Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

13-12-2016 18:25

Mam fajną gitarę (Manuel Rodriguez Caballero 12 NT), fajny mikrofon (Behringer C-1U), no tylko nagrywać (gdzieś po drodze się ucząc, żeby siary nie było). No i tu moja sprawa się zaczyna, ponieważ dźwięk nagrywa się z mocno dudniącymi basami, i moje pytanie brzmi, czy da się basy zredukować programem Audacity?

Ogólnie wszelkie moje akcje na dźwięku będą się odbywały z udziałem Audacity, to jest najlepszy program, z jakim miałam cokolwiek do czynienia i jest łatwy w obsłudze, darmowy, same zalety. Co prawda mogłabym mieś program Traction, bo teoretycznie powinni mi dać licencję za rejestrację mikrofonu, ale nie odpisują na maile i wątpię, czy mi dadzą, ja już straciłam nadzieję, a piracić nie chcę.

Na razie potrafię podstawy z Audacity, usuwanie szumów i dodawanie pogłosu, ale to dudnienie basów to masakra jakaś, wiem, że można podbić basy, ale jak zredukować, to nie wiem. I ogólnie jakieś fajne patenty jak "uładnić" dźwięk, jakby ktoś kompletnemu laikowi doradził.... :-)

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

14-12-2016 12:11

1. Dopracować ustawienie mikrofonu - nie na przeciwko otworu rezonansowego.

2. Efekty - bas, sopran
3. Efekty - korekcja graficzna.


O rany Elka muszę przestać odpowiadać na Twoje posty chyba bo wygląda, że się przyczepiłem do Ciebie ;)

acoto
Posty: 1085
Rejestracja: 12-06-2013 12:27

14-12-2016 12:54

tak jak powyżej + jeszcze trochę ;-)
Standardowo, mikrofonem celować w 12-sty próg.
Bas? przypuszczam, że należy poszukać korektorem częstotliwości w okolicach 400-500Hz .
Jeśli chodzi o "upiększenie" to w wypadku klasyka, edycja ogranicza się do korektora i ewentualnie pogłosu.
Jest jeszcze ,pomiędzy tymi powyżej, kompresja i limiting. Ale to troszkę szersze zagadnienie.
[color=#00BFBF]sprzedam/zamienię: , Vantage Avenger 310 (SD invader)[color=#00BFBF][/color]

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

15-12-2016 23:37

SSS, nie przyczepiłeś się, wręcz przeciwnie, dobrze radzisz, a ja dopiero raczkuję w tym biznesie... Wszystkim chętnym do pomocy nowicjuszce dziękuję :_)

Przy okazji, serio, pominąwszy kwestie tego jak gram, bo to naprawdę nie o to chodzi na tym etapie "wtajemniczenia", ale możecie obejrzeć te pliki pod kątem brzmienia dźwięku? Co prawda na moim koncie Sound Cloud są jeszcze stare wersje, bez pogłosu (który dużo pomógł, tak na marginesie), ale w dudnieniu nic to nie zmienia więc...

https://soundcloud.com/user-650591433/s ... ehringer-c

Sama nie wiem co z tym zrobić, jak wzięłam te kawałki z pogłosem na odtwarzacz mp3 z słuchawkami, brzmi pięknie, na kompie podłączonym do micro wieży, masakra, dudni jak ze starej studni. Aż w uszach piłuje. Fakt, mam jakiś eq na MP3 playerze, zdaje się o nazwie "heavy", cokolwiek to znaczy, pewnie więc naprawiło się samo (mam dziki plan skopiowania parametrów tego eq, może to ratunek).

Spróbuję z tym celowaniem w dwunasty próg, a to oznacza nagranie wszystkiego od nowa.... Ja te kawałki umiem zagrać, choć zazwyczaj trzeba je parę razy przegrać z błędami, żeby zaczęło wychodzić, ale na widok mikrofonu robię same pomyłki... Stres mnie rozwala... Jak tu nie myśleć o mikrofonie, jak stoi przede mną....

Wiem że, w Audacity jest coś takiego jak korektor graficzny, ale dla mnie to czarna magia... Normalnie co pogrzebię to jest gorzej.

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

16-12-2016 15:45

Dziś zamknęłam się w pokoju z gitarą i mikrofonem i kombinowałam... Problem jest taki, że muszę nagrywać w innym pokoju, ze względu na ptaki, i to na takim tablecie/minilapku. On ma kiszkowaty głośnik własny, a moje słuchawki chyba nie są zdolne wykryć tego buczenia basów. Na lapku tylko nagrałam gitarę i zrobiłam podstawową obróbkę, odszumianie, normalizacja, pogłos. Na głównym kompie robię resztę, korekcja graficzna i przerabianie na MP3.


Metodą prób i błędów, chyba wyeliminowałam problem, a problemem jest częstotliwość 200Hz. Trzeba go dać na sam dół. Być może moje słuchawki i głośnik Bluetooth do lapka, nie obsługują tej częstotliwości, natomiast wieża już tak.

Nie chcę jeszcze zamykać tego tematu.

acoto
Posty: 1085
Rejestracja: 12-06-2013 12:27

16-12-2016 18:05

odszumianie - korekcja - delikatna kompresja - pogłos - limiter . Tak bym to zrobił. Normalizacja ? jeśli w ogóle to na końcu.
[color=#00BFBF]sprzedam/zamienię: , Vantage Avenger 310 (SD invader)[color=#00BFBF][/color]

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

16-12-2016 21:38

Ten mikrofon ekstremalnie cicho nagrywa. Lapek ma wbudowany mikrofon i ten nagrywa bardzo głośno, ale ten mój Behringer C-1U, nagrywa bardzo cicho. Mam w ustawieniach czułość mikrofonu na maksa, wszędzie gdzie się da, a mimo to tak cicho się nagrywa. Nie wiem czego to wina.

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

16-12-2016 23:57

A poziom zapisu w audacity to Pani obsługuje? Jest na Maksa?

Ja używam tylko eq i rev w ilościach minimalnych. Reszta to setup gitara-mik. Nie mam czasu aby na kompie posłuchać tego dudnienia ale kiedyś sprawdzę.... Jak nie zapomnę ;)

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

17-12-2016 19:46

Zarówno Windows jak i Audacity mają nagrywanie z mic'a na maksa, a mimo to jest cichutko. Nie obwiniam o to mikrofonu, tylko system na lapku. To Windows 10, a to bardzo głupi system. Na stacjonarce mam super Windowsa 7, ale nie miałam kiedy sprawdzić jak stacjonarka to widzi (słyszy w zasadzie)...

Na moim koncie SoundCloud'a zmiany, skasowałam muzę z moich starych klawiszy, i wymieniłam kawałki gitarowe. Teraz są to kawałki z usuniętym dudnieniem, przypominam 200 Hz w dół, ostatecznie trafiło na -18, czy tak jakoś (najniżej to -20, przynajmniej na Audacity). Jest też pogłos, ale nie robiłam kompresji... bałam się. Nie chciałam przedobrzyć.

https://soundcloud.com/user-650591433/s ... ehringer-c

Wróć do „Nagrywanie gitary”