piotrek3304
Posty: 34
Rejestracja: 03-11-2014 19:11

03-04-2015 22:18

Witam, poszukuję interfejsu do komputera w przedziale cenowym do 300zł. Wiem że to niezbyt wiele dlatego będę szukać raczej używanych sprzętów. Chcę żeby miał sporo efektów które można dodać podczas grania na żywo, nagrywanie też mile widziane.
Komputer na Win7 32 bit
Jedno wejście do interfejsu wystarczy
Najlepiej oprogramowanie w zestawie
Dobrze jakby była regulacja głośności żeby podłączyć słuchawki
Myślałem o używanym line6 pod studio gx, można dostać używany już za 250zł, co o nim sądzicie? Z góry dzięki za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
chodnik
Posty: 538
Rejestracja: 07-02-2010 21:54

03-04-2015 23:24

Ja od siebie polecę ci ZOOM G2. Poza tym, że ma interfejs, to jest niezależnym multiefektem i może być używany bez kompa, a GX już nie. W komplecie jest Cubase LE 5. Jest też możliwość sterowania z kompa i wgrywania presetów pobranych z siecie. Ogólnie wypas.
Polecam głównie dlatego, że tak się przypadkiem składa, że mam taki do sprzedania i mogę ci go opchnąć za 280zł.
Nie mniej jednak to dobry wybór w tej cenie. Wiem, bo sam wybrałem :-)

Jak coś, to się odezwij na PRIV.
665 sąsiad diabła

piotrek3304
Posty: 34
Rejestracja: 03-11-2014 19:11

04-04-2015 12:07

Poszło priv

Awatar użytkownika
chodnik
Posty: 538
Rejestracja: 07-02-2010 21:54

04-04-2015 15:17

Ponieważ na priv pojawiło się kilka ogólnych pytań dotyczących ZOOM G2 i trochę interfejsu, to pomyślałem, że odpowiem tutaj, może komuś kiedyś coś z tego się przyda.

2.Masz do tego płytę z oprogramowaniem, jeżeli tak to czy jest to wersja demo, licencja na określony czas, bezterminowy?
Do ZOOM G2 było dołączone Cubase LE 5. Jest to wersja ograniczona w porównaniu z pełną wersją. Do aktywacji wymaga klucza, który jest załączony razem z płytą. Program działa bezterminowo. Szczegółów ograniczeń nie znam, bo nie instalowałem. Trzeba by poszukać w necie czego nie można zrobić na tej wersji. Może to być ograniczona liczba ścieżek albo zablokowane niektóre funkcje zaawansowane, nie wiem.

3.Można dodawać efekty podczas grania na żywo?
ZOOM działa jak multiefekt więc można go używać na żywo. Idea jest taka, że programujesz sobie linie (patche) składające się z pewnej liczby pojedynczych efektów. Cały patch możesz zapisać i zmienić footswitchem na inny.
Liczba odstępnych efektów to kilkadziesiąt, ale w ścieżce można umieścić tylko kilka (szczegóły w instrukcji i zależne od wersji softu). Fabrycznie jest ustawione 100 presetów na stałe i jest miejsce ne kolejne 100 użytkownika.


4.Z tego co pisałeś to rozumiem że bez kompa są efekty które widać na panelu, a jak podłącze do kompa to tam jest więcej możliwości? Ogólnie jakbyś mógł to napisz mi jakie to ma możliwości, nagrywanie, dodatkowe opcje i co tam wogóle można zrobić.
W kompie nie ma więcej możliwości. Jest tylko możliwość edycji ustawień przez kompa zamiast na urządzeniu. Można też pobierać z netu gotowe ustawienia - patche i wgrywać do urządzenia. Ale na upartego można to zrobić bez komputera. To jest zasadniczna różnica wobec Line 6 GX i UX, które na urządzeniu nie mają elementów sterujących i muszą być podłączone do komputera.
Po prostu komputer ułatwia pracę nad edycją.


5.Słaba karta dźwiękowa w komputerze będzie mieć wpływ na jakość lub działanie urządzenia?
Nie. To urządzenie jest kartą dźwiękową, tak jest widziane przez komputer i jak go używasz, to karty z kompa nie możesz/musisz używać. Głośniki też musisz przełączyć z karty kompa do tego urządzenia. Tu może być kwestia przejściówki odpowiedniej, bo wyjście jest na duży jack stereo.


6.Po dodaniu efektów i przy niezbyt szybkim komputerze może występować latencja?
Urządzenie działa bez kompa, więc szybkość kompa nie ma wpływu na jego pracę. Problem może mieć miejsce przy nagrywaniu, ale właśnie po to kupuje się interfejsy gitarowe, aby tą latencję ograniczyć.

7.Pod urządzenie można podpiąć słuchawki czy tylko głośniki? Jest regulacja głośności z poziomu urządzenia?
Można podpiąć słuchawki albo wzmacniacz. Głośniki komputerowe to tak na prawdę głośniki i wzmacniacz, więc można je podpiąć. Jest regulacja głośności.

8.Zakładając że mam dobre głośniki jakość będzie porównywalna z prawdziwym piecem czy nie ma co się łudzić?
Wśród efektów na ścieżce są symulacje wzmacniaczy gitarowych, które można i trzeba użyć w takiej sytuacji. Różnica jest taka, że głośniki nie powinny wpływać na dźwięk i przenosić całe pasmo jak najbardziej płasko, natomiast wzmacniacz i głośniki gitarowe mają za zadanie właśnie to brzmienie kreować. Zatem w teorii symulacja wzmacniacza i głośnik z płaską charakterystyką powinny symulować brzmienie prawdziwego pieca. W praktyce zależy ile dasz kasy za ten prawdziwy piec. Ja uważam, że symulacje cyfrowe (nie tylko z ZOOMa) dają radę.

9.Jakie wymagania musi spełniać komputer, nie chodzi mi tylko o sprzętowe tylko np. karta dźwiękowa, system, sterowniki itp.
Wymagania są w instrukcji urządzenia. Ma to być PC albo Mac. Karta dźwiękowa nie jest potrzebna. Sterowniki to mają być do USB, reszta się sama pobiera. Jest też dedykowany sterownik ASIO ZOOM, ale działa też na ASIO4ALL. Wszystko do pobrania z netu za free.


11.Jak podłączy się do kompa to zgaduję ze zasilanie idzie przez USB, a jak bez komputera?
Bez kompa to 4xAA baterie lub akumulatorki lub zasilacz, który jest w komplecie (nówka nieśmigana, bo ja na bateriach jechałem).

12.Można puszczać ścieżki w tle?
Tak, ale muszą iść z kompa przez USB, a nie z empetrójki, bo nie ma tam line in.
665 sąsiad diabła

Wróć do „Gitara i komputer”