Awatar użytkownika
Pior
Posty: 31
Rejestracja: 12-05-2015 13:30

29-02-2016 09:59

Witam.
Panowie bardzo proszę o pomoc w tym temacie.
Prosiłem na maila o pomoc lutnika ale powiedział że to jest tak skomplikowane jak działanie gaźnika i nie da się wytłumaczyć. Jakoś mu nie wierzę, po prostu pewnie nie chciało mu się odpowiedzieć.
Uwierzcie mi, że wolałbym oddać to fachowcowi w ręcę niż bawić się samemu ale nie mam tu w okolicy żadnego lutnika, dlatego też proszę o pomoc.
Ale do rzeczy:
Kupiłem sobie fabrycznie nową gitarę ESP LTD M-330R BLK. Gitara ta ma bardzo wysoką akcję strun jeśli chodzi o progi od 12tego do 24go i chciałbym to zmienić.

Most Tremolo w miejscu osadzenia wystaje na 2 milimetry powyżej korpusu (zdjęcie)
Obrazek
a struny oddalone są na 24 progu o 4 mm (zdjęcie).
Obrazek
Teoretycznie jeśli bym opuścił tremolo na 2 mm to tym samym struny byłyby niżej o 2 mm i bym miał tak samo jak w moim Ibanezie MTM 2(zdjęcie)
Obrazek

Pytania:

- Czy mogę wkręcić tremolo tak aby zrównało się z korpusem?

- (jeśli tak) czy mam to zrobić na naciągniętych strunach?

- czy po opuszczeniu tremolo potrzebna będzie regulacja gryfu?

- (jeśli tak) podejrzewam że gryf będzie trzeba naciągnąć (kręcić w prawą stronę?)

Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

29-02-2016 11:27

Pior pisze:Witam.
Panowie bardzo proszę o pomoc w tym temacie.
Prosiłem na maila o pomoc lutnika ale powiedział że to jest tak skomplikowane jak działanie gaźnika i nie da się wytłumaczyć. Jakoś mu nie wierzę, po prostu pewnie nie chciało mu się odpowiedzieć.

Widocznie wolał, żebyś sprzęt przysłał jemu.
Teoretycznie jeśli bym opuścił tremolo na 2 mm to tym samym struny byłyby niżej o 2 mm

Jeśli myślisz, że dotyczy to odłegłości od progów, to powtórz trygonometrię...
- Czy mogę wkręcić tremolo tak aby zrównało się z korpusem?

Możesz wszystko. Odpowiedź i tak zależy od kąta, pod jakim gryf wychodzi z korpusu...
- (jeśli tak) czy mam to zrobić na naciągniętych strunach?

Jeśli chcesz zniszczyć most/śruby, czemu nie...
- czy po opuszczeniu tremolo potrzebna będzie regulacja gryfu?

Nie wiem, bo nie napisałeś, jaka jest krzywizna.
- (jeśli tak) podejrzewam że gryf będzie trzeba naciągnąć (kręcić w prawą stronę?)

Nie ma czegoś takiego jak "kręcić w prawą stronę"; jeśli miałeś na myśli "zgodnie z ruchem wskazówek zegara" i gryf ma za dużą "łódę", to tak.

Poczytaj na sieci, jak się ustawia krzywiznę gryfu i jak się reguluje most, opisano to tysiące razy... Nb. nie zdziwiłbym się, gdyby rzecz miała wady fabryczne (nierówne albo wychodzące progi), które jakiś zaradny miś ze sklepu "wyeliminował" podnosząc most.
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Wróć do „Zrób to sam”