Martiness
Posty: 2
Rejestracja: 04-02-2018 16:12

04-02-2018 16:20

Witam
Niedawno kupiłem gitarę akustyczną Alvarez RD12. Do tej pory używałem głównie strun Martin&Co. , jednak znajoma która gra na gitarze od paru lat powiedziała mi, że rodzaj strun jest poniekąd uzależniony od gitary(np. ona używa strun Elixir, gdyż są one "odpowiednie" do jej gitary).
Napisałem więc do sklepu muzycznego w którym kupuję struny, jednak odpowiedzieli mi, że do mojej gitary pasują wszystkie struny. Nie chce mi się w to wierzyć, dlatego chciałbym poprosić Was o radę.
Jeżeli ktoś wie jakie struny pasowałyby do mojej gitary, to proszę napiszcie. Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
jpk
Moderator
Posty: 1791
Rejestracja: 18-07-2017 08:20

04-02-2018 17:20

Nie można powiedzieć, że do danej gitary "pasują" Elixiry, a nie pasują D'Addario czy Ernie Ball. Większość producentów robi struny dedykowane do gitar elektrycznych i gitar akustycznych. Te drugie, bo te właśnie Ciebie najbardziej interesują, różnią się materiałem owijki (najpopularniejsze to fosforobrąz lub brąz o składzie 80/20 albo 85/15) oraz grubością. niektóre są jeszcze dodatkowo powlekane warstwą ochronną przedłużającą ich żywotność i podnoszącą cenę. Dobór obu tych parametrów zależy wyłącznie od preferencji gitarzysty w kwestii brzmienia i komfortu grania. Moje (powtarzam: MOJE) ulubione struny akustyczne są tutaj.
Tak więc reasumując: do Twojej gitary pasują wszystkie struny dedykowane do gitar akustycznych niezależnie od producenta, grubości i materiału. Musisz jednak pamiętać, że zmiana strun na komplet o innej grubości niż dotychczas używane może wiązać się z koniecznością wykonania korekty krzywizny gryfu, dlatego warto dopasować sobie ulubioną grubość (nie producenta, czy rodzaj owijki) i wyregulować gitarę tak, żeby gryf był optymalnie ustawiony.
https://www.youtube.com/channel/UCROb21-pRhF5vp2j1Mp00UQ
https://soundcloud.com/user-701929647

Marshall CODE 25C, Blackstar ID:Core 20, JOYO Zombie, VOX MV-50 Clean
Mooer GE100, ZOOM G1 Four, ZOOM MS-50G, NUX AmpAcademy
HB SC-550, Gretsch 2210, HB ST-70RW, HB MR_Classic

recover
Posty: 56
Rejestracja: 08-10-2017 20:58

05-02-2018 20:11

Ja mogę polecić struny które długo trzymają strój i mają miłe ciepłe brzmienie.
Struny D'Addario EJ11 80/20 Bronze Acoustic Guitar Strings, Light, 12-53
Struny D'Addario EJ16 Phosphor Bronze, Light, 12-53
Martin SP Flexible Core “Tommy’s choice” MXF740 Light (.012 – .054)

Awatar użytkownika
WarwickFramus
Sklep Muzyczny
Posty: 1062
Rejestracja: 30-11-2011 09:07

07-02-2018 13:12

Mylnym jest pojęcie, że do danej marki pasuje jakiś konkretny model strun.

Struny dobierasz w zależności od tego co chesz osiągnąc, producent, rozmiar, rodzaj strun to wszystko jest do wyboru dla Ciebie.

Polecam grafik GHS oni obrazują ciekawie rodzaj swoich strun, ktore grają bardziej okrągle (MELLOW) albo ostrzej, jaśniej (BRIGHT).

Obrazek

Np. Jeśli chcesz grać szybko i zależy Ci na bardzo jasnym, drucianym brzmieniu, startowo będzie lepiej dobrać cieńsze struny Bronze.

Pełniejsze brzmienia dają na ogół struny grubsze, ale są trudniejsze manualnie, tu można pójść w Phospore bronze.

Posprawdzaj najlepiej sam które struny Tobie pasują, pograj na różnych grubościach/modelach.
Tak abyś wiedział co dla Ciebie jest najlepsze, bez sugerowania się upodobaniami innych.
Zapraszamy na nasz facebook dystrybucyjny:
https://www.facebook.com/warwickdistributionPL

Wróć do „Struny do gitary akustycznej”