Kondrat
Posty: 6
Rejestracja: 16-10-2016 01:33

31-01-2017 20:10

Hej mam pytanie, wyda wam się pewnie dość głupie, ale jestem laikiem w tych sprawach. Dlaczego dokupuję się kolumny do wzmacniacza ? Przecież wzmacniacze gitarowe mają wbudowane głośniki ? Czy chodzi o moc dźwięku, czy jego jakość ? :)

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

31-01-2017 20:42

Wzmacniacze nie mają wbudowanych głośników. Dlatego dokupuje się kolumny. Wzmacniacze typu "combo" to wzmacniacz + kolumna połączone w jednej obudowie, wzmacniacze typu "head" to sam wzmacniacz, nie połączony w jednej obudowie z kolumną, więc kolumnę dodaje się "na zewnątrz".
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Kondrat
Posty: 6
Rejestracja: 16-10-2016 01:33

31-01-2017 21:00

Dzięki za pomoc, a czy w przypadku zakupu comba gitarowego, czyli głowy z wbudowanym wzmacniaczem tracimy w jakiś sposób na jakości ? Dlaczego kupuję się w ogóle osobno head, a osobno kolumnę ?

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

01-02-2017 14:53

Kondrat pisze:Dzięki za pomoc, a czy w przypadku zakupu comba gitarowego, czyli głowy z wbudowanym wzmacniaczem tracimy w jakiś sposób na jakości ? Dlaczego kupuję się w ogóle osobno head, a osobno kolumnę ?


combo to głowa z wbudowaną kolumną, a nie wzmacniaczem, bo głowa to forma obudowy wzmacniacza (bez kolumny). Nie tracisz na jakości, ale ograniczasz się w pewien sposób - mając głowę masz coś mniejszego i lżejszego, co możesz łatwo wozić i podpinać pod różne kolumny, do studio itp. Combo jest większe, nie jestem wielkim "szpecem", ale może też się okazać, że jak wszystko w jednej obudowie, to ten dźwięk też inny jest. Nie chcę zgadywać. Z drugiej strony combo jest o tyle wygodniejsze, że po prostu łapiesz za rączkę i masz wszystko w jednym, nie targasz kilku paczek...
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Awatar użytkownika
Goblin
Posty: 900
Rejestracja: 22-02-2011 08:06

07-02-2017 09:59

nie stracisz na jakości-zależy jaki masz budżet i czego szukasz,tak jak Koledzy pisali zawsze możesz podpiąć kolumnę pod combo-combo jest wygodniejsze w transporcie,zabierając głowę i kolumnę np. 4x12 masz problem z gabarytem-w większości przypadków nawet na dużej scenie wystarczy combo
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kavoo
Posty: 2112
Rejestracja: 08-07-2012 23:17

07-02-2017 11:02

Combo i jego odpowiednik w kawałkach (czyli head + paczka) pod względem brzmienia to dwie zupełnie inne bajki. Przede wszystkim dlatego, że combo ma konstrukcję otwartą (w ogóle odkryte plecy jak np. w Marshallu V8080 albo grill) i sporo dźwięku spieprza "od dupy strony". Miota się to po ścianach jak Żyd po pustym sklepie i zmienia odbiór brzmienia wzmacniacza. Paczka jest zamknięta, prawie całe brzmienie jest pompowane do przodu przez głośniki wprost na odbiorcę.
Been there, done that. Jak kupiłem JMP-1 to początkowo podłączałem go do powrotu pętli w combo DSL401. Potem kupiłem powerampa i paczke... i brzmienie się zmieniło jakbym się przesiadł z Seicento do Audi.

Nie mówiąc już o tym, że wiele combo ze swoimi odpowiednikami w wersji head wspólną ma głównie nazwę, jak np. właśnie DSL401 na lampach EL84 i jego odpowiednik DSL50/100 na lampach EL34. Oba to teoretycznie ten sam model - JCM2000 DSL, a brzmienie inne.
Obrazek
Sarkazm i ironia pomagają mi zdzierżyć głupotę innych.

Awatar użytkownika
6nt
Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: 06-10-2015 09:38

07-02-2017 21:20

kavoo, jedno "ale" - nie każda paczka jest zamknięta... Są takie i takie, są też tzw. półotwarte - ja mam taką właśnie. U mnie paka może być zamknięta, ale można zdjąć jeden panel i robi się półotwarta. Zamknięta idzie mi bardziej dołem, półotwarta zyskuje trochę więcej środka i tak mi bardziej pasuje, dlatego tak mam. Zamknięta mi nieco za bardzo "dudniła" czasem w małym pomieszczeniu.
"When you are dead, you do not know that you are dead. All of the pain is felt by others. The same thing happens when you are stupid."

Wróć do „Żłobek gitarowy (gitary, wzmacniacze, sprzęt)”