Miałem trochę wolnego czasu więc pomyślałem o tym, żeby pomóc tym, którzy chcą zacząć przygodę z improwizowaniem. Podpowiem wam od czego zacząć i jak to potem rozwijać:)
Myślę, że każdy z was już wie jak się buduje gamy durowe i mollowe. Nie będę poruszał tego tematu bo jest dużo informacji na forum na ten temat. Przypomnę tylko krótko budowę akordów. Akordy budujemy tercjami, czyli co drugi dźwięk gamy. Akord to min 3 dźwięki. (skróty podane są na samym dole):
durowy 3w+3m
molowy 3m+3w
zmniejszony 3m+3m
zwiększony 3w+3w
W każdej gamie durowej i molowej na danym stopniu występuje zawsze taki sam typ akordu (niezależnie od tonacji). Polecam zapamiętać trzy najważniejsze akordy w gamie czyli: tonikę, subdominantę i dominantę.
PRZYKŁAD:
Gama durowa:
I - dur (tonika)
II moll
III -moll
IV -dur (subdominanta)
V- dur (dominanta)
VI moll
VII- akord zmniejszony
np.
Tonacja :C dur CDEFGAHC
I C dur (CEG)
II d moll (DFA)
III e moll (EGH)
IV F dur (FAC)
V G dur (GHD)
VI a moll (ACE)
VII h zm (HDF)
Właśnie na C dur się zatrzymamy gdyż jest najłatwiejsza do badań:) (najprostsza wersja gamy C dur na samym dole) Jak już mówiliśmy Akordy budujemy tercjowo (co drugi dźwięk) czyli akord C dur to dźwięki CEG (omijamy d i f) analogicznie akord d moll (DFA) itd wszystkie akordy w tonacji C dur macie wypisane wyżej.
GRAMY:
Teraz co zrobić z tą wiedzą? Jeżeli wiemy w jakiej tonacji jest utwór (u nas na razie C dur) już jesteśmy w domu, ale oczywiście wypadałoby znać akordy jakie występują w utworze. My na razie pogramy po akordzie C dur (pierwszy podkład). Na początek grajcie same dźwięki C (tak żeby zapamiętać gdzie leżą) potem to samo zróbcie z dźwiękami E i G, na sam koniec spróbujcie grac po tych trzech dźwiękach (CEG). Gdy już to opanujecie spróbujcie grac po wszystkich dźwiękach z gamy C dur ale zatrzymywać się na dźwiękach C, E lub G:) Gdy uznacie, że jest ok zacznijcie to samo robić z akordem a moll (drugi podkład) gdy to będzie ok, włączcie trzeci podkład ( 4 takty C dur, 2 takty a moll) i spróbujcie grac na zmieniających się akordach C dur i a moll:) To samo róbcie z innymi akordami w tonacji C dur a potem w innych tonacjach:) Jeżeli poradnik się spodoba, zrobię następną część...
Pozdrawiam
Maniek
PODKŁADY:
http://www.sendspace.com/file/66idxs
http://www.sendspace.com/file/6wfr45
http://www.sendspace.com/file/xvhbc4
GAMA C DUR (na gryfie):
SKRÓTY:
3w- tercja wielka (4ry półtony)
3m (tercja mała (3półtony)