slashgnr
Posty: 18
Rejestracja: 15-09-2009 17:31

27-09-2010 20:24

Cześć!
Noszę się z zamiarem zrobienia kolumny gitarowej na jednym 12 calowym głośniku, która najpewniej będzie grała z lampowym headem od Bartoszka. Moje brzmienia zamykają się raczej w kanale czystym, choć jakieś lżejsze przestery typu crunch, czy jakiś porządny stary rock też MUSZĄ zabrzmieć. Metal nie, jeśli już to bardzo bardzo rzadko. Dodam, iż do kanału czystego lubię podkręcić reverb i delay, compressor również wchodzi wtedy w ruch, głośnik musi więc super oddawać głębię dźwięku.
Kapselek i Bartoszek polecili mi głośnik Eminence Legend 125 - http://allegro.pl/najlepsza-cena-eminen ... 48205.html i do niego byłem w związku z tym przekonany. Posłuchałem jednak próbek na stronie Eminence i zaciekawił mnie jeszcze głośnik Legend GB - http://allegro.pl/najlepsza-cena-eminen ... 48144.html . Są w podobnej cenie, na próbkach GB brzmi dla mnie nawet lepiej. Czy macie może jakieś doświadczenia z wyżej wymienionymi głośnikami, a może możecie zaproponować coś od siebie? Na sam głośnik nie chcę przeznaczyć więcej niż 250 zł.

Teraz może kwestia materiału - czytałem, czytałem i tylko pojawiło się więcej pytań :) Niektórzy nie bawią się w sklejki liściaste, tylko rąbią sobie kolumnę ze zwykłej płyty wiórowej, co o tym sądzicie? Czy w sklepach typu praktiker/castorama/obi można dostać sklejkę liściastą, czy nie za bardzo? Jak nie, to gdzie można sobie taką zamówić i jaka jest mniej więcej jej cena? Resztę typu wymiary sobie podliczę i za parę dni dodam, może też coś w tym kierunku zasugerujecie.

Pozdrowienia i czekam na pomoc ;)

Awatar użytkownika
DarreX
Posty: 48
Rejestracja: 15-02-2010 21:53

27-09-2010 22:36

Ja ze swojej strony do małej lampy polecam osobiście układ otwarty na 2x10'" :) Sam mam już którąś kolumnę na 12", ale do małej głowy (którą notabene również zrobił mi Bartek :) najlepiej sprawdza mi się ten układ na Celestionach G10D-25. Czysty jest bardzo ładnie czysty, ciepły i sprężysty, a po przekroczeniu połowy zakresu Volume bardzo ładnie łamie się dźwięk i z głośników wydobywa się przyjemny crunch. Po dopaleniu boosterem ten crunch wydobywa się zdecydowanie wcześniej lub jest zdecydowanie bardziej nasycony. W przeciwieństwie do 12", które miałem. Żadna z 12" nie zachowywała się podobnie. Celestiony G12-50, G12H-100, Greenback'i (bardzo podobne do GB), Eminence V12 i 121 nie prezentowały tak przyjemnego i łagodnego przejścia. Za każdym razem 12" grała dostojnie i głośno z dużym zapasem dołu (aż za dużym jak dla tej lampki), jednak nie tak miło i ciepło jak te dwie 10-tki. Ze swojej strony z czystym sumieniem polecam.

Co do materiału, to w każdym markecie nabędziesz 18mm sklejkę brzozową, która do kolumn nadaje się idealnie. Ja ostatnio zacząłem eksperymentować z litym drewnem klejonym uzupełnionym płytą MDF (płyta czołowa i ewentualnie tył) i uważam, że to również bardzo dobre, a tańsze rozwiązanie. Jedyne czego trzeba dopilnować to jak najszybszego zaimpregnowania drewna (jakimkolwiek impregnatem głęboko gruntującym), bo wahania wilgoci od razu powodują wyginanie się i ewentualne rozklejenie. Broń boże nie używaj płyty wiórowej, która wręcz zabija brzmienie głośników.
Poniżej możesz zobaczyć jak to się prezentuje - fotka wykonana przed chwilą, sprzęt roboczy (skrzynie do testów głośników) stoi obok komputera, z którego piszę :) Górna skrzynia z Vintage'owym 12" brytyjskim głośnikiem McKenzie 1270,
duo1.jpg

duo2.jpg


Pozdrawiam.
Obrazek

Awatar użytkownika
hipcio72
Posty: 17
Rejestracja: 27-12-2009 11:06

30-09-2010 12:55

A jakich tonów chcesz mieć najwięcej? Myślę, że jak montujesz Legend'a to chcesz dużo dołu. Ja bym użył 12 albo 18 warstwowej sklejki brzozowej.
'86 Burny Les Paul Custom & '95 Mayones KTM I & '65 Jolana Iris -> EHX Metal Muff -> VOX V847a True Bypass + LED -> Ibanez SoundTank Phaser PH-5 MIJ -> '98 Marshall JCM602
My band: http://www.myspace.com/thejokesafterlunch
http://allegro.pl/show_item.php?item=1479225839

slashgnr
Posty: 18
Rejestracja: 15-09-2009 17:31

17-10-2010 12:47

Szybkie pytanie - Eminence Legend GB12, Eminence Legend 125 czy Celestion G12T? Ten ostatni mam okazję kupić za 200 zł. W serwisach z opiniami najlepszą ocenę ma GB12 i w próbkach ze stron producentów podoba mi się też najbardziej właśnie on. Ale coś mnie ciągnie do Celestiona, może nazwa ;) Proszę o opinie ekspertów.

Awatar użytkownika
hipcio72
Posty: 17
Rejestracja: 27-12-2009 11:06

17-10-2010 14:20

Jakby nam wszystkim zależało tylko na nazwie to bym nie grał na Jolanach, Tokaiach i Burny tylko na Gibsonach i fender. Nie liczy się marka. Liczy się co produkt daję z siebie. Bierz Eminence jeżeli Ci pasuję!
'86 Burny Les Paul Custom & '95 Mayones KTM I & '65 Jolana Iris -> EHX Metal Muff -> VOX V847a True Bypass + LED -> Ibanez SoundTank Phaser PH-5 MIJ -> '98 Marshall JCM602
My band: http://www.myspace.com/thejokesafterlunch
http://allegro.pl/show_item.php?item=1479225839

slashgnr
Posty: 18
Rejestracja: 15-09-2009 17:31

17-10-2010 15:46

hipcio72 pisze:Jakby nam wszystkim zależało tylko na nazwie to bym nie grał na Jolanach, Tokaiach i Burny tylko na Gibsonach i fender. Nie liczy się marka. Liczy się co produkt daję z siebie.


Nie no, oczywiście, wiadoma sprawa, dlatego napisałem tam ";)". Dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
DarreX
Posty: 48
Rejestracja: 15-02-2010 21:53

18-10-2010 22:02

Szybkie pytanie - Eminence Legend GB12, Eminence Legend 125 czy Celestion G12T?

Ale który ten G12T? G12T-75? Każdy z tych głośników daje inne brzmienie. O ile GB12 to ciepłe brzmienie vintage w stylu Greenbacka, a G12T-75 to mocne rockowe brzmienie z pazurkiem, to Legend 125 (121 i 12) posadziłbym gdzieś po środku, ale jednak bliżej GB12. GB12 szybciej się przesterowują, G12T-75 jest bardziej twardy i "zwarty".

Ten ostatni mam okazję kupić za 200 zł.


A ja w świetnym stanie za 150 :)

W serwisach z opiniami najlepszą ocenę ma GB12 i w próbkach ze stron producentów podoba mi się też najbardziej właśnie on.


Nie bardzo można napisać który głośnik jest najlepszy, bo to ocena bardzo subiektywna. Próbki na stronach producentów również nie bardzo są w stanie oddać rzeczywistości gdyż nie można porównać warunków nagrywania wszystkich głośników. Producent nagrywał i to co najładniej wyszło wrzucił na stronę jako "próbka" :)

Ale coś mnie ciągnie do Celestiona, może nazwa ;)


Marka przyciąga, wszędzie tego Celestiona dużo. Wybór głośnika jest o tyle trudny, że sama skrzynia bardzo będzie wpływałą na jego brzmienie. Dwie potencjalnie takie same skrzynki stojące obok siebie z tym samym głośnikiem potrafią brzmieć zauważalnie inaczej. Więc rzuć monetą, kostką, albo ciągnij słomkę. Na który wypadnie na tego bęc. Wybór i tak będzie trafny. Minie kilka latek i będziesz chciał zmiany brzmienia to polecam wymianę głośnika na inny zamiast wymiany wzmacniacza czy kostki :)
Obrazek

Awatar użytkownika
AdrianHP
Posty: 7
Rejestracja: 14-10-2009 09:54

05-11-2010 18:02

Witajcie, ja z kolei wyciagam wzmaka z mojego kombo Marshall MG100DFX wiem wiem rewelacji nie ma ale ostatnio na probie podlaczylem pod moj wzmak jego kolumnie samorobe na 2 glosnikach eminenca, wiecie co, ta moja paka combo z plyty wiorowej siada na tamtym glosniku i moim wzmaku gralo czysto i przyjemnie az sie chcialo sluchac a nie to co na mojej "paczce" sam plastik. mam tam głosnik celstion Hot 100 jak myslicie robiac swoja pake z lepszych materialow na tym samym glosniku da to jakąś dzwiękową rożnice ? Jezeli tak to prosze o porady koledzy ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
DarreX
Posty: 48
Rejestracja: 15-02-2010 21:53

05-11-2010 20:38

Wydaje mi się, że powyżej masz sporo odpowiedzi na swoje pytanie.
Obrazek

Awatar użytkownika
AdrianHP
Posty: 7
Rejestracja: 14-10-2009 09:54

06-11-2010 10:07

no wiem wiem czytalem temat, namyślilem sie jednak zrobic pake, teraz powiedz mi czy pchac ten głośnik celestiona co mam z tego combo, i robic pake jedno glośnikową, czy kombinowac z dwoma głośnikami ? pomozcie bo zapal mam do tego a pomyslów za duzo...he nie chce nic spalic ;) moze robil ktos i moze podzielic sie uwagami na temat budowy paki. wymiary i ogolnie
Obrazek

Awatar użytkownika
AdrianHP
Posty: 7
Rejestracja: 14-10-2009 09:54

19-06-2011 13:14

Witajcie, postanowiłem odświeżyć temat ponieważ pozbyłem się mojej zmory jaką był marshall MG i kupiłem głowę LDM VGA 160 ogrywałem ten piec i jego brzmienie mi się spodobało połączenie dwóch lamp na przedwzmacniaczu i końcówki tranzystorowej daje bardzo ładny efekt. Teraz będę budował kolumnę 112. Materiał sklejka brzozowa, głośnik Eminence Legend 1218. Wpadły mi w ręce dwa projekty i nie wiem który wybrać, wymiarowo podobne tylko jedna jest szersza. I zastanawiam się jaka będzie różnica...dla pomocy wstawiam załączniki lepiej zobaczyć i podpowiedzieć.
Obrazek

UniqasterGuitars
Posty: 38
Rejestracja: 09-12-2010 21:34

21-06-2011 15:04

Nie pogardził bym jakbyś podrzucił linki do tych kolumienek :)
Epiphone Sheraton II 97' -->Line6 POD HD300-->Marshall Valvestate 8080

Awatar użytkownika
AdrianHP
Posty: 7
Rejestracja: 14-10-2009 09:54

21-06-2011 17:40

Przykro mi nie pamiętam strony, była to jakas niemiecka wpisalem w google 112 kolumna i zaznaczylem jako grafike gdzies wygrzebalem.
Obrazek

Awatar użytkownika
AdrianHP
Posty: 7
Rejestracja: 14-10-2009 09:54

15-07-2011 11:50

http://www.tube-town.net/ttstore/index. ... ative.html Znowu mi wpadło w łapy więc wstawiam tak jak poprzednik chciał.
Obrazek

Awatar użytkownika
AdrianHP
Posty: 7
Rejestracja: 14-10-2009 09:54

15-07-2011 11:50

http://www.tube-town.net/ttstore/index. ... ative.html Znowu mi wpadło w łapy więc wstawiam tak jak poprzednik chciał.
Obrazek

demon
Posty: 138
Rejestracja: 13-01-2012 15:37

11-01-2013 07:35

Temat bardzo stary, ale żeby nie zakładać nowego to zapytam tutaj.
Zastanawiam się nad zbudowaniem kolumny gitarowej-praktycznie tylko do ciężkich brzmień. Niemal wszyscy polecają głośniki Celestion Vintage 30. Spotkałem się jednak z opinią, że nie są one za ciekawe brzmieniowo i np. Celestion Seventy 80 brzmią lepiej. Brzmienie jakiego szukam powinno mieć sporo dołu i środka, z łagodną górą. Czy możecie jakieś głośniki polecić? I od razu pytanie-gdzie je kupić?
Co do samej kolumny. W podanym linku faktycznie mają gotowce, wstawić głośniki i sporo roboty odpada. Tylko ceny...czy w Polsce nie ma tego typu sklepów? Bo znalazłem takie, gdzie mieli akcesoria do kolumn, ale samych obudów nie. Z góry dzięki za pomoc.
Obrazek

Wróć do „Zrób to sam”