Opinie i dyskusje o gitarach elektrycznych

Postprzez rudi93 » 2011-10-11, 18:31

Witam

Chciałbym się was zapytać czy wiecie czym różnią się od siebie gitary rodzaju:
Les Paul
SG
Siedmiostrunowa
Stratocaster
Superstar
Telecaster

widziałem to na allegro, chciałbym kupić gitarę elektryczną(chcę grać rocka z perkusją) z firmy ibanez/fender/gibson
i własnie są te rodzaje...

myśle że mi pomożecie z góry dzięki ^ ^
rudi93

Rzemiosło i sztukaPonad 2 godziny szkoły gitarowej, improwizacja, skale i techniki
40,00 zł2 płyty DVD
Żadnych tajemnicSzkoła gry na gitarze elektrycznej. Krzysztof Błaś zdradza tajniki gry.
94,00 zł192 stron A4 plus 3 x CD

Postprzez coroner » 2011-10-11, 18:52

nie wiem, jaki sens ma rozpatrywanie kupna wiosła za taką kasę (wymieniłeś gitary z wyższej półki). Może to prowokacja, ale niech będzie:

7 strunowa - jak sama nazwa wskazuje, ma 7, a nie 6 strun. Można wydobyć z niej niższe dźwięki niż ze standardowej 6tki. Używają jej często zespoły grające ekstremalne formy metalu.

Les Paul, SG - gitary Gibsona. Generalnie polecane do rocka. Mają przetworniki typu humbucker, z których generalnie można wycisnąć mocniejszy przester.

Telecaster, Stratocaster - gitary Fendera. Tez czesto uzywane w muzyce rockowej. maja zazwyczaj pojedyncze przetworniki, ktore gorzej radza sobie z bardzo mocnymi przesterami.
coroner

Pochwały: 3

Postprzez sek550ics » 2011-10-11, 18:55

Na SG uciągniesz trochę cięższe brzmienia.
Strat i tele to raczej do spokojniejszej muzyki.
LP dość uniwersalny jest :D
Obrazek Obrazek
Vintage V100 WR | Roland Cube 15 | ZooM G2.1Nu
sek550ics

Pochwały: 45

Postprzez FlamStyle » 2011-10-11, 19:08

Dziwne, mam Les Paula i na żadnym z ogrywanych SG nie osiągnąłem brzmienia równie mocnego. SG zbytnio 'piszczał' do gry muzyki dropowskiej, mocno przesterowanej - mocniejszych podgatunków thrash metalu. Oczywiście mowa o Gibsonowskich produktach.
Mówienie, że gitary z singlami radzą sobie słabo z mocniejszymi przesterami również jest błędne. Radzą sobie jak najbardziej dobrze, oczywiście jeżeli same są odpowiednio dobre. Po prostu brzmią inaczej.

Co do pierwszego pytania autora tematu. Różnią się przede wszystkim konstrukcją oraz tym jak reagują na grę, jak przenoszą drgania. Wygląd to rzecz gustu i dopiero jak się jakiś kształt spodoba warto się nim zainteresować w pierwszej fazie poznawania instrumentu - gitary i wszystko co z nią związane.
Gibson Les Paul Custom '79 + Gibson ES175 + Gibson Les Paul SG + Gibson Les Paul Studio Faded + Taylor 814CE + Taylor Koa K24CE + Cole Clark FL2AC BB + Cole Clark FL3AC Custom + Gibson J200 + Maton 808TE + Crafter D8N + Marshall JCM-800 2205
FlamStyle

Pochwały: 177

Postprzez Ryci » 2011-10-11, 19:12

One nie są gorsze, po prostu brzmią inaczej na przesterowanym kanale.
Ryci

Pochwały: 18

Postprzez Jim » 2011-10-11, 20:40

FlamStyle napisał(a):Dziwne, mam Les Paula i na żadnym z ogrywanych SG nie osiągnąłem brzmienia równie mocnego.

Zależy od roku produkcji SG na którym grałeś. Jeżeli to było coś współczesnego to nie dziwię się, że w porównaniu do LP z 79 SG wypadł gorzej :D
Obrazek Obrazek

Gibson SG Angus Young Signature + Marshall JMP 2204 '79r.
Jim

Postprzez FlamStyle » 2011-10-11, 20:44

Mowa ogólnie. SG to gitara bardziej solowa, do hardrockowych utworów. Brzmi jasno, szybko, niekoniecznie pasuje pod utwory z mięsem, w sumie konstrukcja na to mało pozwala. Les Paul charakteryzuje się większą ilością dołu już samej deski oraz komór w niej wyciętych ( mowa o obecnej produkcji jak i BFG ). Wiadomo, łatwiej trochę dolnego pasma zabrać aniżeli go nadrobić. SG prezentuje się jak najbardziej fajnie, jednak jak już wspomniałem mi podeszło to bardziej w surowym, vintagowym brzmieniu ;p A co do roku to ciężko określić, trochę ich tam bylo, jednak z przed lat 90 raczej SG nie miałem w rękach ;p
Gibson Les Paul Custom '79 + Gibson ES175 + Gibson Les Paul SG + Gibson Les Paul Studio Faded + Taylor 814CE + Taylor Koa K24CE + Cole Clark FL2AC BB + Cole Clark FL3AC Custom + Gibson J200 + Maton 808TE + Crafter D8N + Marshall JCM-800 2205
FlamStyle

Pochwały: 177

Postprzez rudi93 » 2011-10-11, 22:53

dzięki ; )

żeby nie robić kolejnego tematu, zapytam tutaj

jak zmienić brzmienie gitary elektrycznej? bo jak widze raz "spokojnego rocka" a raz metal to jest 1 gitara - elektryczna. za pomocą piecyka się zmienia ten dźwięk? jak tak to może ktoś wytłumaczyć jak?

ps. jak nastroić gitarę elektryczną istnieje jakiś stroik online tak jak w przypadku klasycznej?
rudi93

Postprzez Ryci » 2011-10-11, 23:20

Jeśli chcesz zmienić brzmienie jednej gitary to najprościej zmienić używany w danym momencie przetwornik na ten obok, również służy do tego pokrętło "Tone" oraz inne systemy bezpośrednio w gitarze np. w wiosłach firmy Blade. Jednak głównie chodzi tutaj o ustawienia pieca - tam są różne efekty i ustawienia, które zmieniają brzmienia np. pokrętło Gain, czyli przester, Treble lub Bass odpowiadają za wysokie i niskie dźwięki itd, poza tym pełno efektów(np. o nazwie 59' Bassman - tego jest sporo).

Gitarę elektryczną stroi się głównie poprzez podłączenie ja kablem do komputera lub stroika - często jest taki wbudowany w combo gitarowe.
Ryci

Pochwały: 18

Postprzez conscious » 2011-10-12, 01:01

sek550ics napisał(a):Na SG uciągniesz trochę cięższe brzmienia.
LP dość uniwersalny jest :D

Śmiem twierdzić, że na telecasterze zdołasz pociągnąć mocniejsze brzmienie, niż na SG :) Wszystko zależy..

Ryci napisał(a):Gitarę elektryczną stroi się głównie poprzez podłączenie ja kablem do komputera lub stroika - często jest taki wbudowany w combo gitarowe.

Chciałeś powiedzieć "w gównianych cyfrówach" :D

Autorze - elektryka do standardu stroi się tak jak każdą inną gitarę.

Co do zmian brzmienia, można na piecu, można kupić kostkę, czyli efekt nożny.

Dużo tego jest, jedna odpowiedź da ci 10 kolejnych pytań.. Spokojnie i z czasem się dowiesz.
Furch G23CR Elite - cedr palisander
Furch S20CM - cedr mahoń
Vintage V100 Lemon Drop - Seymour SH2 SH4
Line 6 Pod HD 500
conscious
Doradca

Pochwały: 312