Awatar użytkownika
KrzysztofBlas
Doradca
Posty: 24
Rejestracja: 15-12-2010 01:31

19-12-2010 19:47

W tym temacie czekam na wasze pytania dotyczące 1 części szkoły DVD "Gitarowe Wyzwania". W miarę czasu i możliwości postaram się sukcesywnie odpowiadać i wyjaśniać pojawiające się problemy podczas nauki.

Dla przypomnienia:

Obrazek

Gitarowe Wyzwania (2xDVD)

Multimedialna szkoła gry na gitarze na 2 płytach DVD. W ponad 4 godzinnym materiale zawarta jest ogromna ilość informacji niezbędnych dla każdego gitarzysty.
Od gitarowych początków, dla osób rozpoczynających swoją przygodę z instrumentem, poprzez techniki pracy prawej i lewej ręki, aż do zaawansowanych zagadnień związanych ze skalami oraz harmonią - tak obszernej szkoły gitarowej jeszcze nie było! To jednak nie wszystko. W osobnym rozdziale dowiesz się jak wybrać właściwy instrument, jak dokonać samodzielnie podstawowych regulacji, a także zobaczysz to, co do tej pory dla zwykłych śmiertelników pozostawało niewidoczne!

1) Jak ćwiczyć
2) Praca prawej ręki
3) Praca lewej ręki
4) Koordynacja rąk
5) Rytmika
6) Technika gry palcami
7) Interwały
8) Budowa akordów
9) Pentatonika, skala bluesowa
10) Skale modalne
11-17) Lekcje od 11 do 17 są kontynuacją lekcji 10
18) Improwizacja
19) Akordy - rozszerzenie
20) Gitara - co i jak?


Ujęcia z wielu kamer zapewnią niespotykany komfort nauki. W wielu najistotniejszych momentach samemu będziesz mógł dokonać wyboru kamery, której obraz chcesz oglądać. Wszystkie zagadnienia omówione są w zrozumiały i przejrzysty sposób, a szereg ćwiczeń i demonstracji pozwoli z łatwością opanować cały materiał. Pomimo tego, że szkoła przeznaczona jest dla gitarzystów akustycznych, uniwersalność materiału sprawia, że w równym stopniu skorzystają z niej fani gitar elektrycznych. Po obejrzeniu tego kompendium wiedzy, gitara nie będzie już miała dla Ciebie żadnych tajemnic!

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=IcS0NV6QAMQ

"W swojej szkółce Krzysztof Błaś dzieli się swoją wiedzą na temat gitary w bardzo prosty i sprawdzony sposób. Zaczyna od podstaw i nie bawiąc się w zbędne szczegóły przechodzi do konkretów. Robi to zawodowo przechodząc w kolejnych rozdziałach do coraz trudniejszych elementów. Jestem pewien, że posiadacze tego materiału podniosą na tyle swoje umiejętności, że po niedługim czasie - oczywiście odpowiednio intensywnie ćwicząc - osiągną wystarczająco dobry poziom do grania w zespołach i jako soliści. Polecam wszystkim."
- Jurek Styczyński

"Szkoła zawiera podstawową i niezbędną wiedzę ukierunkowaną na początkujących jak i średnio zaawansowanych miłośników gitary. Ostatnie rozdziały powinni zdecydowanie obejrzeć ci, którzy jeszcze nie mają instrumentu, a chcą wejść w jego posiadanie. Mamy tu bardzo cenne wskazówki i informacje podejmujące temat dokonywania wyboru i zwracania uwagi na właściwe czynniki przy zakupie gitar. Równie wartościowe są zagadnienia związane z techniką gry, zasadami muzyki i podejściem do muzyki. Wchodząc w posiadanie tego materiału dydaktycznego nie będziecie musieli wyważać dawno otwartych drzwi, co zapewne zaoszczędzi Wam czasu i energii."
- Krzysztof Misiak

"Polecam tę pozycję nie tylko amatorom gry na gitarze akustycznej, lecz również moim kolegom profesjonalistom. Cenne porady dotyczące zakupu gitary, szczegóły jej budowy i konserwacji, a także podstawowe sposoby dostosowania instrumentu do potrzeb muzyka przedstawiono w logiczny i przystępny sposób. Interesująco wytłumaczono podstawy gry na gitarze akustycznej wraz z wyborem technik i sposobem ich stosowania. Ciekawie omówiono podstawy improwizacji. Gratuluję!"
- Mietek Jurecki

// przypis GitarzysciPL
Zobacz: szkoła gitarowa dostępna w internetowej ksiegarni muzycznej SklepMuzyczny24.com
http://ksiegarniamuzyczna.pl/product/Gita ... tycznej,40
Krzysztof Błaś
www.krzysztofblas.com
http://www.facebook.com/profile.php?id=1832602290

skavi
Posty: 5
Rejestracja: 01-11-2012 21:52

30-11-2012 01:24

Szkołę kupiłem ze 2 lata temu. Jako początkujący gitarzysta myślałem, że nauczę się z niej tego wszystkiego co było napisane na okładce :) No ale jak większość polskich szkółek na gitarę także i ta szkoła jest, że tak powiem, "nietrafiona". Ale najpierw pozytywy.
Pierwsze 6 rozdziałów, nazwijmy to pierwszą częścią (plus ostatni 20. rozdział), to rewelacja.
1) Jak ćwiczyć
2) Praca prawej ręki
3) Praca lewej ręki
4) Koordynacja rąk
5) Rytmika
6) Technika gry palcami
20) Gitara - co i jak?

Mistrz cierpliwie za rączkę prowadzi ucznia przez podstawowe zagadnienia, dogłębnie wszystko wyjaśniając. I tego właśnie, jako początkujący, oczekiwałem. Generalnie materiał z tej części można później stosować jako na prawdę dobrą rozgrzewkę. Ok, to ta pozytywna "pierwsza część".

A czego początkujący oczekuje, gdy już umie się rozgrzać? Coś by pewnie pograł, pouczył się jakichś chwytów, może jakieś proste taby żeby w końcu zagrać jakiś prosty utworek?
Niestety w drugiej części mamy:
7) Interwały
8) Budowa akordów
9) Pentatonika, skala bluesowa
10) Skale modalne
11-17) Lekcje od 11 do 17 są kontynuacją lekcji 10
18) Improwizacja
19) Akordy - rozszerzenie

Po co początkującemu zasady budowy interwałów, pentatoniki, skali blusowej i wszystkich innych???????
A po co improwizacje? Już zaraz po nauce rozgrzewki??? I jeszcze jakieś rozszerzenie akordów?
Niestety, druga część składa się z zaawansowanych zagadnień, które są wyjaśnione tylko po łebkach. Przynajmniej w porównaniu do podejścia w pierwszej części. W każdym razie ja się pogubiłem i zupełnie nie wiem do czego miałbym zastosować wiedzę o interwałach a tym bardziej o skalach modalnych i innych. Nie tego oczekuje początkujący gitarzysta.
W szkole brakuje "środka" pomiędzy podstawami a zaawansowanymi zagadnieniami.
Brakuje przykładowych utworów dostosowanych do rozwijających się możliwości początkującego.
A przecież to chyba powinna być istota "szkoły" - nauka początkowo łatwych i krótkich a z czasem coraz trudniejszych i dłuższych fraz czy utworów dostosowanych do progresu umiejętności ucznia?
Może wtedy uczeń dostrzegł by sens nauki interwałów i skal?
W każdym razie tak są prowadzone szkoły np. na fortepian. Najpierw kilka nutek, potem kilka taktów i gramy Mozarta w wersji "easy".
I ja tego oczekiwałbym po szkole na gitarę.
Niestety moim zdaniem wydawnictwa dydaktyczne z tzw. "zachodu" ciągle biją te polskie na głowę - bo są pisane na zasadzie "dla każdego, jak najprościej". Tego u nas ciągle brakuje. Tak jakby w Polsce istnieli tylko "bardzo początkujący" i "zaawansowani".

Podsumowując jednym zdaniem: pierwsza część rewelacja, środka brak, druga część na "dużo później".

Awatar użytkownika
KrzysztofBlas
Doradca
Posty: 24
Rejestracja: 15-12-2010 01:31

10-12-2012 20:46

Problemem jest Twoje podejście do gry na gitarze. Moje szkoły nie uczą grać utworów ze śpiewników ogniskowych - tego możesz nauczyć się z innych opracowań. Gra na gitarze to coś więcej niż rzępolenie kilku akordów tak zwanym "biciem". Po co początkującemu zasady budowy interwałów, skal, pentatoniki itp? Bo to są właśnie podstawy gry i podstawy muzyki które początkujący powinien poznać. To nie są zaawansowane rzeczy tylko absolutne podstawy żeby solidnie uczyć się grać na gitarze. Zamiast szukać dziury w całym proponuje poszukać nauczyciela, lub porozmawiać z bardziej zaawansowanym od Ciebie gitarzystą który z pewnością wytłumaczy Ci jak ważne są elementy, które wydają Ci się niepotrzebne na tym etapie. Co do tekstów, że zachodnie wydawnictwa biją krajowe - nie rozpowszechniaj takich bzdur, tym bardziej nie podając konkretnych przykładów. Tak było jeszcze 10 lat temu - obecnie znajdziesz wiele wydawnictw po Polsku (nie obarczonych np. błędami w tłumaczeniu) które są bardzo dobre - trzeba tylko mieć trochę chęci i cierpliwości w nauce ;)
Niestety nikt nie może zagwarantować Ci, że nawet po 2 latach od zakupienia szkoły nauczysz się wszystkiego co napisane jest na okładce. Udało się to tysiącom gitarzystów którzy się z tej szkoły uczyli, niektórym jednak pewnie podobnie jak i Tobie - nie. Cóż, grunt to znaleźć przyczynę i dojść do odpowiednich wniosków. Jeżeli po 2 latach nie ogarnąłeś tego materiału to albo szukaj innych opracowań, które lepiej do Ciebie trafią, albo nauczyciela który na bieżąco będzie wyjaśniał niejasności, albo może warto zastanowić się nad zmianą instrumentu...

skavi
Posty: 5
Rejestracja: 01-11-2012 21:52

15-12-2012 23:36

No niestety reprezentuje Pan podejście "ja wydałem super szkołę ale niektórym się nie podobało bo to lenie i głąby".
Jak kupiłem Pana szkołę i chciałem dać Panu jakiś feedback. No ale widocznie Pan wie lepiej.

Proponuje przmysleć takie pytanie: dla jakiego targetu rynkowego stworzył Pan tą szkołę?

A jesli chodzi o konkrety to seria "dla bystrzaków" wydawnictwa Septem jest dużo bardziej inspirująca niz Pana szkoła.

Awatar użytkownika
KrzysztofBlas
Doradca
Posty: 24
Rejestracja: 15-12-2010 01:31

16-12-2012 14:53

Ależ ja właśnie napisałem że na rynku jest dużo zawodowych polskich szkół - Artura Lesickiego, Piotra Wójcickiego - nie myślałem tylko o swoich - czytaj ze zrozumieniem. Co do gitary dla bystrzaków - życzę powodzenia i szczęścia do poprawnego tłumaczenia w tej książce.... Skoro jest ona dla Ciebie tak inspirująca, a po 2 latach nie wiesz po co Ci interwały i skale to znaczy, że nie tylko tracisz czas ale także przez swoją postawę jesteś absolutnie zamknięty na jakąkolwiek naukę. Jestem ciekaw Twoich postępów za kolejne 2 lata - bo po takim czasie większość gitarzystów gra już na prawdę na poziomie - o ile rzeczywiście chcieli się uczyć a nie szukali dróg na skróty. Twój problem polega na tym, że myślisz, że sam wiesz co jest dla Ciebie najlepsze i jak i czego powinieneś się uczyć. Ustawienie rąk itp. ok, ale już teoria muzyki, skale, budowa akordów, harmonia - po co. Póki co tego wszystkiego nie potrafisz - mówiąc krótko nie potrafisz grać, więc nie ucz innych czego powinni cię uczyć... Może do ciebie nie przemawiać sposób wyłożenia materiału w takiej czy innej szkole, ale kiedy podważasz sens uczenia się konkretnych rzeczy (zwłaszcza tych podstawowych dla każdego muzyka) to świadczy to o twojej ignorancji która nie pozwoli ci osiągnąć w grze tego co byś chciał. Ostro - wiem - ale może dzięki temu dostaniesz kopa i na przekór moim słowom postarasz się ogarnąć te wszystkie rzeczy ;)
Krzysztof Błaś
www.krzysztofblas.com
http://www.facebook.com/profile.php?id=1832602290

Awatar użytkownika
Maciekityle
Posty: 405
Rejestracja: 08-03-2010 19:48

17-12-2012 14:34

No cóż... każdy ma swoją opinię o danym produkcie. Podzielam opinię Skavi.
Ogrywałem na YouTube więc się znam. Proszę zadawać pytania.

Wróć do „Szkoły gitarowe”