Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

14-11-2015 14:11

W sumie to nie wiem, czy mi chodzi o granie klasyczne, czy fingerstyle, bo jestem zielona w nazewnictwie. Chcę grać linię melodyczną razem z czymś w rodzaju podkładu. Zaczęłam przygodę z gitarą od grania akordami, ale nie śpiewam, więc to brzmi niepełnie. Nadal mam kłopoty z akordami barowymi, tak na marginesie.

Jako nastolatka uczyłam się grania na klawiszach, akordami, więc basowy klucz to dla mnie czarna magia, ale z wiolinowym sobie radzę, choć po latach muzycznego lenistwa, mam problem z czytaniem na wyrywki, muszę sobie policzyć od G lub H/B (dla mnie to H). Szukam więc dobrej książki, która uczy od podstaw, w nutach, nie w tabulaturze. Nie zamierzam się uczyć tabulatury.

MateuszKonin
Posty: 6
Rejestracja: 08-11-2015 18:18

14-11-2015 19:53

Witam!
Gram na gitarze od 8 lat. W tym 6 na gitarze klasycznej i popieram to, że chcesz się uczyć grać z nut. Może nie wszyscy się ze mną zgodzą, ale ja uważam, że o wiele lepiej jest grać z nut, a nie z tabulatur, bo jest to o wiele prostszy i szybszy sposób grania. Poza tym otwiera Ci to drogi do późniejszej improwizacji i tworzenia własnych interpretacji utworów, bo nabierzesz techniki oraz szybkości, jak również "rozeznania" w gryfie. Mimo to uważam, że najlepszym sposobem nauki gry jest pobieranie lekcji u profesjonalnego nauczyciela, (tak było w moim przypadku) bo on wprowadzi Cię w to wszystko uporządkowanie i możliwie prosto. Ucząc się samemu po pewnym czasie możesz mieć problemy z połapaniem się o co w tym chodzi, bo żadna książka nie wytłumaczy tak jak żywa, realna osoba pokazująca do tego na gryfie co masz w danej chwili zrobić.

Jeżeli nie masz możliwości nauki u profesjonalnego gitarzysty, lub po prostu uważasz, że dasz sobie radę to polecam książkę pt. "ABC Gitary"

Pozdrawiam i życzę sukcesów i pasji- Mateusz D.

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

14-11-2015 19:59

A co myślisz o książkach Tatiany Stachak? Na początek Gitara pierwsza klasa. Jest droga, ale w sklepie muzycznym ją zachwalają. Pewnie dlatego ją zachwalają, że droga.

MateuszKonin
Posty: 6
Rejestracja: 08-11-2015 18:18

14-11-2015 21:16

Ogrywałem książki Tatiany Stachak takie jak Zaproszenie do tańca, ale tej akurat nie, więc trudno mi cokolwiek powiedzieć. Utwory przez nią skomponowane/rozpisane są przyjemne do grania i do słuchania. Proponuję żebyś pojechała do sklepu albo zobaczyła w Internecie czy książka Ci pasuje. ;-)

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

14-11-2015 21:36

"ABC Gitary" jest pewnie bardziej znaną publikacją, można kupić nawet używkę, bo jak dla mnie, to te książki są dość drogie. Szkoda, że nie sprzedają pdf'ów. Mogłabym grać z tabletu, a drukować sobie tylko niektóre kawałki, czy ćwiczenia.

Ella
Posty: 261
Rejestracja: 09-10-2014 17:13

16-11-2015 19:28

W końcu zdecydowałam się na Tatianę Stachak. Książka droga, ale za to bardziej do mnie przemawia. Może i jest pisana pod dzieci, ale która książka do nauki gry na instrumencie nie jest... a przynajmniej jest przystępna, uczy od podstaw i łatwo przekazuje wiedzę. Fajnie, że da się z niej uczyć samemu, ale ja i tak pewnie zatrudnię znowu mojego starego nauczyciela. Ta książka ma taką fajną właściwość, że ma dwa klucze wiolinowe do większości pierwszych melodyjek. Jeden klucz dla początkującego, a drugi dla nauczyciela. Dzięki temu to nie brzmi na początku tak nudno, wiadomo, monotonne walenie w jeden dźwięk to nie arcydzieło. Kupiłam wersję z płytą CD.

Wróć do „Żłobek gitarowy (nauka gry na gitarze, techniki gry)”