rotten31
Posty: 2
Rejestracja: 26-08-2016 09:38

19-03-2017 10:09

Cześć,

Planuję zakup wzmacniacza Kustom Defender V30, który jest obdarzony w jedną lampę 1x12AX7 (preamp), oraz 2x EL 34 lub 6L6 (końcówka). Moje pytanie dotyczy lampy w preampie bo zauważyłem, że większość wzmacniaczy lampowych w preampie posiada minimum 2 lampy, a w przypadku tego pieca jest tylko jedna. Proszę o informację czy po zużyciu się tej jednej lampy wzmacniacz nie będzie działać do momentu wymiany na nową ? I ogóle, czy spotkaliście się z takim rozwiązaniem, że tylko jedna lampa jest w przedwzmacniaczu ? Pytam bo brzmienie tego piecyka mi jak najbardziej odpowiada tylko jeszcze zastanawiam się czy nie lepiej kupić coś z większą ilością lamp. Zależy mi wyłącznie na wzmacniaczu pełnolampowym, żadne hybrydy nie wchodzą w grę. Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam
Marcin

Awatar użytkownika
malyguit
Moderator
Posty: 1649
Rejestracja: 10-05-2010 18:34

19-03-2017 11:46

Nie jest to pełna klasyczna lampa i pewnie nie jest też to klasyczna hybryda. Klasyczny układ to minimum dwie lampy na na preampie (ECC83), i trzy na stopniu mocy w przypadku push-pulla - jedna podwójna trioda na odwracaczu fazy (najczęściej ECC83, rzadziej ECC81) i dwie tetrody( 5881)/pentondy mocy (EL34, EL 84). Co do lamp zasada jest jedna, lampa siada, zaczyna się cyrk, lampa siądzie, wzmacniacz przestaje działać. Też musisz wiedzieć, że jak siądzie jedna z lamp na końcówce to wymieniasz wszystkie dwie lub cztery z zależności od modelu wzmacniacza, gdyż na lampy mocy muszą być parowane, tzn. dobierane tak by miały jak najbardziej zbliżone parametry elektryczne ( kupuje się już takie).

Wróć do „Żłobek gitarowy (gitary, wzmacniacze, sprzęt)”