Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

29-03-2018 14:00

Hello! Poszukuję mikrofonu którego można podpiąć do telefonu, ale zależy mi na tym by bardzo dobrze zbierał, bo chodzi mi o nagrywanie dźwięków nie tyle muzyki co natury. Chodzi o nagrywanie ptaków w lesie, tego typu klimaty, możecie doradzić coś co mnie nie zrujnuje?

Rzuciło mi się w oczy coś takiego:

https://www.wish.com/c/599bca5585da124d1d4d7b36

Ja może dam też fotkę, bo nie każdy ma konto na Wish'u:


https://i.imgur.com/UdVj26N.jpg


Opis
Description:

The BOYA BY-MM1 is a cardioid microphone, which is specially designed to improve the sound quality of videos on the basis of build-in microphones. With both TRS cable and TRRS output cable included, it can be used on smart phones, cameras, camcorders, audio recorders, PCs, and other audio/video recording devices. BY-MM1 comes out in compact size and light-weight aluminum design, it will not be a heavy burden while you are shooting. Plug and play design, no need to worry the battery status. The included anti-shock mount effectively reduces unwanted vibration, cable and handling noise.

Features:

Compact on-camera microphone

Compatible with smart phones, DSLRs, consumer camcorders, PCs and the etc.

Rugged metal construction

No battery required

Professional furry windshield included

Specifications:

Transducer: Electret Condenser

Polar Pattern: Cardioid

Frequency Response: 35-18KHz +/-3dB

Sensitivity: -42dB +/- 1dB / 0dB=1V/Pa, 1kHz

Signal To Noise Ratio: 76dB SPL

Plug: 3.5mm TRS and TRRS connection

3.5mm to TRS audio output cable (For cameras, camcorders, audio recorders and other audio/video recording devices.)

3.5mm to TRRS audio output cable (For IOS and Android smart phones, tablets or Macs)

Dimension: about Φ22*81mm / 0.87 * 3.19in

Net Weight: about 90g

Package Included:

Furry windshield*1

BOYA BY-MM1 microphone*1

Shock mount*1

3.5mm TRS cable*1

3.5mm TRRS cable*1

Manufactory Original Package

https://i.imgur.com/cCcJ240.jpg


3.5 stereo plugs are available for:
1. Network singing
2. Network recording
3. Network chatting
4. Network video conference
5. Online games
Technical Parameters:
1. Sensitivity: -55dB±2dB
2. Directivity: Omni-directional
3. Impedance: ≤2.2KΩ
4. Sensitivity range: within -3dB at 1V
5. Operating voltage: 1.5V
6. Standard operating voltage: 1.5V
7. Frequency response: 50Hz-16KHz
8. Signal to noise ratio:> 36dB
9. Material: Plastic
10. Size:
Diameter * Height: about 4.5 * 13.5 cm / 1.77 * 5.31 in
Cord Length: about 180 cm / 70.87 in
Packing List:
1 * SF-666 Microphone
1 * Tripod


Jeśli to byście uznali za szajs jakiś, to macie może pomysł na coś innego w tej cenie mniej więcej? Chodzi o w miarę przyzwoitą jakość, ale też o dobre zbieranie dźwięków. Musi dobrze ściągać. Mój MXL to ściąga super, ale jego do komórki nie podłączę, a poza tym to za drogi był, bym go brała w teren.

Awatar użytkownika
Tipereth
Moderator
Posty: 815
Rejestracja: 16-07-2011 20:53

08-04-2018 01:48

Nie wiem jak to jest z mikrofonami do telefonu, ale jeśli zależy Ci na wysokiej jakości i mobilności to polecam rejestratory cyfrowe. Najtańszym z tych często polecanych jest zoom h1 i tascam DR05. Tylko są nieco droższe, bo koszt rejestratora to około 350-400zł, ale za to jakość jaka oferują jest bardzo dobra. Sam do nagrywania dema płyty zamawiam na dniach Zooma H1N, czyli nową wersję H1. Też chcę nim nagrywać naturę. ;)
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

SHUT UP AND ENJOY THE MUSIC

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

14-04-2018 14:24

Aż takim budżetem nie dysponuję niestety, zwłaszcza, ze zachorowałam na gitarę elektryczną, a na to jest jedno lekarstwo, z tym że dosyć drogie.... :P

Wróć do „Poradniki (sprzęt muzyczny)”