Awatar użytkownika
GitarzysciPL
Administrator
Posty: 659
Rejestracja: 26-01-2007 19:28

26-11-2009 03:48

Autor BulletProofCupid

Interwałów najłatwiej się uczyć na klawiszach, w teorii to po prostu odstępy pomiędzy dźwiękami. Tzn(tu posłużę się klawiaturą fortepianu) odstęp kwarty to po prostu odstęp czterech klawiszy. Jak masz np. dźwięk C to kwartę stworzysz dodając do tego kolejny czwarty dźwięk(w tym wypadku będzie to F). Tak samo sekunda to dwa najbliższe siebie dźwięki gamy naturalnej C-dur. Czyli na przykłąd C i D.
Ugh..nie wiem jak to bardziej łopatologicznie wytłumaczyć.
Może pomogą opisy cyfrowe
Pryma-1
Sekunda-2
Tercja-3
Kwarta-4
Kwinta-5
Seksta-6
Septyma-7

Każda ta liczba oznacza odległość w jakiej dane dźwięki znajdują się od siebie, czyli septyma to odległość siedmiu dźwięków,seksta sześciu,kwinta pieciu itd itp. Oczywiście jeżeli stworzysz kwartę np pomiędzy H i E to wyjdzie tryton a nie kwarta, ale na tym poziomie to wyższa szkoła jazdy, staram Ci się nie namącić w łepetynie.

==================================================================

Autor: Wilq

Interwaly sa podstawa wszystkiego w muzyce :) Kazda melodia, skala, akord... wszystko opiera sie na zaleznosciach miedzy dzwiekami. A miedzy dzwiekami wystepuja wlasnie odleglosci zwane interwalami.

Znajac dobrze interwaly jestes w stanie tworzyc DOWOLNY akord, kiedy tylko chcesz =) Uczenie sie skal ze znajomoscia interwalow tez daje wieksze profity, poniewaz na podstawie samych skladnikow (interwalow budujacych skale) jestes w stanie okreslic do jakich akordow ona pasuje i jakie mozna na niej stworzyc.

Na poczatku interwal wydaje sie byc czyms abstrakcyjnym, ale postaraj sie o nim nie myslec jak o samej nazwie (cos w stylu "ok to jest tercja, ale co z tego?"), tylko skup sie na tym, ze interwal tworza dwa dzwieki i ich roznica w czestotliwosci. Zobacz sobie budowe jakiegos akordu, ktory potrafisz zagrac, zagraj go caly, a potem po kolei osluchaj sie z interwalami z jakich sie sklada, prawdopodobnie jak zrobisz to pare razu to zaczniesz je slyszec wszystkei na raz w akordzie. Sprobuj sobie grac akordy molowy i durowy na zmiane (ale tylko trojdzwiek) i postaraj sie wylapac roznice miedzy nimi (ta roznica jest tercja, w molowym jest mala, a w durowym jest wielka) - te akordy roznia sie jednym dzwiekiem, ktory nadaje im charakter, moze uda Ci sie go wylapac... jest mnostwo roznych cwiczen i jeszcze wiecej mozesz sobie sam wymyslic :) ale na poczatek podstawa jest nauczenie sie nazw tych interwalow i ich polozenia na gryfie =) Jak posiedzisz troche w teorii i praktyce to bedzie dla Ciebie czyms najbardziej naturalnym na swiecie, ze seksta wielka od F to D, tryton od A to D#, a septyma okresla charakter dominantowy akordu :)
=> Katalog Muzyczny - dodaj swój profil lub stronę
=> Sklepy Muzyczne - ranking sklepów muzycznych - sprawdź sklep zanim kupisz!!!

Wróć do „Poradniki (teoria, nauka gry)”