Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

29-08-2015 16:20

Przedstawię, jak łatwo i bezboleśnie zrobić przester o bardzo długim wybrzmiewaniu, a jednocześnie na tyle elastyczny, ze można na nim ukręcić cały szereg brzmień: od drive, crunch do bardzo mocnego przesteru.
Opis takiego przestera zamieściłem na stronie http://www.gragitara.strefa.pl/index-fuzz.htm . Zamieszczony jest tam tylko schemat ideowy. Nie zamieściłem ani płytki drukowanej ani schematu montażowego. Chcących wykonać taki układ (a byli zainteresowani Koledzy z tego Forum) informuję, że nie muszą opracowywać płytki drukowanjej, albowiem do budowy powyższego przestera można użyć kitu AVT 2392 (https://sklep.avt.pl/avt2392.html , schemat: http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2392.pdf ) zawierającego 2 wysokoimpedancyjne przedwzmacniacze wykonane w technologii SMD (montaż powierzchniowy) - po odpowiednim uzupełnieniu układu. Kit ten w wersji zmontowanej i uruchomionej kosztuje 30 zł.

Wzmacniacz z pierwszej płytki jest pierwszym stopniem układu. Należy jego wzmocnienie ustawić na 10 (zewrzeć rezystory R8 i R9) lub 22X (zewrzeć rezystory R7 i R9). Oznaczenia rezystorów według schematu kitu.

Wzmacniacz z drugiej płytki jest drugim stopniem układu. Należy wylutować rezystory R8 i R9, a do swobodnej końcówki rezystora R7 i wyjścia wzmacniacza operacyjnego U1B podłączyć potencjometr 500 kohm, który będzie pełnił funkcję DRIVE – ustawiał wielkość przesterowania. Następnie należy wymontować rezystor R10. Na wyjściu układu przylutować rezystor 2 kohm a do niego wlutować dwie przeciwsobnie spolaryzowane diody krzemowe połączone z masą. Służą one do obcięcia wierzchołków sygnału (Proszę porównać ze schematem przesteru na mojej stronie).
Można wykonać drugi wariant podłączenia diód: pomiędzy końcówki 6 i 7 układu scalonego U1B. Zalecam pomiędzy końcówki 6 i 7 (ujemne sprzężenie zwrotne) układu scalonego U1B obu wzmacniaczy dolutować kondensatory przeciwwzbudzające 120 i 330 pF (jak na schemacie na mojej stronie).
W obu wzmacniaczach można wylutować rezystory R1 (wzmacniacz U1A nie jest tu wykorzystywany).

Wyjście 1-go wzmacniacza łączymy z wejściem drugiego.
Sygnał z gitary podawany jest na wejście 1-go wzmacniacza.

Do tego układu można dobudować układ regulacji barwy oraz poziomu sygnały wyjściowego z przestera.
Łatwe?

tomaszG
Posty: 1277
Rejestracja: 22-11-2012 22:19

29-08-2015 22:26

Jakoś mi ten TL072 narysowany z wyprowadzeniami nóżek nie pasuje. Nie czepiałbym się ale pierwszy raz widzę w takiej formie no i jeszcze te wycięcie określające jego początek.

Awatar użytkownika
humless
Sklep Muzyczny
Posty: 985
Rejestracja: 11-03-2012 22:40

29-08-2015 22:41

Na schemacie AVT? Zwróć uwagę, że to SMD a scalak zawiera 2 wzmacniacze operacyjne. Ale zmontowany w AVT kit działa. Sprawdziłem. Jeszcze jedna uwaga: płytki są połączone na krawędzi co ułatwia montaż przestera. Jakby jakieś pytania to proszę, bo może coś przegapiłem w opisie.

Wróć do „Zrób to sam”