Awatar użytkownika
kubzun
Posty: 1360
Rejestracja: 28-11-2011 17:27

24-11-2012 15:32

Mam gitaropodobny wyrób made in UE, dwuletni już. Kupiona za 200zł nowa, co się spodziewać po niej, kupiłem najtańszą jaka była hehe. Ostatnio patrzę, a jej bryf wygiął się w pałąk, banan czy jak to się zwie. Wiem, że są sposoby na prostowanie gryfu w klasykach, lutnicy to robią, coś z mokrym materiałem, ale nie znam szczegułów. Może ktoś kojarzy jak się to robi? Chciałbym spróbować. Jak się gryf rozwali to trudno, to i tak tani szmelc i póki co grać się na tym nie da. Jak zrobię to może ktoś z niej jeszcze skorzysta. Pozdro
vinta9e pisze:W życiu potrzebne ci będą tylko dwie rzeczy: WD40 i taśma klejąca. Jeśli coś się nie rusza a powinno, użyj WD40. Jeśli się rusza, a nie powinno, użyj taśmy klejącej.

Awatar użytkownika
KuoniRath
Posty: 155
Rejestracja: 27-04-2012 23:32

24-11-2012 15:45

Pewnie miała metalowe struny. Gra nie warta świeczki, samemu raczej tego nie zrobisz, a lutnik za to ładnie skasuje.
wojtq125 pisze:Robota na budowie to bardzo kształcąca rzecz. Nauczyłem się otwierać piwo bez otwieracza.

Furch C21CM-Cut

Awatar użytkownika
kubzun
Posty: 1360
Rejestracja: 28-11-2011 17:27

24-11-2012 19:23

[quote="KuoniRath"]Pewnie miała metalowe struny. Gra nie warta świeczki, samemu raczej tego nie zrobisz, a lutnik za to ładnie skasuje.[/]
miala przez pare dni co prawda. ale wtedy zmienilem je na nylony i po tym fakcie jeszcze wszystko bylo okej. pozniej stala sobie bez strun pare, a moze parenascie miesiecy. gryf nie jest zfiksowany, tylko wygiety. nie boje sie skomikowanych metod, do lutnika tego nie oddam bo mi sie nie oplaca. jak ktos zna metode, niech mi ja poprostu opisze, ew odesle do innej strony/tematu.

Awatar użytkownika
KuoniRath
Posty: 155
Rejestracja: 27-04-2012 23:32

24-11-2012 19:42

kubzun pisze:
KuoniRath pisze:Pewnie miała metalowe struny. Gra nie warta świeczki, samemu raczej tego nie zrobisz, a lutnik za to ładnie skasuje.[/]
miala przez pare dni co prawda. ale wtedy zmienilem je na nylony i po tym fakcie jeszcze wszystko bylo okej. pozniej stala sobie bez strun pare, a moze parenascie miesiecy. gryf nie jest zfiksowany, tylko wygiety. nie boje sie skomikowanych metod, do lutnika tego nie oddam bo mi sie nie oplaca. jak ktos zna metode, niech mi ja poprostu opisze, ew odesle do innej strony/tematu.



Owijamy gryf mokrą szmatą i robimy system ścisków, który tworzy dźwignię a dodatkowo podgrzewamy całość Farelką. Nie jest to robota na kwadrans i wymaga trochę wprawy aby nie przesadzić ale też wymaga trochę narzędzi. Raczej nie na domowe warunki.

wojtq125 pisze:Robota na budowie to bardzo kształcąca rzecz. Nauczyłem się otwierać piwo bez otwieracza.

Furch C21CM-Cut

Awatar użytkownika
conscious
Doradca
Posty: 1379
Rejestracja: 22-09-2009 02:30

24-11-2012 20:42

Owszem, na domowe warunki nie, bo prędzej ci progi wyjdą, niż się gryf wyprostuje, albo podstrunnica, jak nie cały gryf się odklei. Daruj sobie i tyle:)
Furch G23CR Elite - cedr palisander
Furch S20CM - cedr mahoń
Vintage V100 Lemon Drop - Seymour SH2 SH4
Line 6 Pod HD 500

Awatar użytkownika
kubzun
Posty: 1360
Rejestracja: 28-11-2011 17:27

24-11-2012 23:51

dajcie spokój, teraz ta gitara nadaje się na wyrzucenie, co mi szkodzi spróbować :D System ścisków czyli coś, co równomiernie by naprężało gryf w kierunku przeciwnym do jego wygięcia? Mokra szmata i farela to słyszalem. Ile gitara może tak leżeć? tzn ile czasu? żeby jej nei rozwalić do reszty
vinta9e pisze:W życiu potrzebne ci będą tylko dwie rzeczy: WD40 i taśma klejąca. Jeśli coś się nie rusza a powinno, użyj WD40. Jeśli się rusza, a nie powinno, użyj taśmy klejącej.

Awatar użytkownika
conscious
Doradca
Posty: 1379
Rejestracja: 22-09-2009 02:30

25-11-2012 00:14

Potem drewno trzeba do odpowiedniego poziomu wysuszyć, a ile dni ma się naciągać, to musisz oceniać na bieżąco. Co do naciągania, to nie w przeciwną stronę, tylko bardziej jakbyś chciał go wydłużyć, czyli zasymulować odwrotną siłę, do naciągu strun.

PS. O wiele łatwiej, a skoro i tak do wyrzucenia, to może pobaw się w wmontowanie pręta napinającego :)?
Furch G23CR Elite - cedr palisander
Furch S20CM - cedr mahoń
Vintage V100 Lemon Drop - Seymour SH2 SH4
Line 6 Pod HD 500

Awatar użytkownika
KuoniRath
Posty: 155
Rejestracja: 27-04-2012 23:32

25-11-2012 00:25

Haha :d Jak kiedyś jechałem pociągiem, to spotkałem gościa, który grał w jakims rockowym zespole. Jak mu powiedziałem ,ze gram na gitarze klasycznej, to powiedział, żebym wbił sobie pręt, założył metalowe struny i będę miał akustyka <twarz> :D
wojtq125 pisze:Robota na budowie to bardzo kształcąca rzecz. Nauczyłem się otwierać piwo bez otwieracza.

Furch C21CM-Cut

Awatar użytkownika
kubzun
Posty: 1360
Rejestracja: 28-11-2011 17:27

25-11-2012 14:05

Pręt w klasyku? hmm trochę dziwne :D To zbyt tania gitara, nie opłaca mi sie. Zresztą trzeba by wymienić progi, to obecne są do bani. Siodełko jest słabe, i te "rolki" na kluczach na metalowe trzeba by, a wolał bym w gitarę zbyt duzo kasy nie wkladac. Dzięki za pomoc, za gitarę wezmę się chyba od jutra lub wtorku, jak skończę to pochwalę się rezultatem, no albo porażką hehe pozdrawiam
vinta9e pisze:W życiu potrzebne ci będą tylko dwie rzeczy: WD40 i taśma klejąca. Jeśli coś się nie rusza a powinno, użyj WD40. Jeśli się rusza, a nie powinno, użyj taśmy klejącej.

Awatar użytkownika
kubzun
Posty: 1360
Rejestracja: 28-11-2011 17:27

14-12-2012 21:26

dluzszy czas sie nie odzywalem, brak czasu. opowiem co zrobilem. najpierw, kiedy to sile przylozylem do gryfu w kierunku zgodnym do wykrzywieni, wada sie poglebila, juz po jednym dniu. pomyslalem, ze za duzo kg, zmniejszylem z 2kg do 1, ale zadnej zmiany nie zanotowalem. po 3 dniach postanowilem zmienic kierunek " wyginania" i jest znaczaca poprawa, tak juz dwa dni stoi ale jest nawet lepiej niz na poczatku. nie wiem czemu akurat tak skoro powinno byc odwrotnie, ale dziala. teraz powiem jak to wyglada. zamiast fareli wykorzystalem kaloryfer hehe akurat goracy, a tak to ustawilem ze grzeje na gryf a nie na korpus. gitara lezy topem do podlogi, glowka jest zaparta o drewienko a ono o spod grzejnika. kolejne drewienko podlozylem pod 13 prog, gdyz tylko tam bylo wygiecie, nigdzie indziej. gryf owiniety mokra szmata, mocze co jakies 12h. ale widocznie za czesto, bo widze ze wychodza mi progi. co pozniej zrobic z nimi, wbic przez jakis filc i zrobic im szlif? sa takie male ze to sie moze nie udac.
wybaczcie jezyk i bledy, pisze z telefonu
vinta9e pisze:W życiu potrzebne ci będą tylko dwie rzeczy: WD40 i taśma klejąca. Jeśli coś się nie rusza a powinno, użyj WD40. Jeśli się rusza, a nie powinno, użyj taśmy klejącej.

Scanundo
Posty: 4
Rejestracja: 21-08-2013 12:31

15-12-2019 21:32

Ciekaw jestem jak sobie poradziłeś z tym gryfem. Czy ostatecznie cała operacja się powiodła. Korzystasz jeszcze z forum?

Wróć do „Gitary akustyczne i klasyczne”