Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

09-08-2012 22:37

Zwracam się do braci gitarowej o porady i pomoc.
Mój może nie taki ogromny problem polega na tym że, mam motywację i chęć popchnięcia swoich umiejętności wprzód ale.. cholera! nie wiem jak i od czego zacząć ten popych.
Codziennie siadam: rozciągam palce lewej i prawej.Potem wrzucam się na improwizację.. posługuje pentatoniką minorową i częścią molu naturalnego (eolskiej).Arsenał może i ubogi ale mi w zupełności wystarczy i pamiętając słowa Wilka który kiedyś odpowiedział mi w jednym temacie: jedną pentatoniką ograsz country,blues,rock,metal,funk.Wszystko zależy od osłuchania się w gatunku, "liźnięcia języka danego gatunku".
Oprócz tego błądzę po gryfie wychodząc poza obręb dźwięków skali.. Często wychodzą jakieś krótkie zagrywki w dwóch pozycjach.Albo coś skleję z kilku dźwięków tak aby miało ręce i nogi. Nie jest ze mną źle też ze słuchem.Mimo że zagrałem tylko dwie próby z zespołem, takie doświadczenie dało mi kopa muzycznego i mój słuch polepszył się.
Podstawowe techniki gry nie robią mi kłopotu.Sweepów,shredów nie stosuje - nie umiem to raz, dwa nie jestem rajdowcem gitarowym ;D

Improwizuje głównie na wyczucie,pamięć konkretnych dźwięków które się z sobą kleją.Nie wyklepałem na pamięć gryfu.. trochę jestem jak Ci czarni blues meni: może kiepsko z teorią,ale feeling jak najbardziej ^^


Mimo tego wszystkiego (przepraszam że tak długo i gratuluje tym którzy dotrwali do tego momentu) brakuje mi w grze wyższego poziomu.Mój problem to problem z tym że nie widzę kierunkowskazu.Było by mi miło gdyby ktoś mi wskazał jakieś ścieżki,alternatywy.Coś dzięki czemu moje umiejętności podskoczą na poziom wyżej.
Wszelkie sugestie mile widziane.

Pozdrawiam serdecznie!

Iktorn
Posty: 44
Rejestracja: 10-08-2012 00:08

10-08-2012 00:29

Jestem nowy na tym forum lecz jednak pozwolę sobie zabrać głos;p Jeżeli masz swój zespół to to jest już duży krok w polepszaniu swoich umiejętności:) daje to dużo szerszy obraz na to co dzieje się podczas grania. A co do technik takich jak sweepy czy shredy to wcale nie trzeba być rajdowcem gitarowym ale za to cierpliwość tutaj bardzo procentuje:) (sam przez to przechodziłem);p a zastosowanie takich technik od czasu do czasu w solówce jest raz - efektowne a dwa - dodaje swoistego kopa;p
Obrazek

Scorpie
Posty: 736
Rejestracja: 24-11-2011 09:08

10-08-2012 01:37

Ja bym na twoim miejscu spróbował zacząć komponować. Po 1 istotna umiejętność, po 2 komponuj tak, aby każdy nowy utwór był dla ciebie wyzwaniem technicznym do zagrania i tak stopniowo coraz trudniej. Cierpliwość i nudne ćwiczenia procentują technicznie ale to pewnie wiesz. A sweepy i inne shredderskie techniki warto umieć dla samego umienia nawet moim zdaniem. A szybka gra to nie tylko domena metalu, polecam Al Di Meola - Race with the devil on spanish highway, ja się zaparłem kiedyś, żeby to zagrać i mi się udało jakoś więc i ty dasz radę.
I drive a rolls royce, 'cos it's good for my voice

Awatar użytkownika
wojtq125
Posty: 261
Rejestracja: 13-10-2011 18:07

10-08-2012 10:38

Naucz się eolskiej na perfect i przez to będziesz umiał wszystkie skale modalne. Musisz tylko kombinować gdzie znajdują się dźwięki toniczne, oraz od których stopni eolskiej zaczynają się inne skale. Jak umiesz już pentatonikę molową to zobacz jak ją przekształcić w bluesową (dodanie jednego dźwięku). Ciekawe efekty daje łączenie pentatoniki i skal modalnych. Np. grasz sobie bluesik przez parę taktów (w pentatonice durowej) i później miękko przechodzisz w skalę jońską. Później z jońskiej poprzez zmianę akordów w tle możesz przejść w inne skale. Jest tu bardzo dużo do ogarnięcia :) Polecam od czasu do czasu robić sobie warsztaty z mayszkoły albo magazynu gitarzysta.
Cort Cr 250 - Unitra Eltron 50 - DIY Atom 5w - DIY mxr dist+ - DIY Marshall Bluesbreaker
- DIY PurplePlexi - Diy paka 2x12 - M-audio Fast Track - Vox Ad50Vt
Obrazek

Iktorn
Posty: 44
Rejestracja: 10-08-2012 00:08

10-08-2012 12:16

Ja korzystałem z lekcji Marka Kołakowskiego które można znaleźć na youtube:) Tobie też polecam:)
Obrazek

Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

10-08-2012 14:28

wojtq125 pisze:Naucz się eolskiej na perfect i przez to będziesz umiał wszystkie skale modalne. Musisz tylko kombinować gdzie znajdują się dźwięki toniczne, oraz od których stopni eolskiej zaczynają się inne skale. Jak umiesz już pentatonikę molową to zobacz jak ją przekształcić w bluesową (dodanie jednego dźwięku). Ciekawe efekty daje łączenie pentatoniki i skal modalnych. Np. grasz sobie bluesik przez parę taktów (w pentatonice durowej) i później miękko przechodzisz w skalę jońską. Później z jońskiej poprzez zmianę akordów w tle możesz przejść w inne skale. Jest tu bardzo dużo do ogarnięcia :) Polecam od czasu do czasu robić sobie warsztaty z mayszkoły albo magazynu gitarzysta.


Eolska nie jest trudna do opanowania.Dzięki temu że stosuję się do superpozycji i wiem jak po sobie następują w skali eolskiej znam praktycznie całą.Wystarczy odpowiedni przesunąć łapę na gryfie pamiętając o ułożeniu superpozycji w eolskiej o voila!
Myślałem nad zabawą w interwały,sięgnięcia po jakieś ćwiczenia na sweepy czy sherdy.
Posiadacie linki do ćwiczeń na te dwie techniki? Bo do mayo-szkoły zajrzę na pewno mimo że na dawniej nic z niej nie rozumiałem ^^

Awatar użytkownika
wojtq125
Posty: 261
Rejestracja: 13-10-2011 18:07

10-08-2012 15:11

Jak umiesz eolską to umiesz wszystkie skale modalne. Załóżmy masz a-eolską. Od jej trzeciego stopnia zaczyna się C-jońska (czyli c-dur). Czyli zmieniamy tylko dźwięk toniczny, poruszając się po tych samych dźwiękach. Analogicznie jest z innnymi skalami. Dając za I stopień jońską otrzymujemy taki szereg:
I-jońska
II-dorycka
III-frygijska
IV-lidyjska
V-miksolidyjska
VI-eolska
VII-lokrycka

Jak mamy skalę C-jońską to zawiera ona te same dźwięki co d-dorycka, e-frygijska, f-lidyjska, g-miksolidyjska,
a-eolska i h-lokrycka
Cort Cr 250 - Unitra Eltron 50 - DIY Atom 5w - DIY mxr dist+ - DIY Marshall Bluesbreaker
- DIY PurplePlexi - Diy paka 2x12 - M-audio Fast Track - Vox Ad50Vt
Obrazek

Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

10-08-2012 15:20

Znam system 7 skal w jednej. Problem w tym że dla mnie brzmi to wszystko tak samo i tyle.Nie pamiętam gdzie leżą dźwięki toniczne danych skal,nie zaprzątam sobie tym łba.
Wiem dlaczego ten system funkcjonuje a nie inaczej.Dźwięki C Jońskiej są takie same jak A Eolskiej i itp. Tak samo można zrobić z inną skalą w innej tonice. Ja to wszystko wiem ^^

Awatar użytkownika
wojtq125
Posty: 261
Rejestracja: 13-10-2011 18:07

10-08-2012 15:42

No to dlatego ludzie polecają się nauczyć rozkładu dźwięków na gryfie na początku nauki. Zrób tak jak ja. Wydrukuj sobie gryf z rozpiską dźwięków i się ucz z tym diagramem. I nie brzmi to tak samo. Zagraj sobie oktawę c jońskiej, a później e frygijskiej. Później zagraj sobie jakąś frazę zaczynając i kończąc na C (jońska) a później to samo tyle że na E(frygijska). Jeżeli dalej nie będziesz słyszał różnicy w brzmieniu tego co grasz to ja już nie wiem.
Cort Cr 250 - Unitra Eltron 50 - DIY Atom 5w - DIY mxr dist+ - DIY Marshall Bluesbreaker
- DIY PurplePlexi - Diy paka 2x12 - M-audio Fast Track - Vox Ad50Vt
Obrazek


Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

23-08-2012 23:35

wojtq125 pisze:No to dlatego ludzie polecają się nauczyć rozkładu dźwięków na gryfie na początku nauki. Zrób tak jak ja. Wydrukuj sobie gryf z rozpiską dźwięków i się ucz z tym diagramem. I nie brzmi to tak samo. Zagraj sobie oktawę c jońskiej, a później e frygijskiej. Później zagraj sobie jakąś frazę zaczynając i kończąc na C (jońska) a później to samo tyle że na E(frygijska). Jeżeli dalej nie będziesz słyszał różnicy w brzmieniu tego co grasz to ja już nie wiem.


Nie słyszę różnicy może dlatego że jestem na bakier z znajomością dźwięków na gryfie na pamięć.Gram na "czuja",superpozycjami i wiem jak się łączą w jedno.Po prostu - intuicyjna gra i tyle ^^

Awatar użytkownika
Blisher
Posty: 139
Rejestracja: 08-05-2011 17:05

24-08-2012 00:35

Chcesz iść "poziom wyżej" a nie umiesz dźwięków na gryfie?

Awatar użytkownika
Gveir
Posty: 443
Rejestracja: 19-07-2010 19:05

24-08-2012 12:19

Otóż to.Nie klepałem gryfu na pamięć a mimo tego.. hej! Potrafię grać.Nie umiem tego wytłumaczyć,po prostu może pamiętam gdzie dalej połączyć dźwięk,może to intuicja.

Wróć do „Ćwiczenia i techniki gitarowe”