incantato
Posty: 1
Rejestracja: 23-05-2023 07:06

23-05-2023 10:59

Część !

Chciałbym kupić sobie mocno uniwersalną gitarę, na której zagram i mayera i solidny riff

myślę, że to czego szukam to gitara w układzie HSS ,
najbardziej przychylnie póki co patrze na fendery strato w ukladzie hss i tu mi się pojawił ciekawy instrument jakim jest Deluxe z 2011-2015 czy elite z 2018 - oba z przystawka shawbucker... Ale....

nie znam się zbytnio na fenderach; ogrywałem ostatnio fendera american deluxe z przystawką shawbucker. gada świetnie, jednak za te same pieniądze można kupić fender elite shawbucker... (z tego co rozumiem jest to usprawniony następca ? )

możecie coś podpowiedzieć na temat tych gitar ?

generalnie kilka pytań mam jeszcze więc może je nieco streszcze:

1. co sądzicie o gitarach fender american deluxe oraz elite ?
2. czy jakaś inna gitara była by godna polecenia ? (mysle ze budzet to +/- 8000zł
3. czy warto bawić się w sprowadzanie gitary z usa przez Reverb ? można kupic dokladnie te same modele co unas jakieś 25% taniej .
4. jak to dokładnie jest z fenderami, nazwy odpowiadają kolejnym seriom - tj fender deluxe, następnie wyszedł elite którego na koncu zastapił ultra ? jest gdzies jakas tabela w której mógłbym porównać jakie serie wychodziły jako następcy , jakie były bardziej niszowe etc ?

dziękuję za podpowiedzi :)

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

23-05-2023 19:48

Ja może odpowiem Ci dookoła nieco. Jeżeli szukasz gitary w takim budżecie, to znaczy, że grasz już od lat. To już pólka wioseł zawodowych, więc jesteś profesjonalistą. Tymczasem pytanie zadajesz jak człowiek, który kupuje pierwszą gitarę w życiu. Dlatego odczuwam trochę dysonans. Gitary w tym budżecie wykonane są zazwyczaj tak samo dobrze. Nie mają raczej znaczących wad. Wybór gitary w tym budżecie to kwestia już bardzo indywidualna, bo różnią je niuanse brzmieniowe, układy przetworników, konstrukcja (nie jakość konstrukcji, tylko typ, rodzaj), liczba progów (22, 24), skala itp. Słowem - kwestie preferencji indywidualnych. Nikt Ci naprawdę odpowiedzialnie nie odpowie na zadane w taki sposób pytanie, bo to co ja uznam za super fajne, dla kogoś innego będzie totalną porażką. Już nawet w budżecie o połowę niższym takie pytanie i takie ewentualne porady byłyby bez sensu. Jedyna odpowiedzialna rada w takim przypadku brzmi: ogrywaj, wybieraj, aż trafisz na takie wiosło, które będzie Ci odpowiadało. I to nie tylko marka czy model, ale wręcz egzemplarz.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1792
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

23-05-2023 21:04

6nt pisze:Dlatego odczuwam trochę dysonans.

Tak, ja też... :-)
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1649
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

26-05-2023 09:31

Nie wiem dokładni jak się ma Delux do Elite, bo Elite to taki bardziej superstrat w obudowie stratocastera. Jakie ma przetworniki, to już mniejsza o to, bo to jest wymienialne, ale kształt, profil gryfu i radius ( compound 12-16) mówi wiele za siebie. To wiosło nie bierze jeńców i gdyby szlaków nie przetrał Grover Jackson, pewnie nie było by inspiracji do tak zaciekłej walki między Ibanezem, Jacksonem (Charvelem), ESP a Fenderem, bo jednak ta trójca czerpie z wynalazku z 1954r bardzo dużo. Zatem Elite to jest zawodnik, a mało gitarzystów o nim wie, a jeszcze mniej trzymało ten twór ze stajni Fendera.

Wróć do „Gitary elektryczne”