Shanta
Posty: 3
Rejestracja: 11-06-2017 20:37

11-06-2017 22:34

Witam!
Jestem obecnie na kupnie pierwszej gitary elektrycznej i mam takie pytanie... Mógłby mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć różnice pomiędzy mostkami? Tj. czym będzie się różniła stały od floyda, od tremolo itd., co można grać na poszczególnych, jak to jest z blokowaniem tych mostków tudzież czy da się je ewentualnie później "odblokować". Szukałam jakiegoś mini-kompendium w tym temacie, ale nie znalazłam nic podobnego.
Tylko proszę bez odpowiedzi typu "nie ważne, przez pierwsze dwa lata i tak wajchy nie ruszysz", bo na wiosło, które wybiorę, będę skazana przez najbliższe kilka lat. ;-)
Z góry dzięki wielkie! :-D

jakit
Lutnik
Posty: 767
Rejestracja: 03-06-2016 09:54

11-06-2017 23:58

Przy stalym wymiana strun ew regulacja jest banalna.
Przy ruchomym, czy to jednostronnym czy dwustronym przy regulacji/zmianie grubosci strun juz jest teoche zabawy.

Kolejny temat, ze stalymi mostkami jest mniej problemow (mowie o budzetowych tematach) tj, tanie ruchome potrafia przeskakiwac, puszczac strojenie etc.

Jesli jestes poczatkujacym gitarzysta - o czym wnioskuje po poscie - polecam mostek staly.

To wszystko oczywiscie w telegraficznym skrocie, po wieksza wiedze, chetnie odpowiem na konkretne pytania :)
words fail
sʞɐǝds ɔᴉsnɯ

Shanta
Posty: 3
Rejestracja: 11-06-2017 20:37

14-06-2017 00:02

Bardzo dobre wnioski! Co prawda przez długi, długi czas grałam na akustyku, ale pudło jest jednak nieporównywalnie łatwiejsze do ogarnięcia. Także tego... Ja z miłą chęcią po te pytania. :)

O regulacji słyszałam, ale przyznaję, że trochę wyszłam z założenia, że przez dobry pierwszy rok majstrował przy niej będzie jedynie lutnik. Sama też będę kiedyś musiała się nauczyć, ale nie chyba wzięłabym się za to tak prosto z mostu. Za drogi biznes, żeby spartolić sprawę. A jak z ewentualną wymianą pojedynczej struny po zerwaniu? Też zabawa i rozkręcanie?
Mówiono mi też, że stałe są mniej problematyczne, bo - kolokwialnie mówiąc- mniej rzeczy się może zepsuć. I tego się właśnie boję ze strony wszystkich ruchomych, że nie będą dobrze trzymać stroju. Z kolei z drugiej strony, jak wspominałam, z gitarka zostanie ze mną przez dłuższy okres i nie wiem, jak szybko ten ruchomy zacznie mi być potrzebny. Domyślam się, że z konkretnym egzemplarzem to loteria, ale od jakiego - mniej więcej - pułapu cenowego można by się spodziewać czegoś, co wytrzyma dłużej niż tydzień? :) Celowałam tak w ok. 1700-2000 zł i raczej w Ibanezy.
A jak już idziemy w ruchome, czym różniłby się jednostronny od dwustronnego? Zarówno brzmieniowo, jak i technicznie. Dalej, jak to jest z blokowaniem tych mostów? Chodziło mi po głowie, żeby brać ruchomy, zablokować na tyle ile będzie trzeba i ewentualnie potem odblokować, ale nie mam pojęcia, czy to technicznie możliwe (i budżetowo opłacalne...).
Albo z innej strony: czy gdybym brała stały, jest jakaś technika pozwalająca uzyskać brzmienie podobne do tego "z wajchy"?

Dzięki wielkie za cierpliwość! :-D

jakit
Lutnik
Posty: 767
Rejestracja: 03-06-2016 09:54

14-06-2017 09:12

Uau, po kolei :)

Wbrew pozorom akustyk nie jest 'latwiejszy' od elektryka, zwlaszcza w temacie regulacji.
Lutnik - jestem zdania, ze od razu powinno sie zaczac zabawe z regulacja - w przeciwienstwie do regulacji akustyka, zawsze mozna cofnac zbyt mocno przykrecona srubke :)
Wymiana pojedynczej struny - przy wymianie jednej z reguly nie trzeba regulowac, ale ja nie jestem zwolennikiem takich zabiegow. Komplet to komplet :)
Stale mostki mniej problematyczne - tak jak mowisz ;p
Rodzaje mostkow - jednostronne (tremolo), mozesz 'popuszczac' struny. Istnieje mozliwosc uzywania tremolo jako dwustronnego mostka, poprzez mocniejsze naciagniecie strun/zdjecie jednej sprezyny naciagajacej mostek. Wiaze sie to z podwyzszeniem akcji strun, ktora trzeba doregulowac. Dwustronne (floyd rose) pozwala zarowno 'popuszczac' jak i 'naciagac' struny podczas grania. Tu wymiana strun i regulacja to niebo a ziemia w porownaniu do tremolo czy stalego mostka, lecz daje niesamowicie wieksze mozliwosci.
Blokada - ludzie sprzedaja jakies blaszki/plaskowniki do blokady mostkow - rownie dobrze mozna samemu sobie dorobic blaszke i przykrecic zamiast sprezyn z tylu korpusu :)
Technika gry - vibrato i bendami mozna zaimitowac ruch mostka, ale to nigdy nie to samo.

Ostatnia kwestia - jesli celujesz w Ibaneza w tym przedziale cenowym, to nie przejmuj sie slabymi czesciami. Byleby to nie byl Ibek z serii GIO!

Mam nadzieje, ze mimo chaosu w mojej wypowiedzi dostalas odpowiedzi na pytania :)
words fail
sʞɐǝds ɔᴉsnɯ

Wróć do „Żłobek gitarowy (gitary, wzmacniacze, sprzęt)”