rae0113
Posty: 1
Rejestracja: 22-01-2014 13:40

22-01-2014 13:48

Dzień dobry.
Jestem leworęczny. Po kilku latach brzdąkania na gitarze praworęcznej stwierdziłem z żalem, ze niestety moja prawa ręka nie nadąża i z jej rytmiką też jest kiepsko.
Dlatego też postanowiłem przestawić się na granie na gitarze leworęcznej.W związku z tym mam kilka pytań.
Czy gitara leworęczna różni się od praworęcznej tylko mostkiem, czy również menzura jest inna? Inaczej ujmując -czy można przełożyć struny i mostek w gitarze praworęcznej i grać na niej drugą stroną?
Jeśli nie -jakie gitary akustyczne dla leworęcznych moglibyście mi podsunąć ? Chodzi o gitarę bez przetwornika, w cenie do 1000 zł ( może lekko powyżej ) do grania rockowych kawałków w domowym zaciszu.
Widziałem fajne Dowiny, niestety nie występują w wersjach leworęcznych, a jedyna jaką mają to model 999 i kosztuje ponad 2 tys.
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Awatar użytkownika
James_Bond
Doradca
Posty: 551
Rejestracja: 16-09-2007 16:58

22-01-2014 14:06

Gitara leworęczna to lustrzane odbicie praworęcznej można powiedzieć.
-struny w odwrotnej kolejności
-kąt ustawienia mostka jest obrócony o 180 stopni
-nacięcia siodełka w gryfie mają odwrotną kolejność jeśli chodzi o głębokość i szerokość otworów
To jedyne różnice.

Praworęczną da się przerobić, tyle że wiąże się to z zaślepieniem rowka, który pozostaje po starym mostku i wyfrezowanie nowego (robiłem podobną akcję na gitarze, której fabryka zrobiła za krótką menzurę). Z siodełkiem sprawa jest już banalna, tyle że trzeba odżałować te kilka złotych na nowe leworęczne, albo "czyste" bez nacięć i wykonać je samemu.

Wróć do „Jaka gitara akustyczna / klasyczna od 500zł - 1000zł”