hermes97
Posty: 62
Rejestracja: 25-08-2013 13:04

14-04-2014 00:04

Siemka.Przymierzam się do kupienia gitary basowej.Koledzy grają w takim małym garażowym zespole, i mają problem-brakuje im basisty, dlatego chcę się do nich przyłączyć.Gram już trochę na klasycznej, grałem trochę na akustycznej, z kolegami pośmigałem na elektrycznej, jednak teraz posiadam tylko klasyczną.
Do tego chciałbym się dowiedzieć od was, ile strunową gitarę brać na początek ? Chyba 4 c'nie?
Przeglądając oferty guitar center, sklep o którym można wiele dobrego poczytać, ale nie o tym mowa.
Dużooo czytałem o gitarach basowych yamaha, znalazłem kilka ciekawych :
http://guitarcenter.pl/catalog/bas/basy ... -rbx374-rm
http://guitarcenter.pl/catalog/bas/basy ... bx270j-yns

No a do tego piecyk, czytałem że takie modele nieźle się sprawują zarówno w domu, jak i w garażu.
http://guitarcenter.pl/catalog/bas/wzma ... hall-mb-30
http://guitarcenter.pl/catalog/bas/wzma ... ge-cr50bxt

Chociaż bardziej z tych 2 podoba mi się orange, i ma większą moc.
+pokrowiec, kabel
Budżet 2 tysiące, i ani grosza więcej :D

Co o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
ma95
Doradca
Posty: 5303
Rejestracja: 05-10-2012 18:08

14-04-2014 00:36

uzywke rbx 374/375 dorwiesz za 8 stówek, do tego dorwiesz coś fajnego od warwicka i to Ci styknie na chwile obecną, a kasy zostanie jeszcze troche :P

Awatar użytkownika
Dale Cooper
Posty: 996
Rejestracja: 31-10-2008 10:16

14-04-2014 00:37

http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... &buyUsed=1

Popatrz tutaj i zastanów się. Tak samo ze wzmacniaczem.

bobpl
Doradca
Posty: 1450
Rejestracja: 12-02-2012 15:04

14-04-2014 02:36

5 sznurków jest okej, ale jak nie gracie nic ciezszego to marginalnie bedzie sie wykorzystywac ta piata strune - wtedy wedlug mnie lepiej wziac czworke z racji chociazby tanszych strun :D
Druga kwestia - co do naglosnienia, to jak ma byc mega budzetowo to szukaj ldm ba100, dobre combo na 15" celestionie, daje to radę, glosne jest, mozliwosci ma, a wyrwac mozna i za 350-400 zł. 100w starcza na garażowanie i jakies małe występy, na wiekszych najwyzej sie przodami naglosnisz. Reszte kasy bym zapakował w lepsze basiwo ewentualnie albo zostawił na browarki na próby.

A, ze wzmakiem ponizej 100w na 2x10 albo 1x15 (od biedy 1x12..) bym nie schodził, bo sie nie przebijesz przez pałkera (albo będziesz combo prawie na maxa odkręcał i bedzie to graniczna moc sprzetu zeby sie przebić), wiec sugerowałbym cos, co jednak ma w sobie jakis zapas. Zawsze lepiej miec troche wiecej 'pod butem' niz jakby miało brakować i po miesiącu prób będziesz zmieniał sprzęt bo nie wyrabia wydajnościowo na próbach - sam to przerabiałem grając na basie, u mnie stanęło na 4x10 i 300w głowie i było wtedy git, nie musiałem się martwić o zapas mocy, a w razie czego dostawiałem 4x12 i był kosmos.
Custom Strat HSS + Mega Amp T64RS

hermes97
Posty: 62
Rejestracja: 25-08-2013 13:04

14-04-2014 11:42

Jeżeli chodzi o warwicka to takie coś by się nadawało?
http://guitarcenter.pl/catalog/bas/wzma ... wick-bc-80

bobpl
Doradca
Posty: 1450
Rejestracja: 12-02-2012 15:04

14-04-2014 11:54

BC80 jest spoko, ale na graniu w garazu albo male koncerty to jest juz skraj mocy wlasciwie, przynajmniej z tego co ja go ogrywałem. Przeczytaj moj powyzszy post i sie zastosuj.
Swoja droga za tysiaka to wyrwiesz uzywanego ashdowna głowę jakąś i 410 jak dobrze poszukasz, ewentualnie to samo w wersji combo, albo na 410 albo na 115 da sie w tej kasie wyrwac, wtedy z czasem dostawiasz brakujacy element (czyli jak masz 410 to kupujesz pake 115 i odwrotnie) i masz fullstacka basowego do grania naprawde sporych setów.
Custom Strat HSS + Mega Amp T64RS

Awatar użytkownika
WarwickFramus
Sklep Muzyczny
Posty: 1062
Rejestracja: 30-11-2011 09:07

14-04-2014 14:37

myślę, że BC80 będzie dobrym wyborem. Faktycznie jeśli gracie bardzo głośno, to możesz mieć lekki niedosyt.. natomiast powinno Ci to combo wystarczyć, jeśli nie to zawsze możesz zwrócić do sklepu. I polecam Ci je z tego względu, że jeśli kupisz coś trochę większego, innej firmy to nie rozkręcisz tam gałek na maksa.. więc realna moc, którą będziesz mógł wykorzystać jest mniejsza.. W BC 80 jest o tyle fajnie, że tam masz moc REALNĄ 80W - tyle naprawdę możesz wykorzystać. W naszych combach, możesz śmiało rozkręcić wszystkie potencjometry na maksa i nic Ci się nie przesteruje. Także wydaje mi się, że BC80 będzie jednak fajnym wyborem, bardzo dobrze brzmi, a mocy powinno Ci wystarczyć. Dodatkowo masz wbudowany osobny wzmacniacz słuchawkowy, (a nie z głównego wzmacniacza wyjście na słuchawki) który jest świetnej jakości.

To combo, jest bardzo dobrze skonstruowane i przemyślane przez Jonasa Hellborga, od muzyków, dla muzyków, rozważ, czy chcesz wydać kasę, na coś porządnego co potem sprzedasz bez trudu, czy na niczym nie wyróżniającego się średniaka.

Używkami, nie zawracałbym sobie głowy, zwłaszcza jeśli chodzi o combo, bo gwarancja w przypadku takiego sprzętu jest bardzo ważna.

Zawsze możesz też dołożyć te 350zł i wziąć BC150, za pozostałą kasę, da się wyhaczyć dobry basik..
Zapraszamy na nasz facebook dystrybucyjny:
https://www.facebook.com/warwickdistributionPL

bobpl
Doradca
Posty: 1450
Rejestracja: 12-02-2012 15:04

14-04-2014 15:17

WarwickFramus pisze:myślę, że BC80 będzie dobrym wyborem. Faktycznie jeśli gracie bardzo głośno, to możesz mieć lekki niedosyt..

Lekki niedosyt to bardzo delikatne określenie na niemożność przebicia się basu przez resztę kapeli grającej rock. Miałem bc80 przez cały tydzień i poszło z powrotem do sklepu, bo nie dawało rady - według mnie jak chcecie grać coś na poważniej/głośniej/coś cięższego to tak jak pisałem, ponizej 100-150w mocy nie ma co schodzić.

Co do uzywek to opinie są jakie są, sam prywatnie miałem 2 sztuki BA100, każda prawie w moim wieku i nigdy problemów nie było, a jakby były to dowolny elektronik to naprawi. A cięcie budżetu na basówkę żeby koniecznie nowe nagłośnienie kupić jest przy tak 'małym' generalnie budżetem dość ryzykowne, bo co, bedzie na corcie actionie pociskał? ;) Nie mowie, ze to złe wiosło, ale jednak RBX jest "nieco" lepsze.

Dlatego basówki juz mamy omówione, combo jak wcześniej pisałem - brać coś z zapasem mocy aniżeli - nawet jak nie od razu - to po miesiącu czy dwóch jak wyjdziecie gdzieś do ludzi pograć coś i stwierdzisz, że się nie przebijasz zmieniać sprzęt. A po miesiącu nikt mu nówki w sklepie nie przyjmie (no okej, thomann :D) i będzie się kolega autor bujał ze sprzedażą sprzętu bedąc stratnym albo będzie i siebie i sprzęt męczył rozkręcając się na maxa.
Wiem z autopsji jak przerobiłem kilka comb basowych i ostatecznie i tak stanęło na 410 ashdowna pod 300w głową.
Custom Strat HSS + Mega Amp T64RS

Awatar użytkownika
WarwickFramus
Sklep Muzyczny
Posty: 1062
Rejestracja: 30-11-2011 09:07

14-04-2014 15:58

a brałeś Volume na maksa? jak ustawiasz eq?
mnie natomiast starczyło akurat ;) kwestia ta zależy od wielu czynników.. jak np głośność kapeli, oraz ustawione brzmienie. Ja ustawiam eq tak, że bas przebija się nawet przy mniejszych głośnościach.

Skoro tak Ci wyszło w praktyce, to rzeczywiście nie ma co ryzykować, i trzeba wziąć coś większego.

P.S. też miałem BA100 i do siedziby LDM na grochowskiej, jeździłem częściej niż na próby, ciągle coś mi pierdziało.. naprawiali w autoryzowanym serwisie, kilka razy i zawsze to samo, aż straciłem cierpliwość i sprzedałem - nie wiem, może miałem pecha..
Zapraszamy na nasz facebook dystrybucyjny:
https://www.facebook.com/warwickdistributionPL

Awatar użytkownika
Dale Cooper
Posty: 996
Rejestracja: 31-10-2008 10:16

14-04-2014 16:44

Czy wystawianie tranzystorowego wzmacniacza na maksymalne obciążenie jest na pewno dobrym pomysłem? ;)

bobpl
Doradca
Posty: 1450
Rejestracja: 12-02-2012 15:04

14-04-2014 17:24

WarwickFramus pisze:a brałeś Volume na maksa? jak ustawiasz eq?

9/10, bass 7, lo-mid 6, high mid 4, high 5 z tego co pamiętam na bc miałem, ale to juz jakis czas temu było.
WarwickFramus pisze:mnie natomiast starczyło akurat ;) kwestia ta zależy od wielu czynników.. jak np głośność kapeli, oraz ustawione brzmienie. Ja ustawiam eq tak, że bas przebija się nawet przy mniejszych głośnościach.

Jasne, dlatego o tym pisze ;) My gralismy rock/hardrock, na próbach BC80 dawal rade, ale na jakichs graniach na zewnątrz było ciężko się przebić jak się gitarzysci mocniej odkręcili a perka nie miałą wyciszonej stopy i blastów. Podejrzewam, ze przy czyms lzejszym by wyrobiło, ale u nas musiałem combo odkrecac prawie pod maxa a i tak bylo tak sobie.
WarwickFramus pisze:P.S. też miałem BA100 i do siedziby LDM na grochowskiej, jeździłem częściej niż na próby, ciągle coś mi pierdziało.. naprawiali w autoryzowanym serwisie, kilka razy i zawsze to samo, aż straciłem cierpliwość i sprzedałem - nie wiem, może miałem pecha..

Ja miałem jednego '92 rocznik, drugiego bodajze '94 czy 96 i zawsze było git malina, a te sprzęty nie były lekko traktowane, ten z '92 z salki prób wziąłem za jakies psie pieniądze i dawał radę długi czas. Pozniej sami sobie w salkę wstawilismy kolejnego ldm'a i tez było git, nie wiem, moze zalezy jaka partia? ;) W kazdym razie to jest najtanszy sprzęt nadajacy sie na scene, a czasem jak mowie mozna wyrwac je za psia kase. Niedawno ktos sprzedawał sama bude z chasis ze wzmakiem, tylko glosnik do wrzucenia za 120 zł z wysyłem, az sobie pluje w brode ze nie wzialem - wtedy jakbym wracał do basowania zapakowałbym tam eminence'a albo celka jakiegos i git.
Dale Cooper pisze:Czy wystawianie tranzystorowego wzmacniacza na maksymalne obciążenie jest na pewno dobrym pomysłem? ;)

Mając nowy zawsze jest gwarancja, o czym Warwick wspomnial :D
Custom Strat HSS + Mega Amp T64RS

Awatar użytkownika
Dale Cooper
Posty: 996
Rejestracja: 31-10-2008 10:16

14-04-2014 20:06

Mogę się mylić, ale gwarancja nie obejmuje uszkodzeń wynikających z nieprawidłowego wykorzystywania sprzętu.
Ale to tylko moje tam widzimisie, Tranzystorów powyżej 3/4 nigdy nie rozkręcałem.

A LDMy się psuły i to strasznie :P

bobpl
Doradca
Posty: 1450
Rejestracja: 12-02-2012 15:04

14-04-2014 21:20

Dale Cooper pisze:A LDMy się psuły i to strasznie :P

To widocznie na dobry sort trafiałem, bo i na powermikserze ldm latalismy długi czas (i dostawał ostro w dupę, przegrzewał się, raz nam popalił gumę na kablach tak się zagrzał z tyłu ale działał dalej :D) i prywatnie na tych BA100 latałem tez dosc sporo i tez nie miały lekko i bezproblemowo latało wszystko ;)
Dale Cooper pisze:Mogę się mylić, ale gwarancja nie obejmuje uszkodzeń wynikających z nieprawidłowego wykorzystywania sprzętu.

No okej, ale kto okresla jak prawidlowo uzywac wzmacniacz? Skoro ma zakres glosnosci 0-10 to chyba powinnismy móc go wykorzystywać w całości a nie "do siódemki" bo powyzej nas gwarancja nie dotyczy. Moze kolega Warwick pomoże? ;)

Inna kwestia, że sam też wolałem mieć zapas mocy i grać rozkręconym na 50% niż pałować sprzęt na maxa, no ale czasem się nie dało - vide LDM'y powyżej :D
Custom Strat HSS + Mega Amp T64RS

Awatar użytkownika
Dale Cooper
Posty: 996
Rejestracja: 31-10-2008 10:16

14-04-2014 21:37

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2504270.html

Dotyczy wzmacniaczy estradowych, ale one również są tranzystorowe ;)

Wróć do „Gitary basowe”