jakit
Lutnik
Posty: 767
Rejestracja: 03-06-2016 09:54

10-10-2016 18:25

Pytanie szybkie.
W akustyku, na którym gram na co dzień otwór rezonansowy ma fi 100.
W drugim, którego przygotowuje do pirografii otwór ma fi 85.
Niestety zorientowałem się o różnicy już po ściągnięciu lakieru i zdjęciu mostka, więc nie mogę ocenić brzmienia. Stąd pytanie, na moją logikę (być może błędną) mniejszy otwór da mi mniej niskich tonów (oczywiście mówię tu o tych dwóch konkretnych przykładach, nie o skrajnych wymiarach).
Czy dobrze myślę? Chcę wyeksponować niskie tony, ze względu na to, że gram 'percussive' na swoim własnym stroju i tony te mają niebanalne znaczenie, zdecydowanie większe, niż wysokie i średnie. Chodzi o to, że robiąc grafikę pirografem muszę uwzględnić ów otwór i teraz kwestia, czy warto składać akustyka i zakładać nowe struny, aby porównać brzmienie (nie mówię tu o użytym drewnie), by ewentualnie poszerzyć czy to jest jakaś prosta, oklepana zasada?
words fail
sʞɐǝds ɔᴉsnɯ

acoto
Posty: 1085
Rejestracja: 12-06-2013 12:27

11-10-2016 09:10

myślę,że to zależy od wielu czynników. Nie tylko od wielkości otworu. Idąc Twoim tokiem rozumowania, całkowity brak płyty przedniej zrobiłby z ukulele bas :-D . Tuningowanie gitary to dość trudny temat i przypadkowe kombinowanie może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego.
[color=#00BFBF]sprzedam/zamienię: , Vantage Avenger 310 (SD invader)[color=#00BFBF][/color]

jakit
Lutnik
Posty: 767
Rejestracja: 03-06-2016 09:54

11-10-2016 09:40

acoto pisze:Idąc Twoim tokiem rozumowania, całkowity brak płyty przedniej zrobiłby z ukulele bas :-D .

jakit pisze: (oczywiście mówię tu o tych dwóch konkretnych przykładach, nie o skrajnych wymiarach).

Napisałem, że chodzi o te konkretne przykłady, czyli fi 100 i 85.

acoto pisze:Tuningowanie gitary to dość trudny temat i przypadkowe kombinowanie może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego.


To nie przypadkowe 'tuningowanie'. Siedzę w gitarach dość długo, lecz głównie w elektrykach.
Teraz przyszła zagwózdka przy akustyku do której wcześniej nie przywiązałem aż takiej wagi (przy wycinaniu otworów wymiary były po prostu książkowe, a nie 'mierzone'), być może banalna, ale jednak.
words fail
sʞɐǝds ɔᴉsnɯ

acoto
Posty: 1085
Rejestracja: 12-06-2013 12:27

11-10-2016 10:30

z moich doświadczeń akustykowych wynika, że największy wpływ na brzmienie ma pojemność pudła. Ale, oczywiście również wiele innych czynników
jak: płyta,struny,żebrowanie, etc. Także manipulowanie wielkością otworu może przynieść różny rezultat jeśli nie weźmie się pod uwagę pozostałych składników. Myślę,że z tym tematem powinieneś wybrać się do doświadczonego lutnika.
[color=#00BFBF]sprzedam/zamienię: , Vantage Avenger 310 (SD invader)[color=#00BFBF][/color]

jakit
Lutnik
Posty: 767
Rejestracja: 03-06-2016 09:54

11-10-2016 11:32

acoto pisze:z moich doświadczeń akustykowych wynika, że największy wpływ na brzmienie ma pojemność pudła. Ale, oczywiście również wiele innych czynników
jak: płyta,struny,żebrowanie, etc.


Gościu, czytasz co piszę? Wiem, co ma wpływ na brzmienie, pytałem tylko o ten jeden konkretny czynnik i to nie czy, a jaki wpływ ma, 'w którą stronę'.

jakit pisze:aby porównać brzmienie (nie mówię tu o użytym drewnie)


acoto pisze:Myślę,że z tym tematem powinieneś wybrać się do doświadczonego lutnika.


Właśnie takich odpowiedzi oczekuję, kiedy zadaję pytanie na forum... Niezmiernie pomocne.
A wyjaśniając, siedzę chwilowo w Aarhus, jedyny 'lutnik' tutaj, to gość od regulacji elektryków - za wiele mi nie pomógł. Chciałem uniknąć zakładania konta na jakimś forum lutniczym, ale jednak będę musiał.
words fail
sʞɐǝds ɔᴉsnɯ

jakit
Lutnik
Posty: 767
Rejestracja: 03-06-2016 09:54

13-10-2016 14:09

A swoja drogą - test na deseczce :) Jakość jest jaka jest, pył ze szlifowania mi się do telefonu dostał ;/

Obrazek

ps czemu nie mogę edytować posta, za długo od jego publikacji już?
words fail
sʞɐǝds ɔᴉsnɯ

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

13-10-2016 17:23

Jakit rozumiem, że masz gotową/fabryczną gitarę z otworem 85 i zastanawiasz się czy nie powiększyć otworu aby poprawić basssssss ?

jakit
Lutnik
Posty: 767
Rejestracja: 03-06-2016 09:54

13-10-2016 21:47

Dokładnie. Przy porównaniu do drugiego akustyka, o dokładnie tych samych wymiarach (jedynie otwór się różni) ma mniej niskich i średnich tonów. Nie wiem tylko na ile otwór zmieni brzmienie biorąc pod uwagę użyte drewno. Obie gitary to budżetówki, jednak nie są na szczęście ze sklejki.
words fail
sʞɐǝds ɔᴉsnɯ

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

14-10-2016 00:01

No to sprawa jest prosta. Tylko wróżbita albo ktoś pod wpływem odpowie Ci z pewnością na takie pytanie :) A jeszcze wcześniej należałoby zdefiniować co oznacza dla Ciebie zwiększenie ilości basu bo już ta kwestia nie jest prosta.

Ilość basu jest funkcją kilku zmiennych dlatego w prosty sposób nie odgadniesz co wyjdzie. Prawdopodobnie gitara wyemituje więcej niższych częstotliwości ale kosztem czegoś np. ogólnej głośności, zrównoważenia brzmienia itp. I to jest mały problem. Duży będzie jak wytniesz sobie jakąś częstotliwość albo ja zwielokrotnisz no i dołożysz kilka wilków. Jeśli to tania gitara to tnij, ja tam lubię eksperymenty ;)

sss
Moderator
Posty: 2438
Rejestracja: 18-09-2013 12:53

14-10-2016 00:05

I pytanie dodatkowe - jaką średnicę ma otwór w barytonowym akustyku super jumbo :)

jakit
Lutnik
Posty: 767
Rejestracja: 03-06-2016 09:54

14-10-2016 08:33

Nie mam pojęcia, ale jumbo będzie na pewno miało więcej niskich tonów, tym bardziej w barytonowym ze względu na budowę - moje oba to dreadnought.
words fail
sʞɐǝds ɔᴉsnɯ

Wróć do „Gitary akustyczne i klasyczne”