Awatar użytkownika
NAVI95
Posty: 139
Rejestracja: 05-03-2013 19:36

06-01-2016 15:34

jeszcze raz ale pytam bo mam wątpliwości co do skal. Czytałem różne artykuły i w każdym jest trochę inaczej wiec mam parę pytań co do skal modalnych. Wiem że podstawową skala jest jońska dam na przykład standardowa c dur, jej I stopień to jońska druga dorycka itp aż do VII skal. Przeczytałem tutaj że wystarczy nauczyć się jednego schematu i przesuwać go po gryfie ten schemat to po prostu zwykły durowy schemat, czyli umiem schemat durowy umiem resztę skal. Pytania moje:
1) jeśli przesunę pierwsza pozycje skali jońskiej o cały ton w dół otrzymam pierwsza pozycje doryckiej tylko teraz tak czy pryma będzie c nadal czy d jeśli to dorycka?
2) dorycka ma charakter molowy czyli jeśli będę grał w c doryckiej to tak jakbym grał w cm?
3) budowa samej skali doryckiej, przeczytałem ze ma ona dźwięki D E F G A H C D a w tym artykule jest inaczej spis-skal-t4627.html dlaczego to dwa schematy się różnią ?
4)czym sie różni skala diatoniczna od modalnej?
prosiłbym o jak wytłumaczenie tech 4 nurtujących mnie pytań, tylko ludzie nie piszcie postów typu: ,, ten temat już był'' bo są osoby co potrzebują nieco czasu na ogarnięcie tego tematu a ja chciałbym sie nauczyć tego całego zagadnienia ponieważ poważnie myślę o graniu :->
[url=http://recenzjegitar.pl/fender-telecaster-sunburst/]Obrazek[

Awatar użytkownika
starahuta
Posty: 7044
Rejestracja: 24-02-2013 19:34

06-01-2016 18:03

Nie podchodzę poważnie do grania, nie znam zasad harmonii, nie czytam nut, ale nie mogę się powstrzymać od śmiechu. Czy naprawdę ogarnięcie, że siedem kolejnych siódemek cyfr z ciągu 2 2 1 2 2 2 1 2 2 1 2 2 2 1 ma swoje nazwy (jońska, dorycka, etc.) jest takie trudne? Choć może dla ludzi piszących jak półanalfabeci owszem... I tu i na sieci masz miliard wytłumaczeń, do wujawacława!

Może warto jeszcze wiedzieć, że dla n-tego stopnia skali jońskiej, skala jońska jest m-tym stopniem i m + n = 8. Np. frygijska jest trzecim stopniem jońskiej, a ta jest piątym stopniem frygijskiej... No a na nutach/gryfie, to sam se rozpiszesz, skoro poważnie podchodzisz do grania.

Wiki: permutacje i cykle. A później ryć na pamięć/słuch, jeśli się uważa to za niezbędny składnik wykształcenia. Zdania są podzielone.
"...ten pouczający ton zrzędliwego wuja, który złotymi radami
naprawia świat z olimpijskiej wysokości własnego fotela"

Awatar użytkownika
NAVI95
Posty: 139
Rejestracja: 05-03-2013 19:36

06-01-2016 18:08

[url=http://recenzjegitar.pl/fender-telecaster-sunburst/]Obrazek[

Wróć do „Skale”