Awatar użytkownika
CarlosG
Posty: 440
Rejestracja: 29-09-2013 16:40

29-04-2014 14:04

Siemanko.
Mam taki problem.
Otóż potrafię się szybko nauczyć czegokolwiek na mój poziom i zagrać to czytając taby, ale mam problem z zagraniem tego z pamięci.
Zawsze robiłem tak że rozpisywałem sobie taby w zeszycie do nut (dodawałem 1 linie) i grałem sobie tak długo aż zapamiętałem całą kolejność. Czy macie jakieś inne sposoby?

Awatar użytkownika
Marcinkult
Posty: 934
Rejestracja: 02-08-2010 13:15

29-04-2014 14:18

Robię tak samo, i to jest chyba najlepszy sposób... ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz a będziesz umiał :)
Epiphone Custom Prophecy SG GX --> Joyo JT-305 --> Joyo Ultimate Drive --> Randall RH50T + Jet City JCA24S+

Badora
Posty: 12
Rejestracja: 24-04-2014 23:36

29-04-2014 16:13

To ja mam propozycją którą połączysz dwa w jednym. Zamiast bawić się w pisanie tabów w zeszycie do nut poczytaj o nutach i ćwicz się przepisując taby jako nuty do tego zeszytu. Nie dość, że nauczysz się nut to utworów;) Swoją drogą tabulatura to bardzo ubogi zapis, w żaden sposób nie zaznaczysz nawet wartości rytmicznych sensownie.

A poza tym ucz się utworów zapamiętując je jako melodię i dźwięki a nie numery progów. Ty nie masz pamiętać na którym progu ma być palec tylko masz wiedzieć jaki dźwięk ma być następny. W ten sposób znając dobrze dźwięki na gryfie będzie ci się grało dużo płynniej i wygodniej. Poza tym łatwiej zapamiętać melodię niż szereg cyfr;)

Awatar użytkownika
IronJakubMaiden
Posty: 180
Rejestracja: 13-09-2013 21:08

29-04-2014 17:03

Zazwyczaj staram się zapamiętać dany sposób grania w pewnej części utworu i grać tak, by dopasować to do głosu wokalisty. Np. Fear of the Dark - pierwszy dzień riffy, a drugiego reszta. Riffy wiadomo trzeba znać na pamięć, natomiast gdy gram część ze śpiewem to przesuwam palce po gryfie tak by dopasować je do wysokości głosu - sposób udany. Nie muszę znać na pamięć wszystkiego, wystarczy podążać za głosem.
Iron Maiden na zawsze w moim sercu.

moonquirk
Posty: 1386
Rejestracja: 02-05-2012 22:22

29-04-2014 17:50

No, ale nie zawsze linia melodyczna leci z tą samą wysokością i układem co linia rytmiczna.

@edit, co do tego, jak zapamiętywać utwory to po prostu dużo grać do tego utworu. Nauczysz się riffu i grasz go razem z oryginalnym kawałkiem. Słuchasz kiedy wchodzi akurat TEN i jedziesz, i tak z każdym po kolei. Ja tak robię i jest dobrze.
Obrazek
Hughes&Kettner Tube 50

Awatar użytkownika
CarlosG
Posty: 440
Rejestracja: 29-09-2013 16:40

29-04-2014 17:57

Badora pisze:To ja mam propozycją którą połączysz dwa w jednym. Zamiast bawić się w pisanie tabów w zeszycie do nut poczytaj o nutach i ćwicz się przepisując taby jako nuty do tego zeszytu. Nie dość, że nauczysz się nut to utworów;) Swoją drogą tabulatura to bardzo ubogi zapis, w żaden sposób nie zaznaczysz nawet wartości rytmicznych sensownie.

A poza tym ucz się utworów zapamiętując je jako melodię i dźwięki a nie numery progów. Ty nie masz pamiętać na którym progu ma być palec tylko masz wiedzieć jaki dźwięk ma być następny. W ten sposób znając dobrze dźwięki na gryfie będzie ci się grało dużo płynniej i wygodniej. Poza tym łatwiej zapamiętać melodię niż szereg cyfr;)

Chodzę do szkoły muzycznej i powoli ogarniam nuty, dopiero 1-wsza klasa. Ale jak na razie to przenoszę góra do 5 progu, czasami miałem dalej ale bez przenoszenia dźwięków na inna strunę. Jeżeli ogarnę dźwięki całego progu to wtedy oczywiście będę się uczył na elektryku z nut bo jest dużo łatwiej i szybciej.
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, a teraz idę ćwiczyć :D
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Marcinkult
Posty: 934
Rejestracja: 02-08-2010 13:15

29-04-2014 20:39

Nut niestety nie umiem... Wiem że to może być potrzebne itp. ale nie potrafię ..
Co do mojej nauki utworów wygląda to tak :

1.Spisuję tab do zeszytu
2.Gram razem z zeszytem i staram się zapamiętać co i jak
3.Podpinam się pod piec i gram jeszcze raz
4.Z telefonu właczam sobie piosenkę na słuchawkach , wzmacniacz rozkręcam tak żeby przebił się przez nie, i gram piosenkę lukając do zeszytu.
5.Po 10 powtórzeniach - nie koniecznie w jednym dniu pamiętam jak to zagrać.
6.Gdy zapomnę utworu, bo ostatnio grałem go z 4 miesiące temu, otwieram zeszyt i lukam na początek, a potem wszystko się przypomina.

Nauka piosenki to coś koło 30 minut, plus kwestia jej wyćwiczenia. Staram się nie uczyć tylko jednej piosenki, ale np 3. zagram jedną, potem 2 i potem 3, potem od nowa i tak kilka razy :)
Epiphone Custom Prophecy SG GX --> Joyo JT-305 --> Joyo Ultimate Drive --> Randall RH50T + Jet City JCA24S+

Awatar użytkownika
marcowyzajac
Posty: 1760
Rejestracja: 17-04-2013 20:35

29-04-2014 21:50

też myślałem kiedyś o przepisywaniu, nawet próbowałem to wdrożyć, ale lenistwo zmusiło mnie do wymyślenia lepszego sposobu.

jak się napalę na zagranie czyjejś piosenki:
1) próbuję zagrać ze słuchu razem z nagraniem(jesli się uda, to pozostałe punkty są zbędne, tylko szósty zostaje)
2) po godzinie jeśli się nie uda, to odpalam songsterr.com
3) gram najpierw powoli przesuwając te taby w songsterrze, potem próbuję razem z nimi, patrząc jeszcze na taby ale już grając mniej więcej w tempie
4) próbuję coraz mniej patrzeć na taby, tylko czasem zerknę
5) szukam podkładu na YT i gram z podkładem
Obrazek
Новый скин форум- трагедия!!!

Awatar użytkownika
ma95
Doradca
Posty: 5303
Rejestracja: 05-10-2012 18:08

29-04-2014 21:57

Po co komu wartości rytmiczne ? Przecież po usłyszeniu danej rzeczy automatycznie widzimy w którym miejscu tabulatury jest co. Nuty nie są potrzebne pod źadnym pozorem do nauki ( nie napisalem, ze są całkowicie zbędne, ale bez nich idzie zyc jednak. )

Ja się uczę 5-6 taktów do "perfekcji" i potem doklejam nowe, za kazdym razem grajac od poczatku ;)

Awatar użytkownika
Marcinkult
Posty: 934
Rejestracja: 02-08-2010 13:15

29-04-2014 22:03

No ja wolę miec wszystko w zeszycie spisane, gratisowo problem jest taki że mając jedno wiosło nie widzi mi się skakanie E - drop C - D Std.... Więc większość utworów które da się zagrać transportuję do Drop C , czyli np cały Rammstein mam spisany w drop C , tam może ze 2 piosenki w D standard. Metallice - kilka kawałków bo jakoś nie czuję potrzeby grania całej dyskografii mam też przerobione pod niższy strój, jednak jest to męczące, bo niektóre rzeczy gra się nie wygodnie. Póki nie będę miał drugiego wiosła (na razie się to nie zbliża, a przynajmniej nie w najbliższych 3 miesiącach) będę grał tak jak teraz. Zresztą staram się przy okazji delikatnych modyfikacji dokonać, w niektórych piosenkach oczywiście, tak żeby nie różniły się za bardzo , ew. brzmiały trochę ciężej :)
Epiphone Custom Prophecy SG GX --> Joyo JT-305 --> Joyo Ultimate Drive --> Randall RH50T + Jet City JCA24S+

Awatar użytkownika
czlowiektoster
Posty: 639
Rejestracja: 01-09-2012 22:13

30-04-2014 18:13

Marcinkult pisze:Nut niestety nie umiem... Wiem że to może być potrzebne itp. ale nie potrafię ..


Na tym polega nauka. Jeśli czegoś nie umiesz to się uczysz.

Awatar użytkownika
Marcinkult
Posty: 934
Rejestracja: 02-08-2010 13:15

30-04-2014 20:55

Wiem, tylko ze jakoś nie mogę się za to zabrać. Nie zmienia to faktu że jednak pasuje się tego podjąć :)
Epiphone Custom Prophecy SG GX --> Joyo JT-305 --> Joyo Ultimate Drive --> Randall RH50T + Jet City JCA24S+

Little Gi
Doradca
Posty: 147
Rejestracja: 22-01-2008 14:26

06-05-2014 12:35

U siebie zauważyłam pewną zależność..

Kiedyś grałam z tabulatur, na samym początku, grając z tabów nigdy nie umiałam zagrać na pamięć.

Kiedy nauczyłam się nut - wystarczyło, że zagrałam 2, 3 razy i pamiętałam...

A raz - gdy nauczyłam się ze słuchu, i nucąc sobie to co gram.

Zatem - tabulatura w kąt.. do wyboru - granie z nut, ze słuchu i śpiewanie z graniem.

Jeśli jednak zostają tabulatury, to proponuję tak. Sprawdza się na zajęciach - gdy wybitnie uparty uczeń bez tabulatur grać nie chce - ..uczymy się tak, aby nie była mu potrzebna...

1.
dobierasz sobie kolegę lub koleżankę grających na gitarze.
Im dajesz taby.
oni grają z tabów po kawałku.. który ty powtarzasz ze słuchu i patrząc jak grają.
3 nutki - powtarzasz..do trzech nutek dołożona 1..powtarzasz..4 nutki..dołożone 2..powtarzasz..i tak do samego końca. Przy okazji baaardzo dobre ćwiczenie na kształcenie słuchu. 2 razy i umiesz cały kawałek.
Warunek - oni muszą umieć grać :)
Potem gracie unisono i jest bardzo fajnie :)

2.
Jeśli jesteś sam i wybierasz tabulaturę...

ucz się po jednym takcie, lub nawet pół taktu - zależy od stopnia trudności.
i jeden takt..umiesz
uczysz się drugiego..
łączysz dwa..
uczysz się trzeciego
łączysz trzy..itd..

Jest czasochłonne, ale wiem, że zajmuje 4 razy mniej czasu niż granie w kółko z tabulatury całości.

POWODZENIA!
Katarzyna Maliszewska

ps. co do nauki nut - zapraszam na lekcje video na bezpłatnym portalu edukacyjnym e-kamerton.pl.
Nauka nut od samego początku, są już 4 części. Strona wymaga tylko bezpłatnej rejestracji (dla statystyk i bezpieczeństwa). Nie wiąże się to ze spamem. W razie czego - pytaj.

RybaKarp
Posty: 1
Rejestracja: 09-10-2016 11:18

09-10-2016 11:23

Pewnie zauważyłeś, że poszczególne zagrywki często się powtarzają. Ja to robię tak: Uczę się poszczególnych zagrywek, zapisuję je, nazywam, a potem uczę się ich kolejności w utworze, oraz co wtedy leci. Łatwiej jest zapamiętać, że np. refren to 4B (4x riff B), zwrotka to np. 6A (6 x riff A) a solówka jest po 2 zwrotkach.

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”