Nitekesh
Posty: 1
Rejestracja: 19-07-2016 12:31

19-07-2016 13:15

Witam. Ciągle nie potrafię pojąć jednej rzeczy ponieważ dopiero zaczynam przygodę z gitarą i teorią muzyki. Z tego co rozumiem, Kwarta czysta to 4 stopnie i 5 póltonów. Na tabelce poniżej zamieściłem moj obraz jak to widzę:

E |-F------F#---G-----G#---A-----A#----B-------C-- |________E |-F------F#---G-----G#---A-----A#----B-------C-- |
B |-C-----C#---D-----D#---E------F------F#-----G---|________B |-C-----C#---D-----D#---E------F------F#-----G---|
G |-A-----A#---B-----C-----C#----D-----D#-----E---|________G |-A-----A#---B-----C-----C#----D-----D#-----E---|
D |-D#---E-----F-----F#----G-----G#----A------A#-|________D |-D#---E-----F-----F#----G-----G#----A------A#-|
A |-A#---B-----C-----C#----D-----D#----E------F---|________A |-A#---B-----C-----C#----D-----D#----E------F---|
E |-F------F#---G-----G#----A-----A#----B------C--|________E |-F------F#---G-----G#----A-----A#----B------C--|
_____________I st._______2 st._______3 st.__4 st.___________________________5 połtonów

Prościej oczywiście złapac dwie kolejne struny na tym samym progu z wyjątkiem struny B

A |-A#---B-----C-----C#----D-----D#----E------F---|
E |-F------F#---G-----G#----A-----A#----B------C--|

Tyle zrozumiałem do tej pory. Mój problem to kwarta czysta zaczynające sie od dźwieku F na strune E6.
Dla mnie stopnie wyglądają tak jak w tabelce niżej. Nie potrafie określić gdzie się podział stopień czwarty mimo, że liczba półtonów się zgadza.
Oto jak to widzę:

A |-A#---B-----C-----C#----D-----D#----E------F---|
E |-F------F#---G-----G#----A-----A#----B------C--|

E |-F------F#---G-----G#---A-----A#----B-------C-- |________E |-F------F#---G-----G#---A-----A#----B-------C-- |
B |-C-----C#---D-----D#---E------F------F#-----G---|________B |-C-----C#---D-----D#---E------F------F#-----G---|
G |-A-----A#---B-----C-----C#----D-----D#-----E---|________G |-A-----A#---B-----C-----C#----D-----D#-----E---|
D |-D#---E-----F-----F#----G-----G#----A------A#-|________D |-D#---E-----F-----F#----G-----G#----A------A#-|
A |-A#---B-----C-----C#----D-----D#----E------F---|________A |-A#---B-----C-----C#----D-----D#----E------F---|
E |-F------F#---G-----G#----A-----A#----B------C--|________E |-F------F#---G-----G#----A-----A#----B------C--|
____I st.______2 st.______3 st.__Gdzie jest4 st.?___________________________5 połtonów

Z tego co ja rozumiem dzwięk A i A# to ten sam stopień tak samo jak C i C# dlatego nie potrafię pokazać stopnia czwartego. Nie daje mi to spać i proszę o jakieś konkretne wytłumaczenie tak, by można to było w łatwy sposób pojąć ;'>.

acoto
Posty: 1085
Rejestracja: 12-06-2013 12:27

20-07-2016 20:18

[color=#00BFBF]sprzedam/zamienię: , Vantage Avenger 310 (SD invader)[color=#00BFBF][/color]

Awatar użytkownika
Adios
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 29-12-2008 12:20

21-07-2016 14:22

Najpierw liczysz stopnie, a potem dopasowujesz dźwięk tak, żeby się zgadzały półtony. W tym przypadku 4 stopień od F to B (lub H w polskiej notacji). Od F do B jest 6 półtonów (czyli tryton), a my chcemy mieć 5, a więc obniżasz B o jeden półton i dostajesz Bb (B w polskiej notacji). Bb i A# gra się na gitarze identycznie (tzw. enharmonia), ale z punktu widzenia teorii są to różne dźwięki. Od F do Bb masz kwartę czystą, a od F do A# jest tercja zwiększona - oba interwały mają 5 półtonów, ale różne stopnie (odpowiednio 4 i 3).
Martch, Takamine EG-116

QQR
Posty: 47
Rejestracja: 03-03-2013 01:08

31-07-2016 12:56

Twój problem polega na tym, że myślisz tylko krzyżykami, a są jeszcze bemole i to jest dokładnie to miejsce, gdzie trzeba zastosować bemol, żeby zbudować kwartę czystą od F , zatem H z bemolem, czyli B w polskiej nomenklaturze, a Bb w angielskiej:)
Zapraszam na http://www.youtube.com/PlayItEasyPL - Znane utwory w łatwych opracowaniach na gitarę. Każdy film w zestawie z nutami i tabulaturą!

MichaB
Posty: 218
Rejestracja: 12-08-2012 14:03

16-08-2016 22:21

Jak liczysz stopień to wliczasz w to też dzwięk od którego zaczynasz czyli np F, ale kiedy liczysz półtony to już tego F nie liczysz, bo przecież to dzwięk wyjściowy, więc nie ma tu odległości- pierwszy półton to będzie F#

Wróć do „Teoria muzyki”