Awatar użytkownika
pawianus012
Posty: 29
Rejestracja: 27-10-2012 17:29

22-12-2014 23:33

Tutaj jest pierwszy kawałek, jak na początek - prymitywnie. Ta sama, wolna melodia z domieszką FX. Utwór: https://soundcloud.com/kamil-wrzoskiewicz/thousand-steps-to-purgatory

Ok, jest tutaj drugi (ale pierwszy taki trochę porządniejszy hehe :) ) kawałek mojej twórczości. Gatunek: thrash, (tak trochę) melodic metal. Są niedociągnięcia, ale rzućcie uchem:
https://www.youtube.com/watch?v=XCF-Jk-PSXg

A tu kolejny. Trzeci utwór postanowiłem stworzyć w klimacie post-metal z domieszką black (wiem, że co do gatunku i tak będą zarzuty :P ). Co mi wyszło, to nie wiem, sam nie stwierdzę. Wykorzystałem prosty automat perkusyjny GTG DPC 3, a bas przesterowałem i to mocno.
Tu link do utworu: https://www.youtube.com/watch?v=XRAHOdgn-Dk

Czwarty utwór chciałem zrobić tak, aby już na początek kopał w gębę :P. Czy wyszło dobrze, sami oceńcie. Pobawiłem się trochę octaverem w ścieżce LEAD. Znowu dodałem blackowy bridge (co chyba będzie moim muzycznym signature movem :D), piosenkę utrzymałem z kolei w klimacie groove/post metal.
Linkacz: https://www.youtube.com/watch?v=rd_in_-5VQ8


Piszcie, oceniajcie, szczera krytyka mile widziana ;)
Ostatnio zmieniony 10-07-2015 18:32 przez pawianus012, łącznie zmieniany 1 raz.


Dareios
Posty: 224
Rejestracja: 16-01-2012 15:33

11-07-2015 13:10

Musisz poważnie popracować nad miksami, albo zlecić to komuś innemu. Ciężko ocenić samą muzykę, jeżeli jest tak zrealizowana że niektórych motywów czy smaczków zwyczajnie nie słychać. Masz poważne tendencje do przesadzania z pogłosami. Odnoszę wrażenie że ty na cały miks nałożyłeś pogłos, a nie na pojedyncze ścieżki. Efekt jest taki że robi się wielki bałagan jak wchodzi kilka ścieżek na raz. Nakładaj pogłosy tam gdzie są potrzebne, a nie na wszystko jak leci, np na stopę perkusji to raczej pogłosu się nie nakłada bo stopa ma właśnie uderzać punktowo, jak się ją rozmyje pogłosem to traci swoją energię. Tak samo z basem.

Bas natomiast zazwyczaj po prostu sobie brzęczy w tle i nie wiadomo za bardzo po co. Może niekoniecznie trzeba go przesterowywać? Bas w miksie ma przede wszystkim wypełniać dół pasma. Przesterowując go jak gitarę elektryczną zabierasz mu ten dół i de facto robi się z niego kolejna elektryczna gitara. Oczywiście można bas przesterować, ale trzeba to robić tak aby całość dobrze brzmiała. Czasami przesterowanie basu pomaga mu przebicie się przez miks, ale chyba nie o to chodziło.

Ostatni kawałek to natomiast prawdziwy Frankenstein - sklecony z kilku fragmentów i to chyba na poziomie pliku z miksem. Coś się nagle urywa, od razu wchodzi zupełnie inne brzmienie gitary, ze stereo robi się mono, a potem znowu stereo - o co to chodzi? Ja wiem, chciałeś dać środkową gitarę a potem rozbić ją na kanały, ale dlaczego od razu nawet perkusja jest w mono?

Co do samej muzyki - pierwszy kawałek jest klimatyczny, trochę mało się w nim dzieje (a już na pewno jak na 10 min trwania), jakby go trochę skrócić, urozmaicić no i porządnie zrealizować to byłoby dobre intro na płytę. W tym kawałku basu za bardzo nie przesterowałeś i brzmi to od razu lepiej. Tylko musisz jeszcze dół opanować bo momentami rezonuje strasznie. Więc albo HPF na każdej ścieżce oprócz stopy i basu, albo kompresja wielopasmowa.

Drugi kawałek natomiast ma chyba najlepsze brzmienie z zaprezentowanego materiału. Nie słyszę tam szczerze mówiąc melodic death metalu, ale to nic złego. Blachy są tam strasznie sprasowane, przesterowałeś je? Niestety ta gitara która wchodzi mniej więcej w środku w ogóle brzmieniowo nie pasuje do reszty. Jest kompletnie nieczytelna i nie pasuje do niczego.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
pawianus012
Posty: 29
Rejestracja: 27-10-2012 17:29

11-07-2015 13:30

I to jest prawdziwa opinia. Dzięki stary, to się przyda ;-) . Co prawda dopiero uczę się miksu i ogółem trochę przesterowałem perkusję, to prawda, także prawdą jest to, że nakładałem pogłos na cały miks. To w takim wypadku jeszcze kilka pytań laika, bo sam mam problem i chciałbym, aby ktoś obeznany mi poradził:
1. Kiedy dawać perkusję i bas w mono, a kiedy w stereo?
2. Jak ustawić gitary rytmiczne tak, by nie zagłuszały prowadzącej i odwrotnie?
3. Czy ścieżkę gitary prowadzącej rozbijać na L i P?

BTW jeszcze raz dzięki za szczerą i dobrą opinię :-D

Dareios
Posty: 224
Rejestracja: 16-01-2012 15:33

11-07-2015 15:19

Wiesz, ja nie jestem profesjonalistą. Sam popełniam dalej wiele błędów i mam dylematy w jaki sposób rozwiązać konkretne zagadnienie.

W tej materii też nie ma "jedynie słusznych" metod. Podstawową zasadą jest to, że najważniejsze jest to co słyszysz a nie to co widzisz. Jeżeli jakieś rozwiązanie daje dobre rezultaty to znaczy że jest dobre.

Oczywiście nikomu nie pomoże jeżeli pytając np jak kompresować perkusję usłyszy w odpowiedzi "tak aby brzmiało dobrze", bo on nie wie właśnie gdzie szukać tego "dobrze".

Odpowiadając na twoje pytania, ale w innej kolejności:

ad 3

Na początek wyjaśnijmy czym jest stereo. Efekt stereo to polega na różnicy pomiędzy stroną prawą i lewą. Jeżeli odtworzysz jedną monofoniczną ścieżkę to grać będą oczywiście oba głośniki - ale będzie mono. Dlaczego? A dlatego, że oba głośniki będą grały dokładnie to samo. I tak czasami ludzie myślą, że jak nagrają jedną partię gitary, potem skopiują ją i wyślą prawa lewa to mają stereo - guzik. Mają mono, tylko głośniej. Obie strony będą grały dokładnie to samo, nie będzie żadnych różnic pomiędzy stronami to będzie to grało środkiem, tzn mono.

Co wtedy zrobić? Trzeba zrobić dwa osobne nagrania i wtedy je wysłać na kanały. Dwa nagrania zawsze będą się czymś różnić, zawsze będzie trochę niedokładnie, trochę krzywo, trochę inaczej szarpnięta struna - wtedy będzie efekt stereo.

Można też zrobić coś takiego co się nazywa pseudostereo. Polega to na tym ze skopiowaną ścieżkę gitary przesuwasz o kilkanaście/kilkadziesiąt ms. Tylko tu trzeba być ostrożnym ponieważ są to identyczne sygnały i mogą się pojawić przesunięcia fazowe. Wtedy trzeba tak celować aby obie ścieżki były zgodne w fazie, tzn jak przesuwasz ścieżkę to tak aby górka na jednej pokrywała się z górką na drugiej. Można też spróbować jedną ze ścieżek odstroić o kilka/kilkanaście centów. To już trzeba dobrać na słuch, ale najlepiej po prostu nagrać partię gitary drugi raz.

Natomiast czy w ten lub inny sposób robić z gitary prowadzącej stereo? Raczej nie. Typowe solówki zazwyczaj powinny iść środkiem, bo to one mają być z przodu w danym momencie, ale czasami robi się z tego stereo dla uzyskania konkretnego efektu. Czasami też wprowadza się różne zharmonizowane linie melodyczne, wtedy często rozbija się na kanały. Ogólnie uważam, że standardowa solówka powinna iść środkiem, ale to tak naprawdę zależy od aranżu.

ad 1

Bas

Bas ogólnie zawsze powinien iść środkiem. Jak rozbijesz bas na kanały to straci większość ze swojej mocy.

Perkusja

Perkusja jest dużym instrumentem (bardziej zestawem instrumentów) i nagrywa się ją kilkoma mikrofonami. Przykładowo: jeden mikrofon zbiera centralę, drugi werbel, trzeci i czwarty tomy, piąty i szósty to overheady zbierające blachy oraz całą resztę, a do tego jeszcze jeden, dwa mikrofony odstawione gdzieś daleko które zbierają pogłos pomieszczenia.

Nagrania te na osobne tracki i z każdym postępuje się inaczej. I tak jak w przypadku basu, tak stopa i werbel powinny iść środkiem. Tomy, blachy, HH już powinny być spanoramowane. Wyobraź sobie że stoisz przed perkusją i zobacz jak poszczególne elementy są ułożone przestrzennie: werbel, centrala na środku, HH lekko w prawo, tomy już idą od lewa do prawa, blachy też. I tak też to się panoramuje - tak jak to jest w zestawie perkusyjnym fizycznie rozstawione. Im coś jest bliżej środka tym bliżej środka panoramujesz, im dalej na bok, tym dalej na bok rozstawiasz.

ad 2

Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednie brzmienia. Jeżeli masz niskie gitary rytmiczne to daj np stosunkowo lekką, z wyraźną górą gitarę prowadzącą. Można stosować korekcję naprzemienną, tzn dla odróżnienia instrumentów podbijasz na jednej ścieżce te częstotliwości które są wycięte na pozostałych. Masz np gitary prowadzące które mają mało średnich tonów, to na gitarze prowadzącej podbij lekko średnie tony. To jest standardowa metoda umieszczania basu w miksie - na innych ścieżkach wycina się dół bo to miejsce dla basu i stopy. A z kolei aby te się tak nie pokrywały to np lekko się dół na stopie obcina, a podbija górę dzięki czemu wyciąga się uderzenie bijaka w naciąg i tym samym uzyskujesz "klika" na stopie.

Jest jeszcze takie narzędzie, a raczej funkcja w programach DAW jak automatyka. Rzadko się o tym wspomina, a to jedno z podstawowych narzędzi. Automatyzujesz poziom głośności np: grają dwie gitary rytmiczne z jakąś tam głośnością, wchodzi potem gitara solowa. Na ten czas łagodnie przyciszasz gitary rytmiczne aby lead był na wierzchu, a rytmiczne stanowiły tło. Automatyzować możesz praktycznie dowolny parametr, ale głośność i panorama to chyba najważniejsze zadanie dla automatyki.

Mam nadzieję że trochę pomogłem. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to wal śmiało. Nikt się chyba nie obrazi jak podlinkuję stronę http://www.zakamarkiaudio.pl - najlepsza polska strona na temat realizacji muzycznej, kopalnia wiedzy prezentowanej w bardzo przystępny sposób.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
pawianus012
Posty: 29
Rejestracja: 27-10-2012 17:29

11-07-2015 16:17

"Trochę"? Toż to dla mnie już skarbnica dobrych porad jest ;-) . Wielkie dzięki, że napisałeś taki artykuł dla jednego amatora ;-) .

delaa
Posty: 70
Rejestracja: 13-03-2015 10:01

11-07-2015 16:25

pawianus012 pisze:Tutaj jest pierwszy kawałek, jak na początek - prymitywnie. Ta sama, wolna melodia z domieszką FX. Utwór: https://soundcloud.com/kamil-wrzoskiewicz/thousand-steps-to-purgatory



Dareios pisze:
Co do samej muzyki - pierwszy kawałek jest klimatyczny, trochę mało się w nim dzieje (a już na pewno jak na 10 min trwania), jakby go trochę skrócić, urozmaicić no i porządnie zrealizować to byłoby dobre intro na płytę.


No prymitywnie rzeczywiście jeden z najważniejszych numerów rockowych ever.... nie znacie czy się wyglupiacie obaj tak dla beki ??


Prosze.

https://www.youtube.com/watch?v=PfAWReBmxEs
Ostatnio zmieniony 11-07-2015 16:32 przez delaa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pawianus012
Posty: 29
Rejestracja: 27-10-2012 17:29

11-07-2015 16:31

Rzeczywiście, masz rację :-) Dopisek zrobiłem, dzięki, że przypomniałeś :D .

Dareios
Posty: 224
Rejestracja: 16-01-2012 15:33

11-07-2015 16:41

dubel
Ostatnio zmieniony 11-07-2015 17:14 przez Dareios, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek

Dareios
Posty: 224
Rejestracja: 16-01-2012 15:33

11-07-2015 16:56

Spoko spoko, ja też jestem amatorem.

Jeszcze co do panoramowania perkusji, niektórzy panoramują ją tak jak widzi to widz ze sceny, tzn hh na prawo, niektórzy panoramują z punktu widzenia perkusisty. Teoretycznie logiczne jest miksowanie z perspektywy słuchacza, ale to tak naprawdę nie ma znaczenia, najważniejsze to być konsekwentnym, tzn jak dajesz HH w prawo, czyli patrząc na perkusję z przodu to całą resztę też panoramuj z tej perspektywy.

No i ogólnie pamiętaj o tym że miksuje się wszystkie ścieżki ze sobą. Tzn jak obrabiasz gitarę to nie rób tego w trybie solo, tylko w kontekście reszty ścieżek. W solo możesz sobie włączać ścieżki po to aby przeczesać pasmo i powywalać rezonanse, dudnienia, piszczenia itp. Natomiast wszelkie zmiany "kreatywne" rób słuchając całego miksu. Bo to ze dopracujesz brzmienie jakiegoś instrumentu do perfekcji wcale nie znaczy że całość razem dobrze zabrzmi.

W jednym kawałku mocno u ciebie wiało dołem - prawdopodobnie na pojedynczych ścieżkach tego nie usłyszysz, końcowy efekt był wynikiem nawarstwiania się niskich częstotliwości z poszczególnych ścieżek. A niskie częstotliwości niosą dużo energii i jeżeli jednocześnie gra kilka ścieżek mających dużo dołu to na 99% zakończy się to jakimś rezonansem

delaa pisze:
No prymitywnie rzeczywiście jeden z najważniejszych numerów rockowych ever.... nie znacie czy się wyglupiacie obaj tak dla beki ??



Nie słucham Deep Purple
Ostatnio zmieniony 11-07-2015 17:15 przez Dareios, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
pawianus012
Posty: 29
Rejestracja: 27-10-2012 17:29

11-07-2015 17:01

Dareios pisze:Nie słucham Deep Purple


Tak samo jak ja :-D
Chociaż jak w przypadku Satrianiego i Coldplay, tutaj też DP mogłoby zgłosić plagiat ze względu na riff (co jest i tak prawdopodobne jak Dave Mustaine wywalający Hammetta z Mety, więc...)

Dareios
Posty: 224
Rejestracja: 16-01-2012 15:33

11-07-2015 17:10

Z Deep Purple kojarzę tylko Smoke in the water. Kolega wyżej oburzył się, że nie rozpoznałem tego kawałka puprli i stwierdził że "się nie znamy". Na czym? Na muzyce rockowej? Owszem, nie znam się i co więcej nie czuję potrzeby poznania się na niej.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
pawianus012
Posty: 29
Rejestracja: 27-10-2012 17:29

11-07-2015 17:15

Nie każdy zrozumie, że ktoś ma inne gusta i nie będzie wszystkiego znał. BTW robi się lekki offtop ;)

delaa
Posty: 70
Rejestracja: 13-03-2015 10:01

11-07-2015 17:25

Dareios pisze:...Kolega wyżej oburzył się, że nie rozpoznałem tego kawałka puprli i stwierdził że "się nie znamy". Na czym? Na muzyce rockowej? Owszem, nie znam się i co więcej nie czuję potrzeby poznania się na niej.


Przeczytaj jeszcze raz co napisałem... i jeszcze raz i jeszcze raz... i tak długo czytaj aż zrozumiesz co zostało napisane i nie rób sobie wstydu...

Awatar użytkownika
pawianus012
Posty: 29
Rejestracja: 27-10-2012 17:29

11-07-2015 17:29

Spokojnie, bez spinki, tu chodzi o opiniowanie aranżacji, a nie wytykanie możliwych plagiatów :->
Nie róbmy tutaj niepotrzebnej troll-dyskusji.

Dareios
Posty: 224
Rejestracja: 16-01-2012 15:33

11-07-2015 17:40

Kolego, nie zgrywaj tu jakiegoś mistyka, czy innego wtajemniczonego. Chodzi ci o to że napisałem iż kawałek-cover jest nudny? Hmm... jakby nie było z jakiegoś powodu nie słucham Deep Purple. Ale przecież Słowacki wielkim poetą był, tfu, Deep Purple wielkim zespołem był więc nie można napisać złego słowa. Ciekaw jestem jakby wypadły inne klasyki w ślepym teście...

Ale nie o to chodzi, bo ja do DP nic nie mam, po prostu nie czuję tego grania,

Oryginalny kawałek jest inaczej zaaranżowany. Były wokale, solówki, więcej się w nim działo. Ale wg ciebie robię sobie wstyd bo napisałem, że w coverze za mało się dzieje i przydałoby się go skrócić oraz urozmaicić. Po pierwsze ocena coveru nie jest oceną oryginału. Po drugie może to ty sobie robisz wstyd bo posługujesz się argumentem ad verecundiam
Obrazek Obrazek

delaa
Posty: 70
Rejestracja: 13-03-2015 10:01

11-07-2015 18:04

no i wiedziałem nic nie zrozumiałeś...

Dareios
Posty: 224
Rejestracja: 16-01-2012 15:33

11-07-2015 18:05

To pisz konkretnie bo to zaczyna się nudne robić. Przyszedłeś i rozwaliłeś wątek
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
pawianus012
Posty: 29
Rejestracja: 27-10-2012 17:29

11-07-2015 18:09

Dokładnie. Albo napisz jakąś wartościową opinię, bo to nie shoutbox, na którym wałkuje się jałową dyskusję. Chodziło Ci, że kawałek ma podobną melodię do Child In Time, tak?

delaa
Posty: 70
Rejestracja: 13-03-2015 10:01

11-07-2015 18:13

Tak - co innego gdybyś zagrał cios podobnego do "czildren of de baba z brodą" i napisał, że to Twój kawałek,
grasz bardzo znany motyw - piszesz ze to Twoje. Dyskwalifikacja.
A Dareiros nadal nic nie kuma ...

Awatar użytkownika
pawianus012
Posty: 29
Rejestracja: 27-10-2012 17:29

11-07-2015 18:28

I dopisałem, że to cover Child In Time. Dare po prostu nie chciał kontynuować jałowej dyskusji. Zauważ, nie znałem tego kawałka (bo nie jestem w tych kręgach), więc umyślnie nie zdyskwalifikowałem i nie splagiatowałem dzieła.

delaa
Posty: 70
Rejestracja: 13-03-2015 10:01

11-07-2015 18:54

No jasne jutro zagrasz ... Tears in Heaven - napiszesz że Twoje...

Dareios
Posty: 224
Rejestracja: 16-01-2012 15:33

11-07-2015 18:59

Kolego, albo piszesz wprost o co ci chodzi albo siedzisz cicho
Obrazek Obrazek

delaa
Posty: 70
Rejestracja: 13-03-2015 10:01

11-07-2015 19:08

Piszę wprost. Po raz kolejny. Obaj jesteście zabawni* - bo jeden nagrał motyw z megaznanego utworu i wstawił go jako swój a drugi że napisał że to fajne intro do płyty jaśniej ? dosadniej ? Nie znanie tego numeru i jeszcze pisanie na ten temat peanów to obciach.

* wstaw sobie coś młodzieżowego zamiast tego ;-)

PS. A czy będę siedział cicho decyduję ja albo admin.

Dareios
Posty: 224
Rejestracja: 16-01-2012 15:33

11-07-2015 19:31

delaa pisze:Piszę wprost. Po raz kolejny. Obaj jesteście zabawni* - bo jeden nagrał motyw z megaznanego utworu i wstawił go jako swój a drugi że napisał że to fajne intro do płyty jaśniej ? dosadniej ? Nie znanie tego numeru i jeszcze pisanie na ten temat peanów to obciach.


No to przecież na samym początku tej jałowej dyskusji o tym pisałem, nawet sam moje słowa cytowałeś, ale to ja nie zrozumiałem o co chodzi? Nie znam purpli i tyle a ty to przeżywasz jak nastolatka okres. Dla ciebie to "megaznany utwór" a dla mnie coś co usłyszałem prawdopodobnie ze 2-3 razy w życiu i dawno o tym zapomniałem. Nie znam Purpli, nie słucham, nie kręci mnie to. Ja ci powiem więcej - prawdopodobnie jest wiele wiele innych kawałków Purpli których bym nie rozpoznał bo mogłem ich w życiu nie słyszeć. I szczerze mówiąc nie doskwiera mi to
Obrazek Obrazek

delaa
Posty: 70
Rejestracja: 13-03-2015 10:01

12-07-2015 05:14

delaa pisze:No prymitywnie rzeczywiście jeden z najważniejszych numerów rockowych ever.....nie znacie czy się wyglupiacie obaj tak dla beki ??




Dareios pisze:Z Deep Purple kojarzę tylko Smoke in the water. Kolega wyżej oburzył się, że nie rozpoznałem tego kawałka puprli i stwierdził że "się nie znamy" . Na czym? Na muzyce rockowej? Owszem, nie znam się i co więcej nie czuję potrzeby poznania się na niej.


Daeiros - naucz sie kuźwa czytać .... bo podpiszesz jakiś kredyt czy inne gówno i narobisz nieszczęścia.... nie wiem....

Jak nie złapałeś do tej pory to nie mam o czym z Tobą gadać....

Dareios
Posty: 224
Rejestracja: 16-01-2012 15:33

12-07-2015 11:19

delaa pisze:
Daeiros - naucz sie kuźwa czytać .... bo podpiszesz jakiś kredyt czy inne gówno i narobisz nieszczęścia.... nie wiem....

Jak nie złapałeś do tej pory to nie mam o czym z Tobą gadać....


Napisał ten który dobrze czyta... To czy napisałeś że "nie znamy się" czy że "nie znamy" jest w ogóle marginalne. Widać że ewidentnie lubisz się przyczepić
Obrazek Obrazek

delaa
Posty: 70
Rejestracja: 13-03-2015 10:01

12-07-2015 14:22

Dareios pisze:Widać że ewidentnie lubisz się przyczepić


No... szczególnie jak ktoś twierdzi że Child in Time to dobry motyw na intro do płyty i wali jednocześnie elaboraty z "żezyserni dzwięku" :mrgreen:

Awatar użytkownika
pawianus012
Posty: 29
Rejestracja: 27-10-2012 17:29

12-07-2015 14:34

delaa pisze:
Dareios pisze:Widać że ewidentnie lubisz się przyczepić


No... szczególnie jak ktoś twierdzi że Child in Time to dobry motyw na intro do płyty i wali jednocześnie elaboraty z "żezyserni dzwięku" :mrgreen:


Tylko czy ja napisałem, że to ma być intro do płyty? ;-)

delaa
Posty: 70
Rejestracja: 13-03-2015 10:01

12-07-2015 15:06

Wymiękam... nie mam siły...

Wróć do „Wasza twórczość”