Awatar użytkownika
GhostCA
Posty: 31
Rejestracja: 15-06-2014 00:22

15-06-2014 00:36

Witam. Chciałbym zaprezentować DIY kolumnę gitarową 2x12 mojego autorstwa.

Dane techniczne.
Wymiary: 750 x 500 x 350
Waga: Koło 30 kg. Dokładnie nie wiem ale jest co dźwigać.
Materiał: Sklejka liściasta suchotrwała 18mm Baltic Birch Plywood
Okleina: Tolex
Głośniki: 2x Celestion G12T-75 8 Ohm
Wejścia: Mono 16 Ohm szeregowo / 4 Ohm równolegle, Stereo 2 X 8 Ohm przełączane na switchu.
Wykończenia: Akcesoria do kolumn Adam Hall, tylna ścianka dzielona w 2/3 wysokości

Kolumna wykonana ze sklejki 18mm, klejona na kołkach, dodatkowo skręcana na wkrętach. Listwy boczne cięte własnoręcznie z drewna dębowego, klejone i przykręcone wkrętami. Głośniki montowane od środka przy użyciu nakrętek pazurkowych. Z przodu kółka skrętne łożyskowane z hamulcem, z tyłu bez hamulca.

Na koniec coś dla oka, przepraszam za słaba jakość ale zdjęcia robione telefonem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Titus
Posty: 26
Rejestracja: 25-12-2008 15:45

22-06-2014 19:47

Dobra robota, pięknie wygląda. Zawsze mnie zastanawiało czy sklejke stosuje się z oszczędności czy po prostu ma lepsze walory brzmieniowe od drewna, bo wagowo to niemal to samo.

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

23-06-2014 05:03

Chciałbyś kolumnę z litego drewna? Czy z kilku litych desek wystarczy? Klejoną, czy skręcaną? Śruby stalowe, mosiężne? A może na kółkach? (Boję się spytać, co w przypadku potraktowania kółek chińskim smarem...)
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Awatar użytkownika
mrugaczek
Doradca
Posty: 1664
Rejestracja: 28-01-2008 16:15

05-07-2014 22:51

Troszkę przepłaciłeś za części z Adam Hall, bo jak pracowałem dla pewnej firmy gdzie składaliśmy kolumny, to kumpel znalazł dokładnie te same części w innych sklepach za połowę albo czasem mniej niż od Adam Hall. Kolumna wygląda spoko. Szacun za głośniki, bo sam mam w swojej ulubionej kolumnie :D Ale z doświadczenia wiem, że za jakiś czas się przesiądziesz na V30 ;) (no chyba, że grasz strikte ciężką muzę to raczej przy nich zostaniesz). Polecam sobie zrobić na jednym boku nóżki, gdyż jak pójdziesz do klubu grać to zeby się lepiej słyszeć dobrze jest sobie postawić kolumnę na boku, albo mieć przednią ściankę pod kątem tak jak ja mam w swoim LAC BS112.
[b]Gitary:[/b]Squier by Fender Stratocaster 1995r, MPM Germany
[b]Wzmacniacz: [/b]Laney LC15R
[b]Kolumny:[/b] LAC BS112 Custom
[b]Efekty:[/b] za dużo by wypisywać :)
[b]Kable:[/b] RED's MUSIC

Awatar użytkownika
GhostCA
Posty: 31
Rejestracja: 15-06-2014 00:22

06-07-2014 09:46

Kolumnę robiłem 5 lat temu i wtedy się sporo naszukałem za częściami do niej, ale doszedłem do wniosku, że jak robię dla siebie to koszta nie grają aż tak znaczącej roli (ale generalnie masz rację - tanio nie było). Co do głośników to grywam w cięższych klimatach i jestem z głośników bardzo zadowolony, aczkolwiek od jakiegoś czasu chodzi za mną idea eksperymentalnej zmiany na zestaw V30 + CL80 :) Po klubach nie grywam, ale dzięki za radę. Jak by przyszło co do czego to nie omieszkam dorobić nóżek na bocznej ściance :)

patrixos23
Posty: 2
Rejestracja: 09-02-2016 12:19

09-02-2016 12:23

Hej, mam nadzieje że ktoś jeszcze ma podgląd na ten post. Mam pytanie, napisałeś że zrobiłeś tą kolumnę z "Sklejka liściasta suchotrwała 18mm Baltic Birch Plywood". Powiedz mi gdzie można ja kupić, bardzo mi zależy żeby była to sklejka "baltic birch"? Znalazłem sporo sklejek ale żadna nie ma w nazwie "balic birch". Pozdrawiam!

kapsel1891
Posty: 8
Rejestracja: 30-01-2014 19:52

12-02-2016 20:09

patrixos23 pisze:Hej, mam nadzieje że ktoś jeszcze ma podgląd na ten post. Mam pytanie, napisałeś że zrobiłeś tą kolumnę z "Sklejka liściasta suchotrwała 18mm Baltic Birch Plywood". Powiedz mi gdzie można ja kupić, bardzo mi zależy żeby była to sklejka "baltic birch"? Znalazłem sporo sklejek ale żadna nie ma w nazwie "balic birch". Pozdrawiam!


Bosz.... ta sklejka to nic innego jak zwykła sklejka brzozowa. To że nazwa jest angielska, nie oznacza żadnego cuda na miarę inżynierii z NASA. Nie ma żadnej zasady odnośnie z czego robi się paczki. Może to być nawet płyta wiórowa.
Odwiedź jakiś zakład stolarski i dotną wszystko na wymiar.
ObrazekObrazek

patrixos23
Posty: 2
Rejestracja: 09-02-2016 12:19

12-02-2016 20:36

no generalnie nie chcę z tej sklejki zrobić żadnej paczki tylko szukałem w necie jakiegokolwiek artykułu gdzie jest poruszana nazwa "baltic birch" ;)
dzięki za odpowiedź, już znalazłem sklep ;)
Pozdrawiam!

Wróć do „Zrób to sam”