mulfon
Posty: 2
Rejestracja: 05-03-2016 19:00

05-03-2016 19:10

Cześć,
Mam pytanie odnośnie tłumienia lewą ręką. Na filmikach które widziałem na Youtube gitarzyści pokazują to najczęściej na przykładzie skali chromatycznej, i przechodzą od góry do dołu np. 1-2-3-4. Wtedy tłumią głównie palcem wskazującym lewej ręki. Moje pytanie - powinno się zawsze tłumić tym wskazującym palcem, czy można też tłumić następnymi? Np. w takiej sytuacji gdybym grał to samo tylko od drugiej strony, czyli 4-3-2-1 - powinienem wtedy i tak trzymać na pierwszym progu palec wskazujący i nim tłumić, czy kolejno każdym z palców na poszczególnych progach?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

05-03-2016 19:22

Popatrz jak grany jest "I love Rock'n'Roll" Joan Jett and the Blackhearts - zobacz na yt koncertowe wykonania i covery, będziesz widział kto jak tłumi*.

*podpowiedź - gitarzysta "oryginalny" tłumi trzema palcami, zwłaszcza, ze drugiego zaraz potrzebuje na trzecim progu ;-)
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

mulfon
Posty: 2
Rejestracja: 05-03-2016 19:00

06-03-2016 13:28

Dzięki za odpowiedź, to jeszcze takie uzupełniające pytanie - czy w graniu szybkim (riffów, szybkie alternate picking itd.) też taka dowolność jest? Jak rozumiem jeśli chcę, mogę tłumić każdym palcem, nawet małym i nie jest to jakiś zły nawyk?

Wolę się od pewnego czasu upewniać, bo wcześniej "grałem jak mi wygodnie" i to skończyło się wyrobieniem kilku bardzo złych nawyków które na późniejszym etapie gry przeszkadzały.

Wróć do „Żłobek gitarowy (gitary, wzmacniacze, sprzęt)”