ryspop
Posty: 3
Rejestracja: 04-05-2013 00:09

10-06-2013 22:38

Witam,
Posiadam Epiphone LesPoul 100 i od jakiegoś czasu struna H dziwnie brzmi. Szczególnie grana na pusto. Tzn jest na pewno trochę cichsza niż pozostałe struny, a na dodatek słychać wyraźne brzęczenie... taki metaliczny dźwięk przytłumiony z rezonansem... Mam też wrażenie że struna G też nie brzmi w 100% dobrze (choć tylko czasem słychać dziwne dźwięk z tej struny). Struna najcieńsza E brzmi doskonale, z basowymi też nie zauważyłem problemu...

Pierwsze co to padło na pręt napinający. Trochę go poruszałem - najpierw poluzowałem, ale wtedy struna basowa E ocierała o progi więc naciągnąłem pręt tak jak był, a nawet i bardziej by sprawdzić czy struna zacznie brzmieć OK. Niestety nadal źle. Pomyślałem, że struny stare więc kupiłem komplet strun... przy zakładaniu sprawdziłem mostek i klucze (były luźno dokręcone więc je dokręciłem bardziej). Co mogłem to zrobiłem... po założeniu nowych strun nadal to samo :(

Sprawa wygląda tak, że to elektryk więc jak podpinam pod wzmacniacz to tego tak nie słychać... ale ja dużo gram bez wzmacniacza (przy ćwiczeniach) lub ze wzmacniaczem na 10-30% by nie drażnić sąsiadów i wtedy to słychać te dziwną strunę H..

Problem najlepiej słychać na pustej strunie więc może to jednak klucz? Tylko czy może być coś nie tak w kluczu? Lutnika w mojej okolicy nie znam - chyba że w miastach postronnych Lubin, Głogów.

Ma ktoś jakiś pomysł by domowymi sposobami sprawdzić przynajmniej co to? Na słuch nie idzie... choć przykładam ucho do gitary i szarpię struny to właśnie ta H dziwnie brzmi... POMOCY :)

Awatar użytkownika
kojot
Doradca
Posty: 537
Rejestracja: 12-07-2012 09:21

10-06-2013 22:38

A kiedy struny były zmieniane?

ryspop
Posty: 3
Rejestracja: 04-05-2013 00:09

10-06-2013 23:38

kojot pisze:A kiedy struny były zmieniane?


No właśnie dziś nowa para strun została nałożona, ale efekt ten sam... struny DaDario. Godzinę temu zmieniłem nawet klucz na inny (zamieniłem z inną struną) niestety nadal to samo... więc to raczej nie klucz.

Awatar użytkownika
wiking
Posty: 23
Rejestracja: 26-04-2010 16:10

10-06-2013 23:59

Trochę dziwna sprawa jeśli regulacja krzywizny gryfu nie wpływa na problem ani pozytywnie ani negatywnie, ale spróbujemy to zdiagnozować.

Czy mógłbyś spróbować zagrać na strunie B (czy tam H) dźwięki kolejno na pustej strunie, później na pierwszym progu, drugim, trzecim itd w górę gryfu aż do 22go? Chodzi mi głównie o to jaka jest różnica w wybrzmiewaniu tej struny pustej i na pierwszym progu, a później czy gługość wybrzmiewania zmienia się w trakcie "wędrówki" w górę gryfu, jak się zmienia i w okolicy których progów.

Druga sprawa to czy możesz zrobić kilka zdjęć z różnych perspektyw tak żeby było widać profil gryfu, wysokość strun itd? To może pomóc w rozwiązaniu problemu "na odległość".

Awatar użytkownika
Rethfing
Posty: 825
Rejestracja: 30-01-2011 10:02

11-06-2013 00:44

A luzowałeś struny przy kręceniu prętem? Weź jakiś poradnik do regulacji gryfu i akcji strun - zrób dokładnie tak jak tam jest napisane i wtedy zobacz. Gryf potrzebuje trochę czasu, żeby się dokładnie ułożyć. Poszukaj luźnych części przy gitarze, które mogą się wzbudzać razem ze struną (mi np. meble w pokoju reagują na pustą strunę A :D).

mian
Posty: 79
Rejestracja: 21-02-2012 11:01

11-06-2013 06:49

Ryspop, przyjrzyj się dokładnie mostkowi, może w nim tkwi przyczyna. W moim epi miałem podobny objaw na strunie G i problemem była zbyt luźna śrubka do ustawiania menzury.

Awatar użytkownika
James_Bond
Doradca
Posty: 551
Rejestracja: 16-09-2007 16:58

11-06-2013 16:20

Jeśli chodzi o głuchą pustą strunę, to winowajcą może być w przypadku klejonego gryfu tylko -mostek; -siodełko (może struna siedzi w nim zbyt głęboko?)

ryspop
Posty: 3
Rejestracja: 04-05-2013 00:09

12-06-2013 20:14

Panowie... no i oczywiście Panie :)
Może źle opisałem poprzednie objawy - więc główny problem to struna przytłumiona... początkowo myślałem, że rezonuje, ale teraz bardziej skupiam się na tym, że coś ją tłumi... szczególnie to słychać na pustej strunie. Jak nacisnę na progi to raczej problem znika...

Wczoraj padło podejrzenie na mostek... więc poluzowałem struny i bawiłem się śrubkami od mostka - trochę obniżyłem akcje strun, podniosłem (za pomocą pokręteł od mostku), śrubki od menzury też docisnąłem na maxa by nie miała luzu.
I powiem wam, że chyba coś tam delikatnie pomogło... nie ma aż tak głuchej struny jak była wcześniej.

Nastawiłem menzurę od nowa. Mostek tak by dobrze się grało...
Kształt gryfu to lekka łódeczka - taka minimalna... ale coś muszę znowu zmienić... może na mostku lub pręt bo coś struna E (basowa) brzęczy, ale to na szczęście widać wyraźnie że o progi :P

W wolnej chwili znowu poluzuje struny i poreguluje...

Co do pytań to:
Zawsze luzuje struny przed regulacją. Boje się nie tylko o gitarę, ale i struny.

Dzięki za rady

bobpl
Doradca
Posty: 1450
Rejestracja: 12-02-2012 15:04

12-06-2013 21:35

ryspop pisze:W wolnej chwili znowu poluzuje struny i poreguluje...

jak masz ustawiona łódkę w gryfie, to nie ruszaj pręta tylko mostek wyreguluj porządnie zeby nie brzęczały struny.

Jak problem znika przy grze na progach, a wystepuje przy pustej strunie, to winne jest zapewne siodełko. Tak na logikę rzecz biorąc.
No, chyba że struna lezyy na pierwszym progu i to ją tłumi - ale dziwne aby tylko jedna struna tak miała a inne nie.
Custom Strat HSS + Mega Amp T64RS

Wróć do „Struny gitarowe”