem) i nagrywam z linii tylko do filmów YT.

A co do LR Baggs: https://www.youtube.com/watch?v=Rs_qtu3z10Q - Tylko, że ten pickup kosztuje ponad tysiąc...
Tutaj masz też porównanie różnych (dość drogich) piezo: https://www.youtube.com/watch?v=V5osjhxyCfM

Mam też u siebie coś co nagrywałem na budżetowej Yamaszce z linii, Furchu z linii i Furchu z mikrofonu. Może później dam do porównania ;-)

WujekDave
Posty: 13
Rejestracja: 18-11-2012 11:08

24-08-2015 16:48

Ok chętnie posłucham. Natomiast mam jeszcze takie pytanie. Zakupiłem już Skarletta i wszystko śmiga jak należy z tym mono. Ciekawy sprzęt. Na chwilę obecną będę nagrywał liniowo wokal i gitarę i myślę że zakupię jakiś pojemnościowy mikrofon potem do gitary. Natomiast mam pytanko. Gdzie można ściągnąć GearBoxa (tego od Line6) lub podobny program? Chciałem pobawić się trochę z reverbem na odsłuchu. Myślę że lepiej bezpośrednio reverba nagrać niż potem nakładać efekt na gitarę.
Obrazek

Wróć do „Gitara i komputer”